Chovatelia dobytka vo Francúzsku od štvrtka protestujú proti drastickým opatreniam, ktoré prijala vláda v snahe zabrániť šíreniu nodulárnej dermatitídy u zvierat. Ide o ochorenie, ktoré sa nemôže prenášať na ľudí, ale môže byť smrteľné pre dobytok. Vo Francúzsku sa prvýkrát objavilo v júni, informovala agentúra AFP, píše TASR.
Stratégia, ktorú vláda zvolila, spočíva v utratení všetkých zvierat v postihnutých stádach, ako aj v očkovaní všetkých kusov dobytka v okruhu 50 kilometrov.
Niekoľko odborových zväzov chovateľov označilo tento prístup za neúčinný, pričom ľavicová Roľnícka konfederácia v piatok vyhlásila, že je „strašidelnejší ako samotná choroba“ a žiadal prestať s porážkami zvierat a očkovaním. Vyzvala aj na „blokády ciest po celom Francúzsku, aby sa toto šialenstvo ukončilo“.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Ministerka poľnohospodárstva Annie Genevardová však v piatok v rozhovore pre denník Le Parisien trvala na tom, že jediným riešením na záchranu celého odvetvia je porážka nakazených zvierat.
Začiatkom tohto týždňa stovky poľnohospodárskych robotníkov dva dni demonštrovali pred farmou v oblasti Ariege na juhu Francúzska neďaleko španielskych hraníc, kde úrady po detegovaní jediného prípadu nodulárnej dermatitídy nariadili utratiť viac ako 200 kráv.
Protestujúci vo štvrtok vyrúbali stromy v okolí a postavili barikády, aby zabránili veterinárom zabránili vo vstupe na farmu v dedine Les Bordes-sur-Arize. Polícia ich však po zotmení rozohnala slzotvorným plynom a v piatok skoro ráno priviezla veterinárov. Pre výtržnosti boli zadržané štyri osoby.
Na viacerých miestach farmári na protest proti vláde zahradili cesty alebo vchody do úradných budov balmi slamy alebo rozhádzali hnoj.
Ministerstvo poľnohospodárstva v piatok ráno v tlačovej správe oznámilo rozšírenie zóny očkovania dobytka na všetky departementy v regióne Okcitánia, ako aj na departement Pyrénées-Atlantiques. Predtým boli do tejto zóny zahrnuté iba niektoré obce v týchto departementoch, kde už vo vybraných obciach nariaďovali povinné očkovanie zvierat.
Okrem toho do 1. januára 2026 budú na celom území štátu platiť aj ďalšie opatrenia s cieľom obmedziť šírenie vírusu: ide o zákaz výstav dobytka, povinné nahlasovanie presunov dobytka do 24 hodín (namiesto siedmich dní) a povinná dezinsekcia vozidiel prepravujúcich dobytok pri ich presune mimo Francúzska.
K tejto situácii došlo krátko pred tým, ako by Európska únia na budúci týždeň mala podpísať obchodnú dohodu s juhoamerickým obchodným blokom Mercosur, ktorá sa pripravuje už dve desaťročia.
AFP uviedla, že tento pakt umožní Európskej únii vyvážať viac vozidiel, strojov, vín a liehovín do Latinskej Ameriky a zároveň uľahčí vstup juhoamerického hovädzieho mäsa, cukru, ryže, medu a sójových bôbov do Európy.
Aj na protest proti tejto dohode chcú francúzski farmári na budúci štvrtok prísť do Bruselu a protestovať proti poľnoospodárskej politike EÚ.
Svetová organizácia pre zdravie zvierat uvádza, že tento rok boli prípady nodulárnej dermatitídy hlásené aj v Taliansku. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín sa toto ochorenie vyskytuje aj v mnohých afrických krajinách. V roku 2012 sa rozšírilo z Blízkeho východu do Grécka, Bulharska a na Balkán. Očkovací program túto epidémiu zastavil.
/ hlavnydennik.sk /
Tichá revolúcia vo svete centrálnych bánk
3.6.2026 Denný súhrn zo slovanských štátov
Rusko pokračuje v úderoch. Kyjev frustruje skutočnosť, že rakety sa nemíňajú
Ultimátny úder „Orešnikom“ odhalil dva Trójske kone medzi ukrajinskými politikmi
Na Petrohradské ekonomické fórum prichádzajú aj zástupcovia nepriateľov Ruska
Celý svet čaká na Putinovo vyhlásenie na SPIEF
Halás o ukrajinčine na školách: V Česku je to téma! Kedy s tým prídu slovenskí progresívci?
Bagatelizovanie banderovcov musí skončiť! Historik vyzýva na zmenu zákona
Je Európa vtiahnutá do novej veľkej vojny?
Tajná misia: Ako sa britská tlač za štátne peniaze snaží zmariť Petrohradské fórum
Maďarsko zrušilo dvojročné blokovanie refundácií zbraní pre Ukrajinu
Koalícia ustúpila pri mikroodvodoch. Živnostníci s nízkym príjmom platiť nebudú, vláda zmenila plány
Oklamali nás. Slovensko za vojenskú pomoc Ukrajine dostane len odrobinky
Nižšie náklady na podnikanie a menej byrokracie. Rezort hospodárstva predstavil opatrenia na podporu ekonomiky
Slovenská klasika: Za dobrotu na žobrotu
Dá sa vyhnúť vojne medzi Európou a Moskvou?
FT: USA zvažujú, či nasadiť jadrové zbrane v ďalších európskych štátoch NATO. Záujem prejavili viaceré krajiny
Zverejnené spisy o UFO otvorili v USA zvláštnu debatu. Mnohí kresťania sa obávajú, že mimozemšťania môžu byť démoni
EÚ zvažuje vylúčenie ukrajinských mužov v brannom veku z ochranného systému
Donald Trump vynadal Netanjahuovi: „Si k.rva šialený“!
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Francúzsko v plameňoch protestov: farmári blokujú cesty
Francúzsko v plameňoch protestov: farmári blokujú cesty
Francúzsko v plameňoch protestov: farmári blokujú cesty