Slovanské Noviny

5. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zdedili sme najhoršie verejné financie v EÚ, tvrdí Kamenický. Viskupič si myslí, že nový rozpočet je len „ministrov sen“

Koalícia v utorok odobrila štátny rozpočet ľavou zadnou. Zákon roka prešiel s podporou 79 poslancov. Minister hodnotí rozpočet ako dobre pripravený a konsolidáciu za nevyhnutnú. Opak si myslí opozícia.

V Téme dňa o tom rozprávali minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a podpredseda výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS), informuje portál televízie ta3

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Na úvod zhodnotil minister Ladislav Kamenický (Smer-SD) rozpravu o štátnom rozpočte, ktorá trvala celé tri dni. „Bolo tam veľa klamstiev, zavádzania a poloprávd. Ja som sa vždy snažil veci dostať na pravú mieru,“ okomentoval financmajster. Zároveň zdôraznil, že koalícia má „absolútnu pevnosť“ a to aj napriek tomu, že v posledných týždňoch ju sprevádzajú mnohé spory, najmä v spojitosti s poslancami okolo Rudolfa Huliaka.

„Pán Huliak všeobecne presadzuje veci, ktoré dlhodobo hlása,“ vyjadril sa minister. Dodal, že po úpravách v jeho návrhoch sa dohodli na kompromise. Kamenický tvrdí, že na požiadavky, ktoré mal Huliak, už boli pripravené peniaze v rozpočte ministerstva životného prostredia.

„Od opozície neočakávam nič iné len kritiku. Čím pre Slovensko horšie, tým lepšie pre nich. Zdedili sme najhoršie verejné financie v Európskej únii,“ pokračoval Kamenický a doplnil, že Slovensko bolo nasmerované k scenáru, ktorý v minulosti postihol Grécko. Minister hovorí, že na finančných trhoch rastie voči krajine dôvera.

Matovič, Heger, Ódor

Kamenický si so sebou do štúdia priniesol aj graf, ktorý podľa neho ukazuje, ako Slovensko zadlžili vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera a taktiež úradnícka vláda Ľudovíta Ódora, hoci tá mala bez podpory parlamentu len obmedzené možnosti výrazne riadiť dianie v krajine.

„Od roku 2019 do roku 2023 sa nám zvýšil dlh SR o 23,8 miliardy eur,“ tvrdí minister financií. „Ak by sme nič nerobili, dlh Slovenska by do roku 2027 dosiahol 109,4 miliardy eur…My chceme do konca volebného obdobia, aby nám dlh kulminoval okolo 60,5 percenta,“ načrtol Kamenický. Krajina má momentálne druhý najvyšší deficit v eurozóne.

Minister ďalej vysvetľoval, ktoré opatrenia z tzv. ozdravného balíčka štátu pomôžu so šetrením najviac. „Najviac pomôže zvýšenie DPH. Keby sme ale urobili len jedno opatrenie, tak vzhľadom na to, čo nám predošlé vlády zanechali, by sme museli DPH zdvihnúť o 6 percentuálnych bodov,“ uviedol šéf rezortu financií.

Kamenický reagoval aj na pochybnosti o tom, či do štátneho rozpočtu reálne pritečie také množstvo peňazí, s akými rozpočet a konsolidácia ráta. „Predstavili sme aj plán boja s daňovými únikmi. Nie je to len o pokutách, potrebujeme zlepšiť výber daní. Na Slovensku máme, ako tomu hovorím, bezbločkové hospodárstvo. Chceme zrovnoprávniť poctivých podnikateľov,“ avizoval.

Čo sa týka transakčnej dane, minister hovorí, že výpočet výnosov má na starosti Inštitút finančnej politiky. Kamenický opäť ubezpečil, že bežní ľudia, resp. fyzické osoby, jej dopady nepocítia, hoci niektorí odborníci tvrdia, že právnické osoby si tento nový poplatok môžu premietnuť do cien produktov.

Rezerva sa využije aj na energopomoc

Počas vysielania ta3 ekonóm Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster upozornil, že vláda už minula rezervu predsedu vlády, obrazne povedané, dvakrát. Ide o súčasť rozpočtu, ktorá je vyhradená na mimoriadne udalosti a na ktorú môže premiér v prípade potreby siahnuť. Kamenický však tvrdí, že táto čiastka je v rámci celého rozpočtu zanedbateľná.

V prípade celorozpočtovej rezervy, ktorá je momentálne vo výške 421 miliónov eur, minister hovorí, že štát už vie, na čo časť z nej použije. „Valorizácia platov lekárov sa bude čerpať práve z rezervy, to stojí asi 112 miliónov. Máme aj úvahy, ktoré sa týkajú energopomoci, tie sú tiež zahrnuté v tejto rezerve. Nevieme úplne povedať, ako sa bude vyvíjať ekonomika. Situácia v Európe nie je dobrá,“ pripúšťa Kamenický.

Šéf rezortu financií sa tiež vyjadril ku podobe pomoci s energiami. Tvrdí však, že konkrétnu podobu ešte vláda nemá. „Ministerstvo hospodárstva na tom pracuje, robia výpočty. Dopad na rozpočet je veľmi dôležitý, budeme potrebovať konkrétne číslo. Potrebujem vedieť aj to, aké bude rozloženie v čase, ako to ovplyvní rozpočet na rok 2025, ako na 2026. Ako som už viackrát avizoval, rozhodnutie by mohlo padnúť v druhom decembrovom týždni,“ myslí si minister.

Najhorší rozpočet, aký sme kedy mali

Marián Viskupič (SaS), podpredseda výboru pre financie a rozpočet má na situáciu iný názor. „Z môjho pohľadu bol schválený najhorší rozpočet v histórii Slovenska. Nič ho lepšie necharakterizuje, ak to, že pred niekoľkými mesiacmi premiér Robert Fico hovoril, že DPH sa v žiadnom prípade nebude zvyšovať,“ zhodnotil Viskupič. Tvrdí, že v rozpočte nie je jediné opatrenie, ktoré by podporilo ekonomický rast krajiny.

Opozičný poslanec však priznáva, že konsolidácia potrebná bola a myslí si, že si to uvedomujú aj občania. „Zhoda však nie v tom, ako to spraviť,“ dodal.

Podľa Viskupiča však nezáleží na tom, akú konsolidáciu by terajšia vláda, či dokonca teoretická vláda opozičných strán pripravila, občania by ju pocítili vždy. „Pozerajme sa na tých lepších. Osem krajín Únie konsolidovať musí. Sedem z nich povedalo občanom, že aj štát bude šetriť, a že nebude zvyšovať výdavky. Slovensko je jediný štát, ktoré ich zvyšuje a robí to zásadne,“ tvrdí Viskupič.

Ako by to vyzeralo v réžii SaS

Podpredseda finančného výboru si takisto do diskusie priniesol grafy, ktoré ukazujú, o koľko sa zvýšia príjmy do štátneho rozpočtu, ale aj o koľko sa zvýšia výdavky. V prvom prípade ide podľa Viskupiča o nárast o približne 5 miliárd, v druhom o približne 4 miliardy.

„Toto je to, čo by sme my robili inak,“ povedal opozičník.

Viskupič si myslí, že ani zníženie dane na vybrané potraviny, lieky či služby, bežnému občanovi príliš nepomôže. „Nie je to tak, že občan kupuje len základné potraviny, ide o naozaj malý súbor produktov. Človeka nezaujíma, že bude mať na účte tri položky s 5 % daňou. Jeho zaujíma, aká bude tá výsledná suma na jednom účte,“ hovorí poslanec. Dodáva, že v priemere každý občan v dôsledku vyššej základnej sadzby DPH zaplatí ročne o 330 eur navyše.

Viskupič hovorí, že keby má konsolidovať SaS, nevzniklo by napríklad nové ministerstvo športu a cestovného ruchu, zrušili by sa vlaky zadarmo a boli by nahradené väčšími zľavami pre vybraných cestujúcich alebo by sa preriedili počty štátnych zamestnancov, napríklad na úradoch.

„Možností je veľmi veľa,“ uzavrel podpredseda parlamentného výboru. Tvrdí, že spôsob, akým súčasná vláda míňa peniaze, je výsmechom do očí bežným občanom.

Vraj ide o nereálne čísla

Viskupič sa zároveň obáva, že množstvo financií, ktoré vláda plánuje získať, sa v realite vybrať nepodarí a bude potrebné opäť škrtať vo výdavkoch, alebo zvyšovať deficit.

„Rozpočet je robený pri predpoklade reálneho rastu vo výške okolo 2,3 %. Lenže v treťom kvartáli rýchly odhad hovorí o 1,2 % raste. A ja nevidím žiadne fundamenty, prečo by sa mal zvyšovať,“ varuje poslanec. „Myslím si, že pán minister sa bude celý rok potiť, lebo ho čakajú ťažké časy. A nás tiež,“ dodal.

Viskupič sa vyjadril aj k plánovanej energopomoci. Tvrdí, že by mala byť jednoznačne adresná a nie plošná. Takýto typ pomoci v minulosti vraj navrhovala aj SaS, keď bola súčasťou vlády, ktorá energopomoc zavádzala.

„Keď hovorí minister, že sa nedá vytvoriť forma cielenej pomoci, tak hovorí hlúposť,“ doplnil opozičník. Dodal tiež, že rozpočet nie je realistický z hľadiska plánu na roky 2026 a 2027, čo potvrdila aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

„Sú to len plánované čísla v rozpočte, ale samotný rozpočet neobsahuje opatrenia, pomocou ktorých by sa dali dosiahnuť,“ tvrdí Viskupič. „Má správne ciele, to viem podpísať aj ja, ale chýbajú opatrenia, akými to dosiahnuť. Je to sen pána ministra,“ uzavrel.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.