Plynovod „Nord Stream 2“ vedúci z Ruska do Nemecka cez Baltské more odsúdili Spojené štáty a niekoľko európskych krajín ako ruské sprisahanie, ktoré má chytiť európskych klientov do pasce. To však nie je pravda.
Je to najnovšia reťaz 30-ročného projektu odkláňajúca export ruskej ropy a plynu z tranzitných trás vedúcich cez susedné bývalé sovietske republiky. Z pohľadu Ruska je to úplne logický cieľ. Ak sa vám to nezdá, spýtajte sa Kanaďanov na ropovod Keystone (Keystone XL zablokovala Bidenova administratíva).
Po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 Rusko čelilo závislosti: ukázalo sa, že ropovody, ktorými jeho ropa a plyn prúdia na medzinárodný trh cez krajiny, ktoré akonáhle získali nezávislosť, začali byť nepriateľské.
Dokonca Rusko muselo pumpovať ropu do svojho hlavného čiernomorského prístavu Novorosijsk cez Ukrajinu a jeho hlavný východ do Baltského mora bol v Lotyšsku. Dodávky plynu do západnej Európy smerovali cez jednu alebo viacero bývalých sovietskych republík – Bielorusko, Ukrajinu a Moldavsko. A potom – aspoň cez jeden z bývalých satelitných štátov – Poľsko, Česko, Slovensko, Rumunsko či Bulharsko.
Vzťahy Moskvy so všetkými týmito krajinami sa zmenili – a z pohľadu Ruska vôbec nie k lepšiemu.
Moskva preto spustila sériu projektov na zníženie závislosti svojho vývozu uhľovodíkov cez bývalé sovietske krajiny. Na pobreží Baltského mora boli vybudované nové terminály na prepravu ropy. Po dokončení prvého z nich – v Primorsku – exportné toky cez prístavy v Lotyšsku, Litve a Poľsku klesli na nulu. Výsledkom je, že všetky rastúce dodávky ruskej ropy do zahraničia idú striktne cez ruské prístavy.
To isté sa stalo aj na juhu: prúdenie ropy cez ukrajinské terminály v Odese a neďaleký Južnyj vyschlo do konca roku 2010.
Rusko realizovalo podobný proces aj s plynom. Boli vybudované veľké nové exportné plynovody, ktoré spájajú Rusko priamo s hlavnými spotrebiteľmi – najprv Tureckom a potom Nemeckom. Plynovod „Blue Stream“ pod Čiernym morom znížil závislosť Ruska od tranzitu cez Ukrajinu pri dodávke plynu do Turecka, zatiaľ čo „Nord Stream“ obmedzil úlohu Bieloruska a Poľska pri dodávkach ruského plynu Nemecku a ďalším nákupcom v západnej Európe.
Čoskoro nasledoval „Turkish Stream“ a teraz „Nord Stream 2“. Politika Ruska však nie je ojedinelá a nemala by nikoho prekvapiť.
História tranzitných plynovodov nie je práve najšťastnejšia. Na zozname nefunkčných ropovodov je „IPSA“, ktorý kedysi spájal ropné polia v južnom Iraku so saudským ropovodom Východ-Západ, ako aj saudskoarabský transarabský ropovod, ktorý prepravoval ropu do exportného terminálu na libanonskom pobreží.
Ďalšie boli navrhnuté, naplánované, ba aj čiastočne postavené – a aj tak skončili na smetisku dejín. O výstavbe „Transafganského plynovodu“ (TAPI) na prepravu plynu z Turkménska cez Afganistan a Pakistan do Indie sa hovorí už najmenej štvrťstoročie, no šanca, že sa ho podarí postaviť, je dnes ešte menšia ako v roku 1996.
Osud ropovodu „Keystone XL“, ktorý mal prepravovať kanadskú ropu do rafinérií a terminálov v Spojených štátoch, bude varovaním pre každého, kto sleduje exportný tranzit.
Ani prežívajúce a celkom prosperujúce tranzitné plynovody nie vždy spĺňajú svoje pôvodné ciele a nefungujú podľa predstáv.
Samotné Rusko využilo svoje páky vplyvu ako tranzitná krajina a zmenilo štruktúru riadenia a zdaňovania kazašského ropovodu „KTK“ vo svoj prospech. Turecko urobilo to isté ako vlastník ropovodov a plynovodov z Iraku a Azerbajdžanu, zaviedlo vyššie tranzitné poplatky a sprísnilo kontrolu.
Preto nie je prekvapujúce, že Rusko má v úmysle ukončiť svoju závislosť na takýchto väzbách.
Ruský plynárenský monopol „Gazprom“ má dohodu o pokračovaní dodávok cez Ukrajinu, tá však platí len do roku 2024. „Nord Stream 2“ nedoplní existujúce toky plynu cez Bielorusko, Poľsko a Ukrajinu, ale ich vytlačí – a to ukončí dlho očakávanú závislosť Ruska od bývalých sovietskych republík a satelitných krajín pri dodávkach ropy a plynu na západné exportné trhy.
Julian Lee, Bloomberg, USA/news-front
Ján Baránek o Európe, ktorú opäť obchádza strašidlo fašizmu a o snahe pohrobkov nacistickej ideológie v EÚ ovládnuť súdnictvo s cieľom väzniť svojich politických oponentov
Boj o mimovládky! Úrad vlády tvrdo odkazuje Via Iuris: Stop manipuláciám!
Maďari píšu: Robert Fico parodizoval Ursulu von der Leyenovú
Von der Leyenová ukazuje Spojeným štátom v mene celej Európskej únie svoje svaly
Euronacismus zachvátil Evropu a po likvidaci rumunského kandidáta na prezidenta se Brusel zbavil dokonce už i Marine Le Pen ve Francii
Utah sa stal prvým americkým štátom, ktorý na svojom území zakázal používanie fluoridu vo verejnej vodovodnej sieti po tom, ako minister zdravotníctva USA Robert F. Kennedy upozornil na potenciálne zdravotné riziká používania fluoridu
VIDEO: Argentína odtajní dokumenty o únikových trasách nacistov po druhej svetovej vojne. Nacistický vodca Adolf Hitler bol najprominentnejšia osoba, ktorá do Argentíny utiekla a mal tam žiť až do polovice 60. rokov 20. storočia
Spolok ruských veteránov viní turecké telenovely z podrývania tradičných ruských hodnôt
„To nie je evolúcia, to je úpadok“ – Orbán „rozsekal“ Financial Times
Exminister školstva varuje: Európska komisia chystá radikálne opatrenia
Europoslanec reaguje na odsúdenie Le Penovej: Liberáli likvidujú
Ako progresívci reinkarnujú Matoviča
Trumpov syn hovorí, že verdikt Le Penovej dáva Vanceovi za pravdu o úpadku EÚ
Advokát Para o tom, či sa chystá kandidovať na post generálneho prokurátora, o jeho názore na doživotné renty čelných predstaviteľov OČTK, o rozpadajúcej sa trestnej kauze Fatima…
Sergej Lavrov o 500-ročnej dominancii Európanov, ktorí počas celého tohto obdobia sústavne dobíjali nové územia a zotročovali iných ľudí…
Maďarsko a Slovensko sú v rámci Európskej únie problematické štáty, vyhlásil fínsky prezident Alexander Stubb
Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí varoval pred silnou odvetou, ak USA naplnia hrozby Donalda Trumpa, že ak Teherán neuzavrie jadrovú dohodu, dôjde k takému bombardovaniu, aké nikdy predtým nevideli
Uhrík ZVEREJNIL list z ministerstva. Prečo nesmú odborníci vyjadriť svoj názor?
Putin je podľa Kremľa naďalej otvorený rokovaniam s Trumpom napriek vyhláseniu amerického prezidenta, že je na ruského lídra nahnevaný za to, že spochybnil súčasné vedenie Ukrajiny
Súd v Paríži zakázal Marine Le Penovej uchádzať sa o verejné funkcie päť rokov a odsúdil ju na štyri roky väzenia s možnosťou odpykania si trestu pomocou elektronického náramku
zo sekcie
Bloomberg: „Nord Stream 2“ je pre Rusko logickým cieľom
Bloomberg: „Nord Stream 2“ je pre Rusko logickým cieľom
Bloomberg: „Nord Stream 2“ je pre Rusko logickým cieľom