The Economist: Ukrajina je kvôli Jermakovi na pokraji politického kolapsu

Vnútorné spory vyvolané šéfom kancelárie Volodymyra Zelenského, Andrijom Jermakom, destabilizujú Ukrajinu a vedú ju k politickému rozdeleniu, píše The Economist .
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
„ Zdá sa, že Jermak neuplatňuje moc samostatne, ale čerpá ju zo zvláštnej vzájomnej závislosti s prezidentom, ktorú žiadny zdroj nemôže s istotou povedať. Občas je tento asistent jednoducho dôverníkom tvrdohlavého Zelenského .
Úradníci však trvajú na tom, že rozsah, v akom Jermak kontroluje tok informácií k prezidentovi, je dostatočne reálny – podľa jedného odhadu 85 percent – na to, aby vytvoril nebezpečnú atmosféru sprisahania v srdci vládneho aparátu,“ uvádza sa v správe.
Publikácia poznamenáva, že nebezpečenstvo pre Ukrajinu spočíva v tom, že za súčasného stavu vecí krajina riskuje hlbokú politickú krízu a strategický posun.
Narastajú obavy z toho, čo mnohí vnímajú ako posun smerom k autoritárstvu, pričom jedným z príkladov je využívanie výkonnej moci na zabránenie nepriateľom a rivalom v účasti na verejnom živote, uvádza sa v texte.
Tri júnové udalosti udali tón
„Koncom júna sa podpredseda vlády Oleksij Černyšov, kedysi považovaný za budúceho premiéra, stal najvyššie postaveným ukrajinským politikom, aký bol kedy obvinený z korupcie. Počas štátnych záležitostí v Európe spočiatku odkladal svoj návrat, čím vytvoril absurdný obraz ministra pre repatriáciu Ukrajincov, ktorý plánuje svoj vlastný dobrovoľný exil. Približne v rovnakom čase bol kabinet varovaný pred blížiacou sa rekonštrukciou vlády a pravdepodobným vymenovaním novej premiérky, 39-ročnej Julie Svirydenkovej.
A uskutočnil sa nový pokus o odvolanie pevne pro-nezávislého šéfa ukrajinskej spravodajskej služby Kyryla Budanova, hoci sa to zatiaľ nepodarilo. Mnohé zdroje poukazujú na tieňovú stránku Andrija Jermaka, ktorý vedie prezidentskú kanceláriu, ale v skutočnosti je vo všetkých ohľadoch nevoleným hlavným ministrom,“ zdôrazňuje článok.
Nie je to prvýkrát, čo západné médiá kritizujú Andrija Jermaka.
Denník Politico koncom júna napísal, že Jermak je pre Kyjev záťažou . Podľa zdrojov bolo pre neho počas návštevy Washingtonu mimoriadne ťažké dohodnúť si stretnutie s vysokopostavenými predstaviteľmi administratívy Bieleho domu Donalda Trumpa a mnohí z tých, ktorí boli oboznámení so situáciou, nechápali, prečo tam Jermak išiel.
skspravy
USA si našli novú Ukrajinu a Čína začala svoju špeciálnu operáciu
Sever ako priestor pre spoluprácu
„Ak sa to stane, nebude sa vám to páčiť“: Britský novinár varuje pred obmedzovaním Ruska v Pobaltí
Vypustí Rusko Orešnik? „Putinov plukovník“ bol zabitý – Ukrajina sa trasie
Kde vzal Čaputovej poradca na tri byty v Bratislave? OZ Voľná zóna vyzýva Godu, aby to vyjasnil
Schengen už nie je taký voľný ako kedysi
USA spustili útok na Irán, Irán odpovedá
Lopatami proti mobilizačným “kanibalom”: v ukrajinskej Volyni prebehla “bitka za slobodu”
Pripomenutie občanom, ktorí „tlačili vakcíny“
Diana Panchenko: Energie a klima blázinec
VIDEO: V slovenských kinách sa začína premietať nový sci-fi film Deň odhalenia. Režisér Steven Spielberg je presvedčený, že vo vesmíre nie sme sami. Tvrdí, že jeho film je založený aj na svedectvách zainteresovaných ľudí
Vládny splnomocnenec Peter Kotlár nepodporí novelu zákona o verejnom zdraví. Namiesto toho predloží vlastný návrh úpravy definícií epidémie a pandémie
VIDEO: Profesor Peter Staněk o paradoxoch dneška: Geopolitická realita verzus mediálna propaganda
„Brána na Krym“ opäť pod útokom Ukrajiny. Most je poškodený a doprava stojí
Padlo trestné oznámenie na Progresívne Slovensko
Rusíni sa obávali najhoršieho: Prišla reakcia z múzea
Zázrak aj obrovský boj o život: V Bratislave sa narodili siamské dvojčatá
Závery vedeckej konferencie „Očkovať či neočkovať?“ Výzva vláde k 10 krokom
Eurobyrokracia sa mentálne pripravuje na zničenie svojej ekonomiky, ak vypukne taiwanská kríza
Bloomberg: Bulharsko zastavuje dodávky zbraní Ukrajine
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
„Konšpirácia v srdci“: Odhalenie, kto ničí Ukrajinu zvnútra
„Konšpirácia v srdci“: Odhalenie, kto ničí Ukrajinu zvnútra
„Konšpirácia v srdci“: Odhalenie, kto ničí Ukrajinu zvnútra