Slovanské Noviny

8. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

SLOVENSKÁ NÁRODNÁ BANKA VARUJE: DLHODOBÝ LOCKDOWN SPÔSOBÍ SLOVENSKEJ EKONOMIKE ŠKODY ZA DVE MILIARDY EUR

Krajina sa pravdepodobne už nestihne vyhnúť dvojitej recesií. Ekonomika sa začne otvárať najskôr až v máji

Príchod nového roka slovenskej ekonomike priniesol zatvorenie väčšiny obchodov. Na rozdiel od prvej vlny pandémie súčasné obmedzenia spôsobujú nečakane veľké škody štátnemu rozpočtu. Počas prvého mesiaca tohto roka sa maloobchodné tržby prepadli najviac za poslednú dekádu a v porovnaní januára 2020 s januárom 2021 výber danej z pridanej hodnoty (DPH) klesol o 16 percent.

Pri pohľade späť mohol v slovenskej ekonomike nakoniec oveľa menšie škody narobiť krátky a tvrdý lockdown. Optimálnym obdobím na jeho zavedenie sú vianočné sviatky, kedy pre celozávodné dovolenky stojí väčšina fabrík v Európskej únií a v prípade vytvorenia zásob spôsobí krátkodobý výpadok slovenskej produkcie minimálne škody. Lenže pred štyrmi mesiacmi sa diskusia vo vláde točila hlavne okolo toho, či otvoriť skôr školy, kostoly, alebo reštaurácie a jedinečnú príležitosť si nikto ani len nevšimol.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Modelovať dopady rôznych typov obmedzení na domáce hospodárstvo sa pokúsila Národná banka Slovenska (NBS). „Pri lockdowne a znížení mobility dochádza k výraznému výpadku tržieb vo všetkých oblastiach, a preto ide o veľmi nákladný nástroj. Úplný lockdown ekonomiky v trvaní štyroch týždňov s následným rýchlym uvoľnením podmienok spôsobí štvrťročný výpadok na tržbách približne 0,5 miliardy eur,“ uvádza sa analytickom komentári NBS. Zároveň okamžite po uvoľnení krátkodobých obmedzení príde k dočasnému nárastu spotreby a tak reálne dopady úplného lockdownu budú len 384 miliónov eur.

Druhým riešením je pozvoľné zavádzanie opatrení, ktoré reagujú na aktuálnu situáciu v nemocniciach a správnym načasovaním dokážu zabrániť ich kolapsu. „Negatívnou správou je, že dlhotrvajúci, aj keď iba relatívne mierny lockdown dokáže vygenerovať výrazný výpadok tržieb. V priebehu jedného roka sa môže vyšplhať až na úroveň okolo 2 miliárd eur,“ dodáva NBS.

Krajinu čaká dvojitá recesia

Štatistiky reálny účet za pomalé zatváranie ekonomiky ukážu až v lete. Aktuálne to vyzerá tak, že prijatie prísnejších opatrení začiatkom roka situáciu stabilizovalo až s príchodom marca a momentálne začína výrazne spomaľovať šírenie nákazy. „Vďaka tomu nie je potrebné pristupovať k prísnejším opatreniam vrátane zatvárania výrobných podnikov. Ekonomické dopady tak budú podstatne miernejšie, hoci dvojitej recesii sa pravdepodobne nevyhneme,“ povedal pre Trend Peter Goliaš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Zdroj: https://www.trend.sk/