Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel vyhlásil, že za nedeľňajšími protestmi v jeho krajine stoja Spojené štáty. V televíznom vystúpení vyzval stúpencov, aby sa postavili proti „provokáciám“, ktoré podľa neho už nebudú tolerované, informovala agentúra Reuters

Tisíce Kubáncov vyšli v nedeľu do ulíc miest od Havany na západe po Santiago de Cuba na východe krajiny počas zriedkavých protestov, ktoré patrili k najväčším na ostrove za posledné desaťročia. Účastníci vyjadrovali nespokojnosť s nedostatkom potravín a ďalších základných potrieb počas zhoršujúcej sa ekonomickej krízy, výpadkom prúdu i podľa ich slov nedbanlivosti vlády pri boji proti nárastu prípadov COVID-19.
Zábery vysielané naživo na sociálnych sieťach ukazovali tisíce pochodujúcich ľudí vo viacerých kubánskych mestách. Účastníci kričali heslá ako „Sloboda“, „Preč s komunizmom“, „Nebojíme sa“ či „Vlasť a život“, čo aktivisti používajú ako obrátenú podobu kubánskeho revolučného hesla „Vlasť alebo smrť“, napísal americký denník Miami Herald.
Díaz-Canel v príhovore povedal, že mnohí demonštranti prišli protestovať úprimne, avšak podľa neho ich zmanipulovali Spojenými štátmi riadené kampane na sociálnych médiách i „žoldnieri“ na samotnej Kube.
„Vyzývame všetkých revolucionárov v krajine, všetkých komunistov, aby vyšli do ulíc všade, kde prebiehajú snahy o tieto provokácie,“ vyhlásil Díaz-Canel, ktorý je tiež šéfom Komunistickej strany Kuby.
V Havane trval protest na promenáde Malecón za účasti mnohých mladých ľudí asi dve a pol hodiny. Pochodujúci narušili dopravu, pokým polícia nezasiahla a nerozohnala ich po tom, ako niekoľkí účastníci hodili na jej príslušníkov kamene, informovala agentúra AP. Úrady podľa nej počas popoludnia zastavili prístup na internet.
Demonštrácia sa konala aj v meste San Antonio de los Baňos neďaleko Havany, kde ľudia protestovali proti výpadkom elektriny a kam sa prezident prišiel prihovoriť k obyvateľom. Podľa AP vošiel do viacerých domov a odpovedal na otázky ľudí. Následne však Díaz-Canel hovoril o vyvolávaní problémov „kubánsko-americkou mafiou, ktorá veľmi dobre platí influencerom na sociálnych sieťach a youtuberom„.
Jeho návšteva v tomto meste pripomína reakciu Fidela Castra na búrlivé protesty v Havane z roku 1994 známe ako Maleconazo. Podľa viacerých zdrojov vrátane nezávislého servera Cubanet sú terajšie nedeľné protesty najväčšie od vtedajších udalostí počas ťažkej hospodárskej krízy, ktorá nasledovala po „rozpade“ Sovietskeho zväzu.
VIDEO: Kaliňák vyviedol Nvotovú z omylu- Bombardier nie je bombardér!
VIDEO: J. Laššáková- Počúvali sme o diverzifikácii doteraz klamstvá?
USA zvažujú zrušenie sankcií na ruskú ropu
Obrovský ruský útok! Výbuchy otriasli Kyjevom, Charkovom, Chmelnickou oblasťou, Ukrajina vyhlásila celoštátny letecký poplach
Tentokrát nie ropa, ale plyn! Kto v bezpečí ryžuje z perzskej vojny? Platia Európania
Generácia bez koreňov
Budúcnosť patrí malým komunitám
Slovenské národné divadlo včera opäť ukázalo, akú silu má skutočné umenie
BOOOOM: „BlackRock“ práve zabránil investorom vybrať si vlastné peniaze.
Rusko presmeruje dodávky plynu do EÚ na iné trhy
EK priznala, že pozná skutočný dôvod odstavenia Družby
Americkej armáde dochádza munícia na diaľkové ovládanie a na kompenzáciu kopíruje iránske drony
Microsoft je podozrivo ticho. Irán dnes zbombardoval dátové centrá v Perzskom zálive
VIDEO: Iracká Victoria horí po iránskom raketovom útoku. Americké základne v Perzskom zálive sa stávajú nepoužiteľnými
Šokujúce zverejnenie FBI: Trump obvinený zo sexuálneho napadnutia!
Prečo vás neustále sťažovanie sa a vyplakávanie iných ľudí robí hlúpymi?
Trump: Kuba „čoskoro padne“
Ukrajinský analytik hrozí Maďarsku: Zbalíme všetkých mužov v Maďarsku
V Európe sa nenápadne sformoval ďalší totalitný štát
Šokujúci zásah v Maďarsku: Sedem Ukrajincov a bývalý generál zadržaní s miliónmi a zlatom!
zo sekcie
V Kube tisíce ľudí protestovali proti vláde, prezident hovoril o provokácii USA
V Kube tisíce ľudí protestovali proti vláde, prezident hovoril o provokácii USA
V Kube tisíce ľudí protestovali proti vláde, prezident hovoril o provokácii USA