Členské štáty EÚ v stredu hlasovali za návrh Európskej komisie na zavedenie obchodných protiopatrení voči Spojeným štátom a zhodli sa na tom, že clo na tovary z USA sa začne vyberať od 15. apríla. O správe EK informuje spravodajca TASR.

Návrh EK zaviesť odvetné opatrenia vznikol v reakcii na marcové rozhodnutie administratívy USA uvaliť clá na dovoz ocele a hliníka z EÚ.
Takže ďalšia vojna Bruselu, tentoraz obchodná!
Komisia spresnila, že EÚ považuje americké clá za „neopodstatnené a škodlivé“, pretože spôsobujú hospodársku ujmu obom stranám a zároveň aj globálnej ekonomike a zdôraznila, že EÚ uprednostňuje rokovania s USA, ktoré by priniesli „vyvážené a vzájomne prospešné“ výsledky.
„Dnešné hlasovanie členských štátov znamená, že po ukončení vnútorných postupov Európskej komisie a zverejnení vykonávacieho aktu protiopatrenia nadobudnú účinnosť. Clá sa začnú vyberať od 15. apríla,“ uvádza sa v dokumente sprostredkovanom exekutívou EÚ.
Ktoré komodity?
Podľa našich zdrojov sa clá dotknú, teda, ľudovo o štvrtinu zvýšia cenu sójových bôbov, kukurice, ryže, mandlí, pomarančového džúsu, brusníc, tabaku, železa, ocele, hliníka.
Podľa EK tieto protiopatrenia môžu byť kedykoľvek pozastavené, ak USA budú súhlasiť so „spravodlivým a vyváženým výsledkom rokovaní“.
Komisia, podľa viacerých tlačových agentúr, pripravuje aj ďalší zoznam tovarov, ktoré môže zaťažiť clami v odpovedi na takzvané recipročné clá, ktoré pred týždňom oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré znamenajú 20-percentné colné zaťaženie tovarov z Európy a 25-percentné clá na automobily. Americké produkty z tohto druhého zoznamu by mali podliehať clám od 16. mája.
hlavnydennik.sk
Stará zpráva CIA o rakovině a parazitech se stává virální
„Norimberg“ čas na pravdu
Trump znepokojil aj Moskvu: Ak Irán padne, sme na rade. Ruskí „jastrabi“ hovoria o pasci a radia pritvrdiť na fronte
Americké médiá konečne priznali úplné zlyhanie americko-izraelskej vojenskej agresie voči Iránu
Americko-izraelskú vojnu proti Iránu rozrušila „španielska anomália“
Na Ukrajine sa na zbytkoch nacistického práporu Azov formuje prvá súkromná armáda
VIDEO: Gašpar varuje- Fico do Kyjeva by riskoval život!
Králov odkaz opozícii: Pisoáre naozaj nie sú témou pre lídra!
Irán: Zhromaždenie znalcov rozhodlo o novom najvyššom vodcovi
Nitky kauzy ukrajinského konvoja so zlatom môžu viesť až do Bruselu
Čak nás čaká energetická kríza ako v roku 1973?
VIDEO: Dojemné svedectvo 10-ročného iránskeho dievčatka v Minabe, ktoré rozpráva o americko-izraelskom útoku na dievčenskú základnú školu, ktorý zabil jej 11-ročného brata a ich mamu, ktorá v nej učila.
Správa štátnych hmotných rezerv začala uvoľňovať prvých 12-tisíc ton ropy pre Slovnaft, ktorý vďaka Ukrajine už 39 dní nedostáva ruskú ropu cez ropovod Družba a v dôsledku toho musela rafinéria prejsť na obmedzený režim výroby
VIDEO: Vladimir Putin telefonoval s iránskym prezidentom a vyzval na okamžité prímerie a zastavenie nepriateľských akcií.
Budú hladovať? Potraviny a voda?
Mnohí experti konštatujú, že vojna na Ukrajine trvá tak dlho iba a hlavne preto, lebo počas nej veľmi efektívne funguje tzv. ,,kickbaking“ – systém ,,spätných platieb“.
VIDEO: „Ľudia sa boja nekontrolovaného rastu cien energií a premýšľajú nad tým, čo bude, ak by došlo k nedostatku plynu alebo ropy,“ uviedol Robert Fico, ktorý kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského „za hlúpy krok“ zastaviť dodávky ruskej ropy Slovensku a Maďarsku a „permanentné poškodzovanie“ našej krajiny.
Výbuch na americkom veľvyslanectve v Európe
VIDEO: Pozdrav Čurillovcom
Angela Merkel vyhlásila, že by chcela, aby EÚ nebola len vojenským podporovateľom Ukrajiny, ale aj diplomaticky prispela k ukončeniu konfliktu
zo sekcie
Pripravte sa na zdražovanie niektorých komodít
Pripravte sa na zdražovanie niektorých komodít
Pripravte sa na zdražovanie niektorých komodít