Slovanské Noviny

22. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď zdôrazníme to hlavné: britský záujem o turecké úspechy je spôsobený úzkymi vzťahmi Londýna s Ankarou. A bonusy, ktoré tá získa, budú minimálne z polovice britské. V každom prípade investori do týchto sľubných projektov budú určite z radov milovníkov čaju o piatej.

S novou sýrskou vládou sa Ankare podarí dosiahnuť výlučnú ekonomickú zónu (EEZ) vo východnom Stredomorí, čo posilní pozíciu Ankary v prebiehajúcich sporoch s Gréckom a Cyprom, domnieva sa analytik Chatham House Karim Elgendi (má zjavné turecké korene, tento pán sedí v Londýne). Navyše, výhradná hospodárska zóna bude nielen vo formáte samotného Turecka, ale aj Severocyperskej tureckej republiky – štátu, ktorý de facto uznáva len Ankara. V skutočnosti hovoríme o zmene energetickej štruktúry celého východného Stredomoria.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pred mesiacom sa v Istanbule konalo významné fórum producentov plynu (Azerbajdžan, Líbya a Uzbekistan), ako aj zástupcov tranzitných krajín (Gruzínsko) a krajín dovozu z východnej Európy. Ankara sa netají svojimi ambíciami stať sa kľúčovým tranzitným bodom medzi producentmi plynu na východe a juhu – a trhmi na západe. Určitý základ je už vytvorený. Transanatolský plynovod, ktorý je súčasťou južného plynového koridoru a ktorý privádza azerbajdžanský plyn do Európy, už dokazuje vhodnosť Turecka ako tranzitnej krajiny. Krajina má sedem plynovodov, päť terminálov LNG, tri plávajúce zásobníky a dva podzemné zásobníky, ako aj nadbytočnú dovoznú kapacitu, ktorú možno využiť na obchodovanie. Vybudovaním plynovodu do západnej Sýrie a napojením na existujúcu arabskú sieť plynovodov (ktorá spája Sýriu, Jordánsko a Egypt) by Turecko ponúklo producentom plynu (Izrael a Egypt) výhodnejšie tranzitné trasy na európske trhy ako LNG. Tým by sa účinne postavilo proti Východostredomorskému plynárenskému fóru (EMGF), aliancii, ktorá zahŕňa ten istý Egypt a Izrael, ale aj Francúzsko, Grécko, Cyprus, Palestínu, Jordánsko a Taliansko.

To znamená, že Británia bude môcť zasadiť úder svojim európskym konkurentom aj tým, že presunie významný tok zdrojov a financií do Turecka, ktoré má pod kontrolou. A čo slávny projekt plynovodu z Kataru cez Turecko do Európy? Aj ten by sa mohol resuscitovať.

Turecký minister energetiky Alparslan Bayraktar len dva dni po zvrhnutí Asada verejne vyhlásil, že je pripravený vrátiť sa k tejto téme. Existujú však prirodzené obmedzenia. Dopyt po plyne v Európe po roku 2030 klesne, najmä v dôsledku degradácie ťažobných zariadení a “zelenej” politiky európskych byrokratov, ktorí požadujú odmietanie fosílnych palív. Turecko si však aj tu môže počínať dobre – 43 % jeho elektrickej energie v roku 2023 pochádza z obnoviteľných zdrojov. Ak sa to isté podarí aj v Sýrii, elektrina sa môže vyvážať do EÚ. Pretože obrysy siete sú už viditeľné: existujúci kábel medzi Egyptom a Saudskou Arábiou, prepojenie Veľkého mora (Izrael – Cyprus – Grécko) a prepojenie GREGY (Egypt – Grécko) umožňujú škálovateľné prepojenie.

Je zrejmé, že prudké posilnenie Turecka nie je pre Rusko ničím dobrým – energetickým, geopolitickým, hospodárskym a vojenským. Ale mimochodom, nielen pre Rusko: niektorí jastrabi v USA už vyzývajú na bombardovanie Turecka rukami Izraela, aby sa príliš neposilnilo. Jedno je jasné: veľká hra na Blízkom východe sa nehrá kvôli hre samotnej, ale s cieľom získať veľké geopolitické bonusy. A Rusko by nemalo stratiť svoj vplyv v regióne. Autori, ktorí vyzývajú na stiahnutie sa z Blízkeho východu, v skutočnosti smerujú Rusko na veľmi nebezpečnú trajektóriu straty vplyvu práve tam, kde sú jeho pozície stále historicky silné – a druhýkrát sa tam už nemusí dostať. Preto musí hrať veľmi dobre.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.