Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Minulý týždeň americké médiá potichu a nepostrehnuteľne informovali, že v osviežovačoch vzduchu predávaných v obľúbených supermarketoch Walmart, sa našli baktérie Burkholderia pseudomallei, ktoré sú nositeľmi smrteľnej choroby melioidózy. Najmenej štyria ľudia sa nakazili, z toho dvaja zomreli – vrátane dieťaťa.

Najprekvapujúcejšia je tu ľahostajnosť, s akou americké médiá prezentujú túto správu. Spoločnosť Walmart vyjadrila sústrasť. Osviežovače vzduchu boli odstránené z regálov. Deodoranty, ktoré sa predali od februára môžu ľudia vrátiť. Pre pohodlie kupujúcich bol zverejnený zoznam supermarketov Walmart, ktoré predávali smrtiace aerosóly.

Podľa oficiálnej verzie sa smrteľná infekcia dostala do sprejov v Indii – na mieste, kde sa skladali. Faktom však je, že baktéria Burkholderia pseudomallei nie je len metlou bohom zabudnutých južných krajín. Ide o najpopulárnejšiu biologickú zbraň, ktorá sa široko používala v 20. storočí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Najbližší príbuzný tejto baktérie, Burkholderia mallei, spôsobuje u koní sopľavku a ľahko sa prenáša na človeka, čo vedie k smrti. Nemecká armáda sa ním pokúsila nakaziť nepriateľské kone počas prvej svetovej vojny. Počas druhej svetovej vojny nákazu sopľavkou hojne využívalo Japonsko. Experimentovalo sa nielen na koňoch, ale aj na ľuďoch – na vojnových zajatcoch sa robili kruté fatálne pokusy.

Po vojne boli japonskí „vedci“ transportovaní do USA a začali sa učiť zo skúseností. Americkí „vedci“ pracovali s oboma typmi baktérií Burkholderia. Geoffrey Rhine a Ian Glarum, autori knihy Biosafety and Bioterrorism: Contained and Preventing Biohazards, tvrdia, že v roku 1945 šesť zamestnancov Camp Detrick, legendárneho vojenského biolaboratória, z ktorého vyrástol obrovský komplex Fort Detrick, ochorelo na sopľavku.

Odvtedy výskum Burkholderia v Spojených štátoch pokračuje. Samotná choroba melioidóza vo svojej prirodzenej forme už dávno zmizla. Dnes sa dá ňou infikovať len v najzaostalejších regiónoch Mjanmarska alebo Thajska. Americká armáda ale veľmi intenzívne experimentuje s jej patogénmi.

Tu je veľmi poučná práca o mechanizme účinku Burkholderia pseudomallei, ktorú v roku 2018 napísala Teresa Krakauer, zamestnankyňa Fort Detrick. Je tu porovnanie aerosólových typov infekcie sopľavkou, jej nedávna práca z 2021. Jej autori dostávajú plat aj vo Fort Detricku. Ide o štúdiu melioidózy na organizmoch amerických vojakov, ktorá bola vykonaná v roku 2019 na príkaz Ministerstva obrany USA.

Problémom navyše je, že hneď po 11. septembri 2001 začala americká vláda pumpovať miliardy dolárov do výstavby nových biologických laboratórií s najvyšším stupňom nebezpečenstva – tretím a štvrtým. Záštitu nad programom prevzalo ministerstvo obrany, ministerstvo zdravotníctva a Inštitút pre štúdium alergických a infekčných chorôb, ktorý vedie Dr. Anthony Fauci – dnes je šéfom boja proti COVID-19.

Laboratóriá sa budovali po celej krajine aj napriek protestom miestnych obyvateľov. Dnes pracujú s najnebezpečnejšími baktériami a vírusmi na planéte – vrátane Burkholderie.

A to v žiadnom prípade nie je len o bežnom výskume. Ide o pokusy navrhnúť nové, smrtiace látky. Ešte v 80. rokoch 20. storočia bostonský mikrobiológ John R. Murphy, pracujúci vo Fort Detricku, skombinoval gény pôvodcu záškrtu a E. coli, čím sa mu podarilo vytvoriť mimoriadne nebezpečný toxín. „Nikto to nikdy neurobil,“ povedal vedec novinárom úctyhodného vydania The Boston Globe v roku 2004. „Bolo to naozaj nebezpečné. Výsledná látka mohla zabiť všetky cicavce na planéte…“

Nedávno ministerstvo obrany USA zriadilo biolaboratórium 4. úrovne na Bostonskej univerzite. Miestni obyvatelia protestovali, ako mohli. Vojenských výskumníkov otvorene nazývali „bioteroristami“ a tvrdili, že náhodne alebo úmyselne budú von vypúšťať nebezpečné látky.

Treba povedať, že dnes mnohí Američania veria, že koronavírus bol zámerne pustený do obehu americkou armádou. Táto téma je, samozrejme, v úctyhodných médiách tabu. História únikov a nebezpečných incidentov v amerických biolaboratóriách je však skutočne pôsobivá.

V roku 2003 sa dvaja výskumníci vo Fort Detricku nakazili počas experimentov s ebolou, jeden z nich zomrel. V roku 2004 došlo k úniku pri prevoze spór antraxu do Výskumného ústavu detskej nemocnice v Aucklande. A krátko predtým, v roku 2000, boli zamestnanci Fort Detrick chorí na sopľavku – v skutočnosti analóg melioidózy.

Zaujímavé je, že americkí novinári a aktivisti pred 15 – 20 rokmi voľne písali a hovorili o nebezpečných únikoch a o protestoch obyvateľov proti výstavbe vojenských laboratórií. Táto téma je teraz úplne tabu.

Aj keď v rovnakom príbehu s melioidózou je tam čo kopať pre nezávislého novinára stále. Po prvé, nie je jasné, koľko prípadov v skutočnosti bolo. Zákernosť melioidózy spočíva v tom, že jej príznaky sú podobné takmer všetkým nebezpečným chorobám naraz. Vysoká teplota, bolesti svalov a kĺbov, abscesy, rýchlo sa rozvíjajúci zápal pľúc, sepsa. To si možno pomýliť s tuberkulózou, chrípkou, syfilisom a dokonca aj s koronavírusom. Lekárovi pracujúcemu na severnej pologuli by ani nenapadlo, že pacient, ktorý nikdy nebol v južnej Ázii, zrazu bezdôvodne dostal vzácnu tropickú chorobu.

Ak vezmeme do úvahy, že aerosóly sú v predaji od februára s približne 3900 predanými fľaštičkami, počet obetí by mohol byť výrazne vyšší. Lekári, ktorí sa s melioidózou v živote nestretli, mohli stanoviť nesprávne diagnózy. Tieto prípady však nikto nevyšetruje.

Po druhé, samotná verzia s aerosólmi sa neobjavila okamžite. Prvý pacient s melioidózou zomrel v marci, druhý v júli. Dozorné orgány len poznamenali, že Američania, ktorí neboli v zahraničí, zomreli na vzácnu tropickú chorobu. O nejakých aerosóloch však vtedy nemohla byť reč. Táto verzia sa objavila pomerne nedávno a umožňuje všetko zvaliť na Indiu – aké pohodlné. Nedávno rovnakým spôsobom americké špeciálne služby obvinili z výskytu koronavírusu Číňanov. Potom sa museli ospravedlniť.

Baktérie, ktoré šíria melioidózu, sa ľahko zachytávajú vdychovaním kontaminovaného vzduchu alebo kontaktom s pokožkou. Ak by išlo o únik z vojenského laboratória, potom by sa to mohli pokúsiť zamaskovať ako nesprávne osviežovače vzduchu – ide o rovnaký typ kontaktu s chorým človekom.

Alarmujúce sú aj zhody adries. Walmart zverejnil zoznam svojich supermarketov, ktoré údajne predávali nebezpečné deodoranty. Jedno z nich sa nachádza v Calhoun – je to len sto kilometrov od Atlanty, kde sa naraz nachádzajú dve biolaboratóriá štvrtej úrovne. Druhý je v Albuquerque: podľa environmentalistov v tamojších laboratóriách tajne pracujú s biologickými látkami a k ​​nebezpečným únikom došlo viackrát.

Kto teda bude vinný, ak obyvatelia týchto miest začnú umierať na vzácnu tropickú chorobu, pritom nie je jasné, ako sa dostala do Spojených štátov? Úmrtnosť na melioidózu dosahuje pri nesprávnej liečbe 90 percent. A ako si vybrať správnu liečbu, ak sú príznaky ochorenia také rôznorodé?

Samozrejme, v každej civilizovanej krajine by tento hrozný incident bol dôvodom na odstúpenie ministra zdravotníctva, aj Anthonyho Fauciho a možno aj ministra obrany. Americkí partneri si však z takýchto maličkostí vôbec nerobia starosti. Celý manažment je na svojich miestach a v biolaboratóriách sa nevykonávajú žiadne kontroly.

Viktória Nikiforová

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.