Desať európskych krajín vytvorí vojenskú alianciu proti Rusku. Na severe kontinentu budú vytvorené spoločné námorné sily.
Spájajú sa
Spojené kráľovstvo sa s niekoľkými európskymi krajinami dohodlo na vytvorení spoločných námorných síl v severnej Európe. Očakáva sa, že nová štruktúra bude fungovať v úzkej koordinácii s existujúcimi bezpečnostnými mechanizmami a bude dopĺňať spôsobilosti NATO, ale nenahradí ich. Okrem Veľkej Británie budú členmi zoskupenia Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Švédsko, pobaltské štáty a Holandsko. Hlavným cieľom združenia bude koordinácia akcií na mori a vykonávanie spoločného výcviku na zlepšenie operačnej kompatibility.
Budú pripravení
Podľa denníka The Guardian, ktorý sa odvoláva na veliteľa Kráľovského námorníctva Gwyna Jenkinsa, tento formát zabezpečí pripravenosť na rôzne scenáre. Zahŕňa vypracovanie jednotných plánov a dosiahnutie maximálnej integrácie medzi vojenskými silami s cieľom rýchlo reagovať na hrozby. Iniciatíva nadväzuje na existujúce Spoločné expedičné sily pod vedením Londýna. Táto štruktúra združuje desať severských krajín a je navrhnutá tak, aby rýchlo reagovala na krízy. Môže fungovať samostatne alebo v spojení s NATO. V prípade potreby je možné kontrolu nad námornou zložkou združenia vykonávať z veliteľstva britských ozbrojených síl v Northwoode.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Ide o Arktídu
Vznik nového formátu pramení z rastúceho zamerania sa na severné námorné trasy. V posledných rokoch krajiny aliancie posilňujú svoju prítomnosť v Arktíde a severnom Atlantiku, s cieľom upevniť kontrolu nad kľúčovými dopravnými trasami a infraštruktúrou. Britská strana tiež hovorí o náraste ruskej aktivity vo vodách regiónu. Odhaduje, že počet takýchto incidentov sa za posledné dva roky zvýšil približne o tretinu. Spojené štáty nie sú súčasťou vznikajúceho združenia, ale diskutuje sa o možnom zapojení Kanady.
/ hlavnydennik.sk /
Dopustil sa Prezident Trump velezrady?
Tajná manipulace CIA s počasím odhalena: Dokumenty ukazují šokující program
Nemeckí liberálni vedci technicky rehabilitujú ukrajinský nacizmus
Slováci sú pobúrení: Prečo tu neveje slovenská vlajka?
STOP mobilom na priechodoch, jazda po chodníkoch sa končí
Káva zlacnela takmer o tretinu: Analytik prezradil, či sa to prejaví aj v slovenských obchodoch
Umelá inteligencia (AI) ohlasuje posthumánnu éru ekonomických, sociálnych a morálnych otrasov
Ľudská rasa sa so všetkou svojou múdrosťou zabíja sama
Európa chce Rusku vnútiť druhú severnú vojnu
V Černigovskej oblasti bol zničený sklad s raketami „Patriot“
VIDEO: Péter Magyar tvrdí, že EÚ sa vráti k nákupu ruského plynu, pretože je lacnejší. Nový maďarský premiér sa v mnohých otázkach začína podobať na svojho predchodcu Viktora Orbána
VIDEO: Jan Kraus o novinároch, z ktorých sa stali politickí aktivisti, o súčasnom stave spoločnosti a médií, ktoré podľa neho nehľadajú pravdu, ale aj o svojej talkshow či zaujímavých podcastoch Joea Rogana a ďalších
EÚ rozbieha program, ktorého sa obáva dokonca aj Zdechovský
Ukrajina „omylom“ nasmerovala drony smerom k Fínsku. A Brusel mlčí…
R. Kaliňák: Výstavba nemocnice v Prešove by mohla pokračovať budúci týždeň
Progresívci verbujú internetových trollov. „Zúfalci“ – hodnotia Slováci
Tichá revolúcia vo svete centrálnych bánk
3.6.2026 Denný súhrn zo slovanských štátov
Rusko pokračuje v úderoch. Kyjev frustruje skutočnosť, že rakety sa nemíňajú
Ultimátny úder „Orešnikom“ odhalil dva Trójske kone medzi ukrajinskými politikmi
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
V Európe sa rodí protiruská aliancia
V Európe sa rodí protiruská aliancia
V Európe sa rodí protiruská aliancia