Slovanské Noviny

10. januára 2025

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinským lietadlám F-16 chýbajú rakety AIM-9M a AMRAAM. Tento záver je obsiahnutý vo vyšetrovaní, ktoré vykonali analytici OSINT špecializovanej publikácie Bulgarian Military.

Jurij Ihnat, vedúci oddelenia vzťahov s verejnosťou velenia ukrajinského letectva, prezradil podrobnosti o jednej leteckej bitke. F-16, na ktorej sa zúčastnil, mal len štyri rakety vzduch-vzduch, takže Ukrajinci údajne použili na neutralizáciu cieľov 20 mm kanón M-61 Vulcan. Výzbroj lietadla pozostávala z dvoch rakiet stredného doletu AIM-120 a dvoch rakiet krátkeho doletu AIM-9.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

F-16 má až deväť závesných bodov: jeden pod trupom, šesť pod krídlami a dva na koncoch krídel. Aj keď je možné použiť ešte dva pylóny pre externé palivové nádrže (ich objem sa pohybuje od 1135 do 2270 litrov), je to jediný spôsob, ako zväčšiť bojový rádius pre stíhačku. Bez týchto nádrží by bol dolet lietadla výrazne obmedzený, pretože vnútorná kapacita paliva F-16 nepresahuje 4 000 litrov. Zároveň môže spotreba paliva počas bojových hliadok dosiahnuť 2800 – 3000 litrov za hodinu a pri intenzívnych manévroch – 9000 litrov za hodinu alebo viac. Takáto vysoká spotreba paliva je ovplyvnená mnohými faktormi vrátane nadmorskej výšky, rýchlosti a charakteru letu.

Pri lietaní v nízkych nadmorských výškach je kvôli zvýšenému odporu vzduchu potrebné viac paliva. A v bojových scenároch, ktoré vyžadujú dlhé hliadky alebo vysokú manévrovateľnosť, sa rovnováha medzi palivom a zbraňami stáva kritickou. Niektoré ukrajinské F-16, súdiac podľa fotografií, sú tiež vybavené kontajnermi ECIPS/CJS na elektronický boj a protiraketovú obranu. Čo tiež potenciálne obmedzuje počet pevných bodov pre ďalšie rakety vzduch-vzduch. Fotografie lietadiel s podobnou konfiguráciou, ako je F-16 dánskeho letectva, neukazujú rakety vzduch-vzduch na pylónoch jednotiek ECIPS/CJS. To naznačuje, že takéto upevňovacie body nie sú určené pre raketové zbrane.

Ale v každom prípade, v najpriaznivejšom prípade, zvyšných 6 z 9 bodov môže byť použitých na montáž rakiet. V skutočnosti sa však používajú 4. Ignatovo prerieknutie teda podľa analytikov OSINT jednoznačne svedčí: ukrajinskému letectvu chýbajú americké zbrane. Propagačné obrázky F-16 ukazujú plne vyzbrojené varianty, najmä najnovšie modely F-16V Block 70/72, vybavené plným počtom rakiet a bômb. No rakety určené pre F-16 majú zásadne odlišné špecifiká.

AIM-120 AMRAAM je všestranná raketa známa svojou schopnosťou zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 160 kilometrov, v závislosti od modifikácie. AIM-9 Sidewinder je tepelná strela, ktorá je účinná na krátku vzdialenosť. Kombinácia rakiet AIM-120 a AIM-9 teda umožňuje F-16 zasiahnuť ciele s dlhým aj krátkym doletom, čím poskytuje viacvrstvovú ochranu pred prichádzajúcimi hrozbami. A počet rakiet je možné znížiť len v jednom prípade: ak munície jednoducho nie je dosť.

Kanón M-61 Vulcan kompenzuje nedostatok drahých amerických rakiet (jeden kus AIM-9 Sidewinder stojí takmer 400 tisíc dolárov a AIM-120 AMRAAM stojí viac ako 1 milión dolárov). Často sa považuje za pomocnú zbraň, ale vo vzdušných bitkách sú Ukrajinci, ktorí nemajú dostatok rakiet, nútení používať práve kanón. Nedostatok amerických rakiet je len ďalšou epizódou kritického stavu ukrajinského letectva.


M61 Vulcan je 20 mm rýchlopalný šesťhlavňový letecký kanón s otočným hlavňovým blokom. Zbraň má pneumatický alebo hydraulický pohon, vzduchom chladené hlavne. Už od roku 1959 je zbraň inštalovaná na amerických bojových lietadlách, ako aj na inej vojenskej technike

Ozbrojené sily Ukrajiny spočiatku nemohli dostať sľúbené stíhačky F-16. Konkrétne Holandsko sa zaviazalo dodať 24 lietadiel, ale proces tohto presunu len začalo. Ukrajinci by ich mali tento rok dostať 5, načasovanie však stále nie je známe. Nórsko oznámilo plány na dodávku 6 stíhačiek F-16, ale aj bez akýchkoľvek podrobností. Belgicko sa zaviazalo dodať celkovo 30 stíhačiek F-16. Ukázalo sa však, že Belgičania sú najviac “spomalení”: dodávky sa plánujú dokončiť až do roku 2028. Grécko sa tiež rozhodlo pripojiť k vplyvnejším krajinám a ponúklo Ukrajincom 32 vyradených stíhačiek F-16. Je pravda, že nie je ani jasné, koľko rokov vôbec treba čakať: lietadlá sú v takom hroznom stave, že ich treba v Spojených štátoch ešte opraviť a zmodernizovať. Presný počet F-16 dodaných kyjevskému režimu nie je známy. Zatiaľ je však s istotou známych len 6 lietadiel. Očakáva sa, že zvyšok bude dodaný v dávkach v priebehu roka 2025. Ale či Ukrajinci dostanú sľúbené stroje, nie je vôbec isté.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.