V moskovskom „Dome Kino“ sa uskutočnilo premiérové premietanie dokumentárneho filmu „Kerček“ (v preklade do ruštiny „Pravda“), ktorý je venovaný životu súčasných krymských Tatárov, uvádza agentúra TASS.

Hlavnými postavami filmu sú osobnosti verejného života, predstavitelia kléru, vedeckej a kreatívnej inteligencie, ako aj úspešní podnikatelia a obyčajní ľudia. Všetci sa podelili o svoje príbehy a povedali, ako sa ich život zmenil po znovuzjednotení Krymského polostrova s Ruskou federáciou.
Režisérka filmu „Kerček“ Diana Kadi poznamenala, že sa v dokumente pokúsila ukázať, ako sa „krymsko-tatársky národ rozvíja, pracuje, tvorí a prispieva k rozvoju Krymu a Ruska ako celku“. Režisérka dodala, že film odhaľuje charakter a samotnú dušu krymských Tatárov prostredníctvom ich zvykov, tvorivosti a života.
„Svoju prácu by som charakterizoval ako „film-vizitku“, ktorý divákom predstaví krymsko -tatarský ľud a jeho skutočný charakter. Vidím, ako sa ukrajinskí krymskí Tatári správajú v informačnom priestore, sú negatívne naladení na to, čo nás, tým myslím ruských a krymských Tatárov, rozdeľuje, špekulujú o mýtoch, historických krivdách a podobne,“ hovorí Kadi.
Podľa nej film odhaľuje mýty a stereotypy a je pritom úplne apolitický, pretože hlavnou úlohou bolo „ukázať pracovitých a talentovaných ľudí spomedzi Krymských Tatárov, aby naše národy mali viac styčných bodov“.
„O krymských Tatároch, o ich živote v súčasnom Kryme, o tom, čo sa dnes deje v našej krajine, existuje veľa mýtov a fikcií. Cieľom filmu je ukázať ľuďom pravdu. Je veľmi jasná a prístupná. Krymskí Tatári sa už desaťročia snažia zaistiť, aby bol ich jazyk zaradený do zoznamu oficiálnych jazykov Krymu. Stalo sa to až po návrate Krymskej republiky do Ruska,“ podelil sa o svoj názor s novinármi podpredseda Rady ministrov Krymu Georgij Muradov.
Pripomeňme, že Krymský polostrov bol opäť zjednotený s Ruskou federáciou po referende, ktoré sa konalo v roku 2014. Viac ako 96% občanov hlasovalo za pripojenie Krymu k Rusku. Napriek tomu, že sa referendum uskutočnilo v súlade so všetkými medzinárodnými normami, Ukrajina odmietla výsledky hlasovania uznať.
BOOOOM: „BlackRock“ práve zabránil investorom vybrať si vlastné peniaze.
Rusko presmeruje dodávky plynu do EÚ na iné trhy
EK priznala, že pozná skutočný dôvod odstavenia Družby
Americkej armáde dochádza munícia na diaľkové ovládanie a na kompenzáciu kopíruje iránske drony
Microsoft je podozrivo ticho. Irán dnes zbombardoval dátové centrá v Perzskom zálive
VIDEO: Iracká Victoria horí po iránskom raketovom útoku. Americké základne v Perzskom zálive sa stávajú nepoužiteľnými
Šokujúce zverejnenie FBI: Trump obvinený zo sexuálneho napadnutia!
Prečo vás neustále sťažovanie sa a vyplakávanie iných ľudí robí hlúpymi?
Trump: Kuba „čoskoro padne“
Ukrajinský analytik hrozí Maďarsku: Zbalíme všetkých mužov v Maďarsku
V Európe sa nenápadne sformoval ďalší totalitný štát
Šokujúci zásah v Maďarsku: Sedem Ukrajincov a bývalý generál zadržaní s miliónmi a zlatom!
Danko Ficovi: Prázdne gestá Orbánovi nepomôžu, treba začať konať
Gyimesi po slovách Zelenského: Tu vidíte európske hodnoty v praxi. Kradnú, vyhrážajú sa, zabíjajú
Zelenského nový spôsob ako zničiť budúcnosť Ukrajiny
Ďalší útok na Tel Aviv: Iránu nedochádzajú rakety, zatiaľ míňa staršie modely
Iránske rakety zasiahli mrakodrap, kam sa presunuli dôstojníci 5. flotily amerického námorníctva
WP: Rusko poskytuje Iránu spravodajské informácie pre útoky na americké ciele
Kirill Dmitriev: Sledujeme začiatok „energetického kolapsu“ v Európe
Od „Arabskej jari“ cez „Majdan“ až po Veľkú európsku vojnu
zo sekcie
V Moskve sa konala premiéra filmu „Kerček“ o živote krymských Tatárov
V Moskve sa konala premiéra filmu „Kerček“ o živote krymských Tatárov
V Moskve sa konala premiéra filmu „Kerček“ o živote krymských Tatárov