Americký prezident v pondelok na svojej platforme Truth Social uviedol, že jeho vláda nevedie s Iránom žiadne rokovania a „nič“ mu neponúkla. Taktiež zopakoval svoje tvrdenie, že USA „úplne zničili“ iránske jadrové zariadenia.

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v pondelok večer vylúčil, že by rokovania o jadrovom programe so Spojenými štátmi mohli byť obnovené v krátkom čase. Podľa jeho slov Teherán najprv potrebuje záruky, že nebude opäť napadnutý.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Arákčí v rozhovore pre CBS Evening News reagoval na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý povedal, že rozhovory o jadrovom programe Iránu by sa mohli obnoviť už tento týždeň. „Nemyslím si, že rokovania sa začnú tak rýchlo,“ vyhlásil šéf iránskej diplomacie.
„Aby sme sa mohli rozhodnúť pre obnovenie rokovaní, musíme sa najskôr uistiť, že Amerika sa počas rozhovorov nevráti k vojenským útokom proti nám,“ pokračoval. „Myslím, že vzhľadom na tieto okolnosti potrebujeme ešte čas,“ dodal, pričom zdôraznil, že „dvere diplomacie nikdy nezatvoria“.
Iránsky minister ale zdôraznil, že Teherán je pripravený brániť sa, ak by bol opäť napadnutý. „Počas 12-dňovej vojny (s Izraelom), ktorá nám bola vnútená, sme ukázali a dokázali, že sme schopní brániť sa a budeme v tom pokračovať aj v prípade, ak proti nám bude podniknutá akákoľvek agresia,“ poznamenal.
Viac vo videu (titulky zapnete tlačidlom „CC“ v lište videa prehrávača YouTube. Kliknutím na vedľajšiu ikonu ozubeného kolieska si vyberiete možnosť automatický preklad (auto-translate) a následne si z možností prekladu vyberiete slovenčinu, češtinu alebo iný ľubovoľný jazyk):
Trump počas summitu NATO v Haagu bez ďalších podrobností oznámil, že tento týždeň sa uskutočnia nové rokovania s Iránom. Biely dom však následne uviedol, že dosiaľ nebolo naplánované nijaké stretnutie americkej a iránskej delegácie. Rovnako sa ešte v stredu vyjadril aj Teherán.
V poradí šieste kolo predovšetkým nepriamych jadrových rokovaní medzi USA a Iránom sa malo pôvodne uskutočniť v polovici júna. Bolo zrušené, keď Izrael 13. júna spustil útoky na viacero cieľov v Iráne s deklarovaným cieľom zabrániť mu získať jadrovú zbraň. Do konfliktu sa predminulý víkend pridali aj USA bombardovaním troch iránskych jadrových zariadení.
Trump potom v piatok vyhlásil, že by sa určite znovu rozhodol bombardovať Irán, ak by informácie tajných služieb naznačovali, že je táto krajina stále schopná obohacovať urán na úroveň potrebnú na výrobu jadrovej zbrane. Zopakoval, že Irán tieto zbrane nesmie získať a tvrdil, že nedávne americké útoky jeho jadrový program vrátili späť o niekoľko rokov.
Americký prezident v pondelok na svojej platforme Truth Social uviedol, že jeho vláda nevedie s Iránom žiadne rokovania a „nič“ mu neponúkla. Taktiež zopakoval svoje tvrdenie, že USA „úplne zničili“ iránske jadrové zariadenia.
„Povedzte falošnému demokratovi Chrisovi Coonsovi (senátor USA za štát Delaware – pozn. TASR), že Iránu NIČ neponúkam, na rozdiel od Obamu, ktorý mu zaplatil miliardy dolárov v rámci hlúpej ‚cesty k JCPOA (ktorej platnosť by sa teraz skončila!)‘, a ani s nimi nehovorím, odkedy sme úplne ZNIČILI ich jadrové zariadenia,“ napísal Trump s odkazom na bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamu a dohodu svetových mocností s Iránom o jeho jadrovom programe z roku 2015, známou v angličtine pod skratkou JCPOA.
Trump už v piatok poprel správy médií, že jeho administratíva diskutovala o poskytnutí 30 miliárd dolárov pre Irán na pomoc s vybudovaním civilného jadrového programu.
Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Madžíd Tacht Ravančí v rozhovore pre stanicu BBC zverejnenom v pondelok povedal, že ak chcú Spojené štáty obnoviť diplomatické rokovania s Iránom, musia vylúčiť akékoľvek ďalšie útoky naň. Postoj USA k rokovaniam s Iránom je podľa neho nejasný, keďže Trumpova vláda sprostredkovane informovala Teherán, že ich chce obnoviť.
Ravančí dodal, že jeho krajina bude „trvať“ na tom, aby mohla obohacovať urán na mierové účely. Teherán sa bude musieť spoľahnúť sám na seba, pretože mu bol odopretý prístup k jadrovému materiálu.
Informovaný zdroj pre denník The Jerusalem Post uviedol, že vysokopostavení iránski predstavitelia čakajú na súhlas iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího na pokračovanie rokovaní s Trumpovou administratívou o jadrovom programe Teheránu.
Zdroj: bleskovky.sk / pluska.sk / InfoVojna
Rokovania o konečnej podobe mierovej dohody medzi USA a Iránom sa začnú po tom, ako Teherán overí splnenie amerických záväzkov vrátane zrušenia námornej blokády a uvoľnenia zmrazených aktív.
VIDEO: Robert Fico o možnom podpise mierovej dohody medzi Iránom a USA, plánovanom stretnutí s maďarským premiérom Péterom Magyarom, o rozpadávajúcom sa falošnom obraze Slovenska prezentovanom protislovenskými médiami a opozíciou, opätovnom obnovení výroby hliníka v Žiari nad Hronom
Spojeným štátom a Iránu sa podarilo dosiahnuť mierovú dohodu. Oficiálne ju podpíšu v piatok 19. júna 2026 vo Švajčiarsku. Izrael sa do poslednej chvíle snažil dosiahnutie dohody zmariť útokmi na Libanon.
„Ochrana zdravia obyvateľov musí mať prednosť pred vedeckými, komerčnými či geopolitickými záujmami,“
Prestížna návšteva indického premiéra dala facku protislovenským médiám! Zo závisti jeho príchod úplne odignorovali Enko aj Aktuality
VIDEO: Steven Spielberg věří, že Den odhalení silně otřese vírou křesťanů po celém světě
Ukrajina zaútočila, Rusko reagovalo! Výsledok: Ukrajina má deväť mŕtvych, v Rusku hlásia 3 obete
Nord Stream: prečo je pre poisťovne výhodný ako páchateľ Zelenský a „ukrajinská stopa“?
Irán vyhlásil víťazstvo nad americko-sionistickým nepriateľom. Trump potvrdil dohodu
Kyjev, Charkov a Odesa sú pod masívnym útokom. Ukrajincom nevyšiel štart rakiet na Krym
Lode sveta, naštartujte motory. Nech tečie ropa, vyhlásil Trump. USA oznámili dohodu s Iránom
VIDEO: Mazurek v emotívnom prejave- Musíme zachrániť Európu a poraziť zradcov!
Na Slovensko pricestoval indický premiér
Kanada bude vyrábať drony pre ukrajinských nacistov
Čierny trh je presýtený: v Európe požadujú ukončenie dodávok zbraní do Kyjeva
Brusel by mal od Kyjeva požadovať vysvetlenie týkajúce sa biolaboratórií
Súčasný Západ je postavený na kostiach miliónov obetí
Falošné pokuty už chodia do mobilov. Takto vás chcú obrať o peniaze
Putin v rozhovore s Trumpom zhodnotil dopad útokov Kyjeva na ukrajinské ozbrojené sily
NATO panikári: Rusko odhaľuje „červené tlačidlo“ vo vesmíre. Obloha v priebehu niekoľkých sekúnd „oslepne“. Nová zázračná zbraň
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Iránsky minister zahraničia Abbás Arákčí vylúčil rýchle obnovenie rokovaní o jadrovom programe s USA a upozornil, že Irán je pripravený brániť sa, ak by bol opäť napadnutý
Iránsky minister zahraničia Abbás Arákčí vylúčil rýchle obnovenie rokovaní o jadrovom programe s USA a upozornil, že Irán je pripravený brániť sa, ak by bol opäť napadnutý
Iránsky minister zahraničia Abbás Arákčí vylúčil rýchle obnovenie rokovaní o jadrovom programe s USA a upozornil, že Irán je pripravený brániť sa, ak by bol opäť napadnutý