Slovanské Noviny

12. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Islamský terorista Džawlání upokojuje svojich spojencov na Západe, aby sa neobávali situácie v Sýrii, pretože džihádistami rozvrátená krajina po zvrhnutí Asada podľa neho smeruje k stabilite

Americké úrady označili súčasného vodcu teroristického gangu Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) za teroristu pred viac ako desiatimi rokmi. Jeho džihádistická skupina uskutočnila viacero teroristických útokov v celej Sýrii. Džawlání bojoval v Iraku proti Američanom a tí neskôr vypísali odmenu desať miliónov dolárov (9,46 miliónov eur) za informácie vedúce k jeho dolapeniu. Ahmad Husajn Šara (42) známy ako abú Muhammad Džawlání je vodcom povstaleckých síl, ktoré v rýchlej ofenzíve zvrhli režim sýrskeho diktátora Bašára Asada.

Vodca sýrskych povstaleckých síl Muhammad Džawlání v utorok vyhlásil, že Západ sa po zvrhnutí sýrskeho prezidenta Bašára Asada nemusí obávať Sýrie. Tvrdí, že krajina smeruje k obnove a stabilite.

Vodca povstalcov z Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), ktorí v rýchlej ofenzíve zvrhli vládu Asada povedal, že obavy krajín sú zbytočné a Sýria bude „znovu vybudovaná“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Strach bol z prítomnosti režimu. Krajina smeruje k rozvoju a rekonštrukcii. Smeruje k stabilite,“ uviedol Džawlání, vlastným menom Ahmad Husajn Šara. „Ľudia sú unavení z vojny. Takže krajina nie je pripravená na ďalšiu vojnu a do ďalšej sa ani nechytá,“ pokračoval.

„Zdrojom našich obáv boli iránske milície, Hizballáh a režim, ktorý sa dopustil masakrov, ktorých sme dnes svedkami,“ povedal a dodal, že práve ich ich odstránenie je riešením pre Sýriu. Súčasná situácia podľa neho neumožní návrat k panike. 


Americké úrady označili súčasného vodcu povstalcov HTS za teroristu pred viac ako desiatimi rokmi. Jeho džihádistická skupina uskutočnila viacero teroristických útokov v celej Sýrii. Džawlání sa podľa Sky News už roky snaží dištancovať od svojich bývalých väzieb na al-Káidu. HTS je bývalou odnožou tejto islamistickej siete, s ktorou sa rozišla v roku 2016.

Džawlání tvrdí, že sa zriekol svojej extrémistickej minulosti a teraz sa hlási k pluralizmu a tolerancii. Podľa britskej stanice sa v súvislosti s udalosťami v Sýrii diskutuje o tom, či západné krajiny zrušia označenie Džawláního a HTS za teroristov.

Džawlání bojoval v Iraku proti Američanom a tí neskôr vypísali odmenu desať miliónov dolárov (9,46 miliónov eur) za informácie vedúce k jeho dolapeniu.

Islamistickí povstalci spustili svoju nečakanú ofenzívu proti režimu Bašára Asada koncom novembra. V rýchlom slede obsadili veľké mestá ako Aleppo, Dajr az-Zaur, Hamá a Homs. V noci na nedeľu vstúpili aj do hlavného mesta Damask. Zvrhnutý prezident Asad následne ušiel z krajiny, čo znamenalo pád jeho dlhoročného režimu.

Po zvrhnutí prezidenta Asada Džawlání vedie krajinu s viac ako 23 miliónmi obyvateľov, ďalších niekoľkých miliónov zo Sýrie utieklo.

Ako sýrsky „zahraničný bojovník“ vo veku niečo vyše 20 rokov Džawlání v Iraku bojoval proti Američanom, keď na jar 2003 vtrhli do krajiny. Dostal sa preto do neslávne známeho irackého väzenia Camp Bucca, ktoré spravovali USA. Stalo sa kľúčovým náborovým miestom pre teroristické skupiny vrátane tých, z ktorých neskôr vzišiel Islamský štát (IS).

Po prepustení z väznice sa vrátil do Sýrie a začal bojovať proti Asadovmu režimu s podporou prvého vodcu kalifátu IS abú Bakra Baghdádího. V Sýrii založil militantnú skupinu Front an-Nusra, ktorá prisahala vernosť al-Káide.

V roku 2016 sa Džawlání od tejto teroristickej skupiny odtrhol. Jeho skupina (v súčasnosti známa ako HTS) ovládala milióny ľudí v severozápadnej sýrskej provincii Idlib a poskytovala im základné služby, uviedol pre CNN odborník na terorizmus Aaron Zalin.

Džawlání podľa vlastných slov dozrel od čias, keď pred dvadsiatimi rokmi bojoval proti Američanom v Iraku. Jasne tiež deklaruje zachovanie práv menšín v Sýrii vrátane kresťanov. Podľa CNN sa ťažko dá preveriť pravdivosť jeho nedávnych zmierlivých vyhlásení, hoci jeho bojovníci po nedávnom dobytí sýrskych miest nezačali robiť sektárske masakre v štýle IS.

CNN pripomína, že aj hnutie Taliban sa pred obsadením celého Afganistanu v lete 2021 prezentovalo ako láskavejšie a jemnejšie. Taliban 2.0 teraz vládne v krajine „železnou päsťou“ rovnako, ako keď bol pri moci pred útokmi z 11. septembra. Džawláního zaobchádzanie s alavitmi a kresťanmi bude preto dôležitým ukazovateľom jeho pravej tváre.


Zdroj: cas.sk / bleskovky.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.