Slovanské Noviny

9. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Daily Express: EÚ dováža viac z Putinovho Ruska ako z Británie — čo sú to za priatelia!

EÚ má dnes viac obchodných väzieb s Putinovým Ruskom ako s Britániou. A to aj napriek sankciám uvaleným na Ruskú federáciu. Nové čísla sú šokujúce.

Analytické centrum „Facts4EU“ vystupujúce za Brexit oznámilo, že tieto čísla podčiarkujú „nepriateľstvo“ únie voči Británii a vyzvalo Borisa Johnsona, aby zrušil obchodnú dohodu podpísanú v decembri s tým, že odmietne podmienky Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Vo „Facts4EU“ analyzovali údaje štatistickej agentúry EÚ „Eurostat“. Poukazujú na to, že za prvé štyri mesiace tohto roku, keď sa skončilo prechodné obdobie, klesol európsky dovoz zo Spojeného kráľovstva oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 27,1%.

EÚ predala Británii tovar v hodnote 75,8 miliárd libier (87,9 miliárd eur) a nakúpila len za 35,9 miliárd libier (41,7 miliárd eur).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dôležité je, že objem tovaru dovezeného z Ruska sa zvýšil z 32,42 miliárd libier (37,7 miliárd eur) v minulom roku na 36,55 miliárd libier (42,5 miliárd eur) v tomto roku. Nárast teda predstavuje 12,4%.

David Evans, ktorý je autorom analýzy zverejnenej centrom „Facts4EU“ napísal: „Rusko Vladimira Putina, ktoré je považované za darebácky štát a zdanlivo podlieha sankciám, predbehlo Veľkú Britániu čo sa týka predaja v 27 krajinách EÚ. Je to neuveriteľné a toto sa stalo prvýkrát. Teraz sa Rusko stalo tretím dodávateľom tovaru do Európskej únie po Číne a Spojených štátoch. Veľkosť ruskej ekonomiky je len 55% britskej. A napriek tomu tento rok predali viac tovaru do 27 krajín EÚ ako Veľká Británia.“

Evans poukázal na tri faktory, ktoré vysvetľujú pokles britského exportu do EÚ a všeobecne rastúcu nerovnováhu v obchode medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou:

— Rozhodnutie Veľkej Británie významne sprísniť hraničné kontroly výrobkov prichádzajúcich z EÚ na rozdiel od prístupu EÚ k britskému tovaru dovážanému na kontinent.

— Jednostranné rozhodnutie Británie umožňujúce spoločnostiam z EÚ pracovať v parite v britskom segmente finančných služieb. EÚ opäť urobila opak a aktívne diskriminovala spoločnosti z Londýna, pôsobiace v Európskej únii.

— Rozhodnutie Británie oslabiť colnú kontrolu EÚ nad britskými výrobkami dodávanými do Severného Írska, za ktoré EÚ žaluje Spojené kráľovstvo.

Evans dodal: „Na pozadí pandémie COVID-19 porovnávame nákupy EÚ z Británie s nákupmi EÚ z top 10 dodávateľských krajín. Čísla jasne naznačujú, že Británia je v nevýhode. Zvyčajná odpoveď na tieto správy od tých, ktorí chcú zlo pre nezávislú a zvrchovanú Britániu, je: „Vidíte, Brexit je katastrofa, varovali sme vás.“ Nikto by si nikdy nebol pomyslel, že sa bude EÚ voči Spojenému kráľovstvu takto nechutne správať.“

Evans pokračuje: „O dva týždne bude musieť britská vláda rozhodnúť, či prijme pravidlá EÚ, ktoré by maximálne sťažili predaj britských párkov, hamburgerov a chladeného mäsa do Severného Írska. Ak britská vláda urobí, čo má a odmietne zaviesť tieto represívne a nezmyselné pravidlá EÚ, je pravdepodobné, že EÚ vyvolá nový súdny spor požadujúc pokuty a uvalenie ciel na britský tovar dodávaný do EÚ.“

Čísla zo správy „Facts4EU“ ukazujú, že Británia ako najbližší hlavný obchodný partner EÚ nemá prospech z „Dohody o obchode a spolupráci“ podpísanej Johnsonom medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, tvrdí Evans.

Dodal: „Naopak, 27 členských štátov EÚ sebavedome zvyšuje svoju pozitívnu obchodnú bilanciu s Britániou, ktorá je už teraz mimoriadne veľká. Vo „Facts4EU“ sme začali ešte v roku 2017 kampaň na presadzovanie pravidiel WTO. Opakovane sme písali, že EÚ sa nikdy nebude správať rozumne, a preto je pre Britániu lepšie obchodovať za podmienok WTO. Naše postavenie sa nezmenilo.“

Ciaran McGrath

news-front