Skutočnosť, že kráľovstvo flóry je oveľa zložitejšie, ako sa na prvý pohľad zdá, je známa už dlhú dobu. V posledných rokoch vedci zistili, že rastliny počujú približujúci sa opeľujúci hmyz, vzájomne sa varujú pred nebezpečenstvami a dokonca vedia počítať.
Ako sa však ukázalo, nie sú to všetky prekvapenia, ktoré svet rastlín skrýva. Nedávno odborníci z Tel Avivskej univerzity prvýkrát zaznamenali zvuky, ktoré vytvára rastlina prežívajúca stres.
Itzhak Khait a jeho kolegovia zistili, že paradajky a tabak vydávajú zvukové signály pri nedostatku vody alebo rezaní stoniek. Je pravda, že frekvencie, pri ktorých rastliny „hovoria“, ľudským uchom nie je možné počuť. Podobná reakcia sa pozorovala pri prerezávaní stoniek. Orezané paradajky produkovali v priemere 25 zvukov za hodinu. Tabak vydával signály trochu častejšie ako počas sucha – v priemere 15-krát za hodinu.
Podľa pozorovaní Chaita a jeho kolegov sa „výkrik“ v závislosti od situácie líšil aj v intenzite. Napríklad dehydratované tabakové rastliny vydávali hlasnejšie zvuky ako strihané.
Vedci to všetko zistili vďaka umelej inteligencii. Naučil sa špeciálny algoritmus na rozpoznanie intenzity a frekvencie vibrácií vyžarovaných zo zelených experimentálnych predmetov a na ich odlíšenie od šušťania listov, zvukov dažďa, vetra a iných skleníkových zvukov sa špecializuje na výskum života rastlín. Vedec už niekoľko rokov študuje molekulárnu biológiu a ekológiu. Vo svojom experimente vedec umiestnil špeciálne mikrofóny vo vzdialenosti 10 centimetrov od rastlín. Citlivé zariadenie zachytilo vibrácie v ultrazvukovom rozmedzí (od 20 do 100 kilohertz).
Prvýkrát vedci dokázali zaznamenať zvuky, ktoré vydávajú rastliny na pomerne veľkú vzdialenosť – asi desať centimetrov.
Experiment ukázal, že v podmienkach nedostatočného zalievania produkujú rastliny paradajok v priemere 35 “výkrikov” za hodinu a tabak 11.
Podobná reakcia bola pozorovaná aj pri rezaní stoniek. Orezané paradajky vytvárali v priemere 25 zvukov za hodinu. Tabak vydával signály trochu častejšie ako počas sucha – v priemere 15-krát za hodinu.
Podľa pozorovaní Khaita a jeho kolegov sa „výkrik“ v závislosti od situácie líšil aj v intenzite. Napríklad dehydrované tabakové rastliny vydávali hlasnejšie zvuky ako strihané.
Vedci to všetko zistili vďaka umelej inteligencii. Špeciálny algoritmus naučili rozoznávať intenzitu a frekvencie vibrácií vyžarovaných z experimentálnych rastlín ako aj odlišovať ich od šušťania listov, zvukov dažďa, vetra a iných zvukov v skleníku.
Ako presne rastliny vydávajú zvuky? Predtým odborníci používajúci senzory umiestnené priamo na stonkách zaznamenávali vibrácie vznikajúce pri tzv. kavitácii (tvorba a výbuch vzduchových bublín vo vnútri xylému). Xylém je rastlinný analóg krvných ciev, ktorého hlavnou úlohou je dodávať vodu a živiny z koreňov do listov.
Khait a jeho kolegovia naznačujú, že zvukové efekty, ktoré identifikujú, môžu súvisieť aj s kavitáciou. Aj keby boli odhady experimentátorov správne, zatiaľ nikto nebol schopný zaregistrovať takéto zvuky v takej značnej vzdialenosti od rastlín.
Tento jav, ktorý objavili izraelskí odborníci, môže mať hlboký biologický význam. Napríklad hmyz dobre vníma ultrazvukové vlny. Preto po vypočutí „volania o pomoc“ môžu niektoré druhy hmyzu odmietnuť uložiť vajíčka na „neperspektívnu“ rastlinu.
Okrem toho je pravdepodobné, že iné rastliny budú „počuť“ výstražný signál o nedostatku vody a môžu dokonca prijať opatrenia na vlastné prežitie, hovoria biológovia.
V predtlači vedeckého článku autori tvrdia, že výsledky experimentu, ktorý získali, pomôžu zmeniť pohľad na kráľovstvo rastlín, ktoré sa doteraz stále považovalo za „pasívne a tiché“.
Mimochodom, Khait a jeho kolegovia sú si istí, že nielen paradajky a tabak „informujú“ o problémoch. V rámci prípravy na ďalší vedecký projekt vedci už zaznamenali ultrazvukové vibrácie vychádzajúce z kaktusu z rodu mammillaria, ako aj z corymbolisu.
Podľa autorov štúdie sa ich objav môže stať novou stránkou v poľnohospodárstve. Počúvaním plodín poľnohospodári vopred určia problém, ako napríklad možný nedostatok vody a zabránia vysychaniu budúcich plodín.
Je potrebné vykonať ďalší výskum a zistiť, či rastliny reagujú rovnako dôrazne na ďalšie dôležité faktory životného prostredia, napríklad na nepohodlnú teplotu a zloženie pôdy.
Zdroj: OZ Biosféra
Gröhling „prihral“ známej 300 tisíc eur. Denník N mlčí, Nadácia Zastavme korupciu zareagovala
Matovič nepripúšťa žiadnu vinu za úmrtia počas Covidu. To Fico zabil tisícky ľudí!
Politológ Hrabko o opozícii: Keď si Fico kýchne, na to okamžite reagujú. Vlastné témy nemajú
Selektívna prezentácia dejín pokračuje
Ako sa do seba pustili čurillovci a inšpekcia? Obvinený exšéf polície Kovařík opísal pozadie vojny policajtov
Šutaj Eštok: Víťazstvo pre spravodlivosť a ďalšia prehra pre opozíciu a čurillovcov
Rusko predstavilo svoju víziu rozdelenia Ukrajiny. Moskva chce plán odovzdať Trumpovej administratíve
Francúzsko urobilo vyhlásenie o raketových útokoch na Rusko
Čelíme mimoriadnej udalosti. Washington sa rozhodol ísť do vojny s Ruskom
Ruský generál: Systém Orešnik môže zasiahnuť ciele v celej Európe
EÚ a Čína sú blízko k dohode o odstránení ciel na elektromobily
Rusko posilňuje vojenský arzenál. Putin ohlásil pokračovanie testov hypersonickej rakety Orešnik
Ruská hypersonická raketa zmobilizovala Kyjev. Zelenskyj žiada Západ o posilnenie vzdušnej obrany
VIDEO: Jeffrey Sachs- Druhá světová válka nikdy oficiálně neskončila – na vině jsou USA
Video: Zatykač na Netanjahua – Bude Západ ďalej dodávať zbrane vojnovým zločincom?
Veľký pozor, ak sa vás „Telegram“ bude niečo pýtať!
Vyhlásenie Rudolfa Huliaka k možnému riešeniu sporu s Dankom
Z V4 BUDE V5? Fico odhalil ambiciózny plán pre Vyšehradskú skupinu
Kremeľ varuje Britániu: “teraz ste vo vojne!“
Putinova bojovná veta „ešte sme ani nezačali“ dnes nadobudla nový význam
zo sekcie
Rastliny zažívajúce stres „kričia“
Rastliny zažívajúce stres „kričia“
Rastliny zažívajúce stres „kričia“