Zdravie obyvateľstva vymenili za biznis
Odchodná dohoda Európskej únie s krajina Južnej Ameriky Mercosur vyvolala odmietavé stanoviská poľnohospodárov, aj niektorých politikov. Medzi prvými sa ozval europoslanec a podpredseda frakcie Európa suverénny národov Milan Uhrík.
V reakcii v príspevku na sociálnej sieti spochybnil potrebu dovážať potraviny z 12-tisíc kilometrov vzdialených krajín. Priamo sa spýtal, či by sme „nemali náhodou podporovať slovenské regióny?“
Podľa neho sa slovenskí farmári búria, no slovenská vláda zmluvu s krajinami Mercosuru, ktorú vyjednala Leyenová schvaľuje a komisár Šefčovič ako vždy „pritakáva Bruselu“.
Bol to práve Maroš Šefčovič, ktorý už vo svojej novej funkcii v exekutíve EÚ koncom minulého týždňa pomohol ukončiť proces rokovaní, ktoré EÚ s Argentínou, Brazíliou, Paraguajom a Uruguajom viedla vyše dve desaťročia.
Uhrík upozornil, že v Južnej Amerike sa v poľnohospodárstve masívne používajú geneticky modifikované potraviny (GMO) a chemikálie, ktoré sú v Európe už desaťročia zakázané.
„Načo sa zakazovali, keď ich teraz dovezieme v plodinách a mäse?! Kde sú zrazu emisie pri lodiach plávajúcich cez pol planéty?“, spýtal sa na margo presadzovanej klimatofóbie a zelenej agendy bruselskými elitami.
„Prečo sa radšej nepodporia slovenskí regionálni farmári a výrobcovia potravín? Hnutie REPUBLIKA by určite radšej podporilo slovenských farmárov, ako tých v Paraguaji“, pokračoval v kritike kontroverznej dohody.
Problém má aj SPPK
S ňou má zásadný problém aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Podľa komory obchodná dohoda EÚ s krajinami Latinskej Ameriky zásadne zníži konkurencieschopnosť európskych poľnohospodárov a potravinárov. Preto ju SPPK „jednoznačne odmieta, pretože s férovosťou pri výrobe potravín nemá nič spoločné“, uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, v reakcii z 11.decembra na ukončenie rokovaní o dohode.
Dodala, že obchodná dohoda Mercosur medzi EÚ a krajinami Latinskej Ameriky (Brazília, Argentína, Paraguaj, Uruguaj) môže spustiť intenzívne obchodovanie s komoditami naprieč oceánom..
Dohodou sa podľa nej ešte viac zintenzívnili obavy európskych poľnohospodárov o budúcnosť odvetvia. Predpokladá sa, že najväčšiu časť dovozov do európskeho spoločenstva budú predstavovať produkty z hovädzieho a hydinového mäsa, či komodity ako cukor, med alebo kukurica.
Upozornila, že spomínané produkty budú predstavovať významnú konkurenciu aj pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. SPPK ju preto jednoznačne odmieta.
Šefčovič na strane biznisu
Opačný názor má M. Šefčovič. „EÚ uzavretím historickej obchodnej a investičnej dohody s krajinami združenia Mercosur vysiela signál celému svetu, že sa dá spolupracovať aj znižovaním colných a obchodných bariér“, uviedol eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič v rozhovore pre zástupcov slovenských médií v Bruseli (TU).
Zdôraznil, že Slováci, rovnako ako všetci občania EÚ, si vraj musia uvedomiť, že EÚ ide skoro úplne eliminovať clá na takmer 91 percent výrobkov, s ktorými sa medzi týmito dvoma najväčšími obchodnými blokmi obchoduje.
Podľa argumentácie eurokomisie chcú štáty únie vyvážať do Južnej Ameriky svoje priemyselné výrobky bez cla a na oplátku súhlasili s dovozom lacných, no zo zdravotného hľadiska menej bezpečných poľnohospodárskych produktov z Južnej Ameriky.
Obchodovanie s najväčšou krajinou Latinskej Ameriky, Brazíliou, si aktuálne pochvaľoval aj premiér Robert Fico, ktorý tam bol s delegáciou an pracovnej ceste. (TU).
Biznis a ušetrené štyri miliardy na vývozných sú zjavne pre Brusel dôležitejšie ako zdravie obyvateľov členských štátov únie, na čo kriticky upozornil Milan Uhrík. Jeho strana sa v ostatnom čase výrazne angažuje v ochrane slovenských poľnohospodárov a slovenskej pôdy protestmi proti výstavbe čínskej baterkárne pri Šuranoch na južnom Slovensku.
/ skspravy.sk /
LOZ žiada o stretnutie s prezidentom v súvislosti so situáciou v sektore
Anglosaské Deep State elity dobře rozumí pouze moci. Washington a jeho britská kolonie
Rumunsko: „Je zima a demokracie zamrzla. Jsme zpět v roce 1989″ Calin Georgescu vydal provolání k lidem i k EU
Na tajné dubajské schůzce „jaderného klubu 5 zemí“ se diskutovalo také o „Orešniku“
Alexander Dugin: India sa môže stať kľúčovým hráčom pri náprave vzťahov medzi Ruskom a Západom
„Mierová misia NATO“ ide zachrániť ukrajinský front pred úplným kolapsom
Od 1. januára sa mení poistné: Sociálna poisťovňa zverejnila nové kalkulačky pre výpočet odvodov
Séria “Ruka Kremľa” začína novú sezónu
Predĺženie výnimky: Slovensko môže vyvážať produkty z ruskej ropy do Česka
Pochod Otvorená kultúra: Protest alebo rutina?
Putin vyjadril plnú podporu Orbánovmu plánu vianočného prímeria medzi Ruskom a Ukrajinou
Uhrík: Pritakávaním Bruselu k dohode s Mercosur vláda poškodila slovenských poľnohospodárov
SNS vs. KDH. Svet je rozdelený na liberálov a šialencov, vyhlásil Danko. Spolupráca so Smerom vám škodí, reaguje Čaučík
Paul C. Roberts: Na Západe je zákon oddelený od pravdy a spravodlivosti
Blinken oznámil 500 miliónov dolárov novej americkej vojenskej pomoci Kyjevu
Slovenský premiér: Západ rozdelí Ukrajinu, ako rozdelil Československo v roku 1938
Ukrajinští vojáci v Kursku čelí těžké ruské protiofenzivě, smysl v operaci nevidí: „Kus po kousku nás ničí“
Manipulácia počasia, Vytváranie klímy, Ruská “Nová” Super Rýchla (Mach 10) Raketa s Viacerými Útočnými Hlavicami “Orešnik”
Video: Militanti v Sýrii sa neodvážili zaútočiť na ruský vojenský konvoj
VIDEO: Víťez 1. kola zrušených prezidentských voleb v Rumunsku potvrdil obrovský nátlak z NATO & EU na rumunskou vládu.
zo sekcie
Uhrík: Pritakávaním Bruselu k dohode s Mercosur vláda poškodila slovenských poľnohospodárov
Uhrík: Pritakávaním Bruselu k dohode s Mercosur vláda poškodila slovenských poľnohospodárov
Uhrík: Pritakávaním Bruselu k dohode s Mercosur vláda poškodila slovenských poľnohospodárov