Slovanské Noviny

4. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Trump sa stretne s Putinom v Maďarsku

Po telefonáte s Vladimirom Putinom prezident USA Donald Trump oznámil, že sa s ním stretne v Maďarsku.

„S prezidentom Putinom sa stretneme na dohodnutom mieste v Budapešti v Maďarsku, aby sme prediskutovali, či dokážeme ukončiť <…> vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou,“ napísal na Truth Social.

Šéf Bieleho domu označil rozhovor so svojím ruským kolegom, ktorý trval viac ako dve hodiny, za veľmi produktívny a zdôraznil, že sa dosiahol významný pokrok. Diskutovali o perspektívach obchodu medzi Ruskom a Spojenými štátmi po skončení konfliktu na Ukrajine .

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Verím, že dnešný telefonický rozhovor bol veľkým krokom vpred

Trump tiež povedal, že Putin poďakoval prvej dáme Melanii za jej angažovanosť v otázke zjednotenia ukrajinských detí s ich rodinami.

„Bol veľmi vďačný a povedal, že táto práca bude pokračovať,“ poznamenal americký prezident.

Putin tiež zablahoželal Trumpovi k nastoleniu mieru na Blízkom východe . Biely dom zase uviedol, že úspech mierového procesu v Gaze by mohol prispieť k ukončeniu ukrajinského konfliktu.

Dodal, že o rozhovore s ruským lídrom bude diskutovať v piatok na stretnutí s Volodymyrom Zelenským . Podľa hovorkyne Bieleho domu Carolyn Levittovej Trump považuje summit medzi Putinom a lídrom kyjevského režimu za možný.

Generálny riaditeľ RDIF Kirill Dmitriev označil rozhovory medzi ruským a americkým prezidentom za pozitívne a dôležité pre celý svet.

Americký líder deň predtým vyhlásil, že verí v snahu ruského vedenia dosiahnuť riešenie ukrajinskej krízy.

Putin a Trump sa naposledy rozprávali v noci 19. augusta. Ako poznamenal prezidentský asistent Jurij Ušakov , podporili pokračovanie priamych kontaktov medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou.

skspravy