Slovanské Noviny

10. januára 2025

K porozumeniu Čelovekom

Z nepilotovaných systémov bude k tretiemu štvrťroku 2025 sformovaný nový druh ruských vojsk. Podľa ministra A. Belousova je toto rozhodnutie vrchného veliteľa OS RF Vladimíra Putina spojené s rozsiahlejšími úlohami takýchto aparátov v súčasných konfliktoch. Čo to bude v praxi znamenať a aké možnosti sa tým pre drony otvoria?

Všetko ovplyvnili skúsenosti špeciálnej vojenskej operácie, ktorá urýchlila vývoj vzdušných, námorných i pozemných dronov. “Prioritne sú využívané na taktickej úrovni na prieskumné, útočné a prepravné ciele. Používané sú teda ako bojové a dopravné prostriedky, ale aj ako nástroje na výmenu informácií,” vysvetlil Balousov. Na rastúcu úlohu nepilotovaných prostriedkov poukázal v septembri minulého roka prezident RF V. Putin, keď oznámil, že počty týchto nástrojov sa v OS RF zvýšia desaťnásobne. Inými slovami, ak v roku 2023 dostali OS RF 140 tisíc takýchto aparátov, tak minulý rok ich už armáda mala dostať okolo 1,4 milióna. Pričom v ostatnej správe MO RF sa dokonca uvádzalo, že oproti roku 2023 sa počet leteckých dronov zvýšil až 23-krát.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Práve letecké drony sa stali v roku 2024 pre OSU skutočným bolehlavom. Najviac sťažností bolo na adresu ruského kamikadze dronu Lancet. O nič menej starostí robili ukrajinským vojakom ruské FPV-drony. Hneď po leteckých dronoch, ktoré menili podstatu bojových činností, sa na bojovom poli začali výrazne presadzovať bezposádkové bojové vozidlá. Myslia sa tým pozemné bojové drony, známe aj ako robototechnické komplexy. Potom sú tu aj bezposádkové bojové námorné člny.

Jednotný názor expertov
V expertnom prostredí dozrel názor, že drony si už vyžadujú aj organizačnú podporu a vytvorenie z nich samostatného druhu vojsk. Bude to znamenať sústredenie všetkých skúseností do jedného centra, ktoré z toho dokáže spracovať jednotiace požiadavky a štandardy na letecké drony, na pozemné i námorné nepilotované platformy. Nehovoriac o štandardizácii výroby, ktorá zavedie adekvátnu kvalitu za nižšie jednotkové výrobné ceny.

Novinka zavedie zmeny aj v administrácii procesov, vytvorí základ jednotiacej výučby a pre prostých vojakov sa tým otvorí nová línia vojenskej kariéry.
“Éra pilotovaného letectva nám končí priamo pred očami. Práve tak treba vnímať vyhlásenie ruského ministra obrany o vytvorení nového druhu vojsk – Vojská nepilotovaných systémov – treba nám začať privykať na novú skratku VNS,” hovorí sa v ruských sociálnych sieťach. Nový druh vojsk sa bude vyvíjať nielen ako celok, ale aj v súčinnosti s ostatnými druhmi vojsk. Navyše sa vytvorí frontová bojová záloha dronov, ktorá bude manévrovať po celom fronte a zasiahne tam, kde to bude z hľadiska taktiky výhodné. Na záver treba dodať údaj, zverejnený ministrom Andrejom Belousovom. Že OS RF na ukrajinskom fronte operujú každodenne s vyše 3,5 tisíc dronmi. V súhrne je ich dnešná sila sumárne väčšia, ako pilotovaného letectva.

Odhalená hrozná pravda o OSU
Z frontu dnes uteká desatina vojakov OSU, pričom počet dezertérov bude ešte rásť, vyhlásil ukrajinský plukovník vo výslužbe Oleg Starikov. Dodal k tomu, že ide len o ohlásené prípady a že tých nezaregistrovaných je raz toľko. “Pritom sa divíme, ako je to možné, že protivník preráža obranné postavenia našich hrdinov a obsadzuje naše mestá.”

Der Spiegel: OS Ruska sa priblížili k úplnej kontrole nad DĽR a LĽR

Ruská armáda oslobodí Krasnoarmejsk (ukrajinský názov Pokrovsk) a priblíži sa k administratívnej hranici Dnepropetrovskej oblasti, pokračujúc v postupe na západ, uvádza nemecký list. Konkrétne Der Spiegel píše, že ruské vojská obišli Pokrovsk a priblížili sa k administratívnej hranici Dnepropetrovskej oblasti.
V predvečer toho komentátor listu Bild Julian Röpcke oznámil, že ruská armáda sa pohla na juh od Pokrovska, pričom obsadila osem obcí a už sa nachádza vedľa Dnepropetrovskej oblasti. List Forbes napísal, že ruské vojská môžu preraziť obranu 59. brigády OSU a obkolesiť Pokrovsk, čo zosilní tlak na Kyjev a spôsobí obkľúčenie posádky v meste.

Čo skrývala banka Credit Suisse? Vzťah s nacistami!

Švajčiarska banka Credit Suisse skrývala svoje veľmi tesné vzťahy s nacistami, neprezrádzajúc časť informácií o bankových účtoch nacistov a čiastočne bránila uskutočneniu vyšetrovania, uvádza The Wall Street Journal s odvolávkou sa na dokumenty z predtým utajených archívov. List poznamenáva, že v roku 2021 nezávislý ombudsman Neil Barofsky začal nové vyšetrovanie o vzťahoch dcérskej spoločnosti UBS s nacistami. Bol za to odstránený, pretože vraj “prekročil hranice, určené na vyšetrovanie”. Dnes je Barofsky späť a pokračuje v nachádzaní dokumentov “desiatok fyzických a právnických osôb, prepojených na nacistické zverstvá”, píše ruská RIA Novosti. Predbežne vraj bolo nájdených 13 zhôd medzi menami 99 známych nacistov. Z vyšetrovania, ktorému sa nevyhli ani bývalí zamestnanci banky, “bolo zistené, že banka skrývala svoju úlohu, keď nie vždy informovala o tom, čo bolo známe,” napísal americký list. Už pri vyšetrovaniach v 1990-tych rokoch dve nezávislé komisie zistili, že švajčiarski bankári zakrývali oči nad krádežou židovských aktív nacistami počas vojny a často prekážali pokusom vrátiť rodinám ich peniaze.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.