04.12.2020
Ani v núdzovom stave a ani v pozícii predsedu vlády nemá iné právomoci len tie, ktoré striktne vyplývajú z ústavy a právneho poriadku Slovenskej republiky, uviedol bývalý riaditeľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek.

Právne bezvedomie predsedu vlády
„Pokiaľ viem, tak mi to žiadny zákon nezakazuje“, takto odpovedal predseda vlády I. Matovič na dnešnej tlačovej besede na otázku novinára, ktorý článok ústavy či zákon mu ako predsedovi vlády umožňuje „vziať do vlastných rúk“ celú prípravu na otvorenie škôl.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Možno pred pol rokom by som neveril, ale teraz sa už ničomu nečudujem, že predseda vlády nepozná jednu základnú zásadu ústavy, ktorá sa stále omieľa a je známa i v mediálnom svete a to článok 2, odsek 2/, ktorý znie, že „Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon“. Z toho jednoznačne vyplýva, že štátne orgány, pravdaže i predseda vlády majú ústavou a zákonmi taxatívne určený rozsah i spôsob realizácie svojej právomoci, takže ak predseda vlády SR vykonáva určité úkony (prevezme kompetenciu ministra školstva) pri otváraní škôl, musí byť k tomu zmocnený.
Veď Igor Matovič to predsa na tlačovke hovoril ako predseda vlády a nie ako občan Matovič, takže sa nemôže odvolávať na zásadu ústavného článku v odseku 3/ určený len pre občanov, že „každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, …“.
Už z tejto krátkej analýzy je jasné, že predseda vlády si pred „vzatím do vlastných rúk“ otváranie škôl neprekonzultoval zákonnosť a teda oprávnenosť svojho rozhodnutia a postupu. A čo je najhoršie on si to neprekonzultoval alebo nebol nato upozornený ani po tomto verejnom priznaní sa k prekročeniu svojej právomoci.
A pokiaľ sa predseda vlády I. Matovič odvoláva na všeobecnú zásadu, že veď konal „vo všeobecnom záujme“ v boji proti koronavírusu, tak treba mu pripomenúť, že ani v núdzovom stave a ani v pozícii predsedu vlády nemá iné právomoci len tie, ktoré striktne vyplývajú z ústavy a právneho poriadku Slovenskej republiky. Som presvedčený, že vo verejnom záujme koná každý štátny orgán i občan, ktorý koná v súlade s ústavou a zákonmi. V opačnom prípade to hraničí s anarchiou.
Zdroj: Facebook Jozef Šátek
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
USA si našli novú Ukrajinu a Čína začala svoju špeciálnu operáciu
Sever ako priestor pre spoluprácu
„Ak sa to stane, nebude sa vám to páčiť“: Britský novinár varuje pred obmedzovaním Ruska v Pobaltí
Vypustí Rusko Orešnik? „Putinov plukovník“ bol zabitý – Ukrajina sa trasie
Kde vzal Čaputovej poradca na tri byty v Bratislave? OZ Voľná zóna vyzýva Godu, aby to vyjasnil
Schengen už nie je taký voľný ako kedysi
USA spustili útok na Irán, Irán odpovedá
Lopatami proti mobilizačným “kanibalom”: v ukrajinskej Volyni prebehla “bitka za slobodu”
Pripomenutie občanom, ktorí „tlačili vakcíny“
Diana Panchenko: Energie a klima blázinec
VIDEO: V slovenských kinách sa začína premietať nový sci-fi film Deň odhalenia. Režisér Steven Spielberg je presvedčený, že vo vesmíre nie sme sami. Tvrdí, že jeho film je založený aj na svedectvách zainteresovaných ľudí
Vládny splnomocnenec Peter Kotlár nepodporí novelu zákona o verejnom zdraví. Namiesto toho predloží vlastný návrh úpravy definícií epidémie a pandémie
VIDEO: Profesor Peter Staněk o paradoxoch dneška: Geopolitická realita verzus mediálna propaganda
„Brána na Krym“ opäť pod útokom Ukrajiny. Most je poškodený a doprava stojí
Padlo trestné oznámenie na Progresívne Slovensko
Rusíni sa obávali najhoršieho: Prišla reakcia z múzea
Zázrak aj obrovský boj o život: V Bratislave sa narodili siamské dvojčatá
Závery vedeckej konferencie „Očkovať či neočkovať?“ Výzva vláde k 10 krokom
Eurobyrokracia sa mentálne pripravuje na zničenie svojej ekonomiky, ak vypukne taiwanská kríza
Bloomberg: Bulharsko zastavuje dodávky zbraní Ukrajine
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Bývalý elitný vyšetrovateľ o Matovičovom právnom bezvedomí a prekračovaní právomocí predsedom vlády
Bývalý elitný vyšetrovateľ o Matovičovom právnom bezvedomí a prekračovaní právomocí predsedom vlády
Bývalý elitný vyšetrovateľ o Matovičovom právnom bezvedomí a prekračovaní právomocí predsedom vlády