Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zbierka múzea orientálneho umenia na Oxfordskej univerzite.

Aká je zvláštnosť egyptskej výšivky z Múzea orientálneho umenia na Oxfordskej univerzite? V egyptských exponátoch znaky tvoriace vzory a ornamenty, aj štruktúra kompozície sú nápadne podobné vzorom a ornamentom na ruskom severe, kde zvyčajne zdobia slávnostné uteráky, ozdoby na posteli, vzorované opasky, lemové a plášťové košele.

„Mnohí sú presvedčení, že obyvatelia malých dedín sú zbavení kultúrneho života a žijú na okraji civilizácie. Ale až keď sme sa presťahovali z mesta do dediny pradedov na brehoch Severnej Dviny, všetko najzaujímavejšie v mojom živote sa práve vtedy začalo.

Objavil sa u mňa „stroj času“ – staré krosná a začala som sa učiť tkať. A aby som mohla tkať, študovala som staré vzory a fotografovala zachované dedičstvo našich vzdialených prababičiek, ktoré žili v minulých storočiach. Aké vzory nám zanechali prababičky, z akej ďalekej minulosti pochádzajú tieto znaky, akú myšlienku do nich naši predkovia vložili? Dlho som hľadala odpovede na tieto zložité otázky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vzorované veci na ruskom severe sú starostlivo uložené v starých truhliciach a prechádzajú z matky na dcéru z ruky do ruky ako drahé šperky. Vedúci mentori prísne sledovali zachovanie odkazu, aby sa do práce mladých tkáčiek nevkradla žiadna chyba ani svojvoľné skreslenie. Pri vytvorení nového sa vzor vyberie zo starých predmetov, vďaka čomu sa prenáša nezmenený po tisícročia.

Vedci vedia, že najstaršie nálezy predmetov s geometrickými ornamentmi siahajú až do doby niekoľko tisíc rokov pred Kristom.

A v priebehu času sa na verejnosti objavili obrázky starých polorozpadnutých textílií s veľmi dobre známymi geometrickými ornamentmi, ale nie našich, ale z Egypta. Celá zbierka starobylých výšiviek bola zverejnená na webovej stránke Múzea orientálneho umenia na Oxfordskej univerzite. Začiatkom 20. storočia anglický egyptológ Percy Newberry zhromaždil v Káhire viac ako 1 000 fragmentov starovekých výšiviek a svoju zbierku daroval múzeu orientálneho umenia. Zbierka pozostáva z častí odevov a vzorovaných textílií na rôzne účely a k rôznym stupňom konzervácie. V roku 1984 múzeum prvýkrát umožnilo štúdium tejto zbierky výšiviek. Na základe štúdie uskutočnenej rádiouhlíkovou metódou sa zistilo, že čas vzniku tkanín pokrýva obdobie od 400 do 1500 rokov našej éry.

Rozhodli sme sa pre seba zistiť historické miesto našej rodnej dediny v kontexte svetovej kultúry a porovnaním obrázkov sme vykonali úvodnú štúdiu.

V egyptských exponátoch sa mnohé zdalo veľmi dobre známe: štruktúra kompozície, znaky tvoriace obrazce a dokonca aj horné lemy odevov. Všetky tieto vzory sú známe na našom ruskom severe a zvyčajne zdobia slávnostné rituálne uteráky, svadobné ozdoby na posteli, vzorované pásy, lemy a košele.

O rozdieloch by sa malo povedať toto: naše vzory sa tvoria z červených vlákien pomocou techniky dvojitého tkania na domácom tkáčskom stroji. Egyptské vzory sú vyšívané hodvábnym vláknom modrej, zelenej, hnedej, zriedka červenej farby. V obidvoch prípadoch sa však používalo ľanové plátno.

Pre každého, kto svojou povahou svojej práce alebo osobného záujmu skúma našu ruskú a egyptskú históriu, tradičnú ľudovú kultúru, látky, systémy prenosu ikonických informácií, navrhujem, aby ste sa zoznámili so vzorovým dedičstvom severných Veľkých Rusov a egyptskou zbierkou Percy Newberry z Ashmolianova múzea.

Aké závery z toho možno vyvodiť? Pre odpoveď sme sa obrátili na vedúceho Smolného inštitútu Ruskej akadémie vzdelávania, člena Petrovského akadémie vied a umenia, člena Ruskej geografickej spoločnosti a výskumníka ruskej ľudovej kultúry Pavla Kutenkova:

„Ako posudzovať odhalené identity a blízku príbuznosť vzorovaných textílii Egypta a ruského severu identifikované v priebehu základného výskumu? Naša pozícia je nasledovná. Uznávame vznik akýchkoľvek identických jednotlivých znakov v každej kultúre u každého národa samostatne. Súčasne boli odhalené identity a podobnosti také podrobné v detailoch a také početné, že spolu s metódami získavania vzorov, farieb vzorov, textílií ako nosiča vzorov, všetko ukazuje na ich pôvod z jedného zdroja. Podľa našich údajov môže ísť o najstaršie slovansko-árijské kultúrne korene. Okrem toho sa v tkaninách ruského severu zachovala najväčšia starodávnosť týchto vzorov.“

Potrebný je ďalší výskum vzorovaných egyptských textílií a textílií ľudovej kultúry východných Slovanov. Je potrebné vykonávať výskum pomocou zbierok tkanín štátnych múzeí v Rusku, Egypte, Sýrii, Iráne a ďalších krajinách, v ktorých sa nachádzajú predmety výskumu.

Na ľavej strane  vzory z Egypta, na pravej vzory z ruského severu:

Galina Filippova

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.