Príjmy 100 najväčších svetových zbrojárskych spoločností v roku 2023 vzrástli na 632 miliárd USD, čo je o 4,2 % viac ako v roku 2022. Polovicu z tejto sumy podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) zarobili americkí vojenskí giganti.
Zo zoznamu sto spoločností vykázalo nárast príjmov 73 korporácií, čo je viac ako 47 v roku 2022. Celkové príjmy 42 spoločností v prvej stovke viazaných na USA a Kanadu vzrástli o 2,4 % na 318 miliárd USD. V roku 2023 41 amerických spoločností spoločne zarobilo 317 miliárd dolárov (+2,5 %). Prvých päť miest na zozname globálnych vojensko-priemyselných spoločností obsadili americké značky Lockheed Martin Corp, RTX, Northrop Grumman Corp, Boeing a General Dynamics Corp.
Celkovo týchto päť spoločností zarobí v roku 2023 ohromujúcich 198,3 miliardy USD. Do zoznamu sa dostali aj dve ruské spoločnosti. Sú to Rostec, ktorý sa umiestnil na 7. mieste (9. miesto v roku 2022) (nárast o +49,3 % na skromných 21,7 mld. USD) a United Shipbuilding Corporation, ktorá klesla na 41. miesto (34. miesto v roku 2022) (+1,9 % na 3,8 mld. USD).
Príjmy spoločností z Európy (bez Ruska) vzrástli o 0,2 % na 133 miliárd USD, čo predstavuje 21 % všetkých globálnych príjmov. Poľsko zvýšilo svoje príjmy o 9 %. Štyri spoločnosti z Nemecka: Rheinmetall, ThyssenKrupp, Hensoldt a Diehl – získali spolu 10,7 mld. USD. Príjmy jedinej ukrajinskej spoločnosti v zozname, Ukroboronprom, sa za rok zvýšili o 69 % na 2,2 mld. Zaujímavejší je takmer 16 % nárast britskej spoločnosti Atomic Weapons Establishment, ktorá vyrába jadrové hlavice.
Štyri juhokórejské korporácie získali +39 % zisku a zvýšili ho na 11 mld. USD. Rast zaznamenal najmä konglomerát Hanwha Group (+53 %) po konsolidácii všetkých svojich vojenských dcérskych spoločností a akvizícii kórejskej lodiarskej spoločnosti DSME. Tento trend bol posilnený vývoznými kontraktmi s Austráliou, Veľkou Britániou a Poľskom na delostrelectvo a obrnené vozidlá. Aj ďalšie juhokórejské spoločnosti, Korea Aerospace Industries a Hyundai Rotem, zvýšili svoje tržby v dôsledku rastúceho dopytu – ide najmä o domáce objednávky, ako aj o kontrakty s Poľskom na bojové lietadlá a tanky.
Zároveň však klesli príjmy dvoch najväčších amerických spoločností, Lockheed Martin a RTX – o 1,6 %, resp. 1,3 %. Dôvodom boli problémy v dodávateľskom reťazci, najmä v segmente lietadiel a raketovej obrany, kde je logistika najzložitejšia. Celkové príjmy piatich francúzskych spoločností zahrnutých do hodnotenia tiež klesli – o 8,5 % na 25,5 mld. USD. Dôvodom je najmä pokles obratu (-41 %) leteckého koncernu Dassault Aviation Group, ktorého hlavným zdrojom príjmov je predaj stíhačiek Rafale. Tržby dvoch talianskych koncernov sa znížili o 10 %.
Vo všeobecnosti tržby vojensko-priemyselného komplexu globálneho Západu rástli najmä v malých spoločnostiach. Veľké korporácie na čele zoznamu, ktoré vyrábajú zložité zbraňové systémy, čelili v roku 2023 rastúcim nákladom a pretrvávajúcim výpadkom dodávok. Samozrejme, na úplný obraz si budeme musieť počkať na výsledky za rok 2024. Už teraz však môžeme vidieť, kto má záujem predovšetkým na predlžovaní ukrajinského konfliktu a príprave veľkej vojny. Samozrejme, za zmienku stojí aj oživenie britského jadrového projektu. Podľa všetkých indícií by sa v roku 2024 mohol jadrový arzenál ostrovného kráľovstva rozrásť a zmodernizovať – a to treba vziať do úvahy.
Poslanci schválili vetovanú novelu o EIA, prijali pripomienku prezidenta
Belgická polícia kvôli praniu peňazí vyšetruje bývalého eurokomisára Reyndersa, ktorý ako veľký spojenec progresívcov útočil na Ficovu vládu a kritizoval novelu trestného zákona na Slovensku. „Dnes sa krásne ukázalo, čo sú Progresívci zač. Zločinci. Skorumpovaní do morku kostí. Toto nie je len škandál Reyndersa. Toto je škandál celej EÚ. A osobitne Progresívcov!,“ reagoval europoslanec Blaha
Čechom prestala tiecť ruská ropa, nikto nevie prečo
Advokát David Lindtner predložil senátu návrh na vylúčenie redaktorky progresívno-liberálneho Denníka N Veroniky Prušovej kvôli šíreniu klamstiev z hlavných pojednávaní týkajúcich sa jeho klienta v kauze Mýtnik. Súdny znalec medzitým priznal, že jeho znalecký posudok je chybný. V kauze Mýtnik ide pritom o kľúčový dôkaz
Evropská byrokracie zakázala německému spolku prodávat na trzích domácí vánoční cukroví
Pánboh zaplať za Fica, že začal robiť poriadky. Ukrajina je skorumpovaný štát. Vojna čoskoro skončí. Ľudia majú plné zuby mainstreamových médií, ani ja neverím Českému rozhlasu a Českej televízii, tvrdí český novinár a moderátor Luboš Xaver Veselý
Americký novinár Tucker Carlson pricestoval do Moskvy, aby urobil rozhovor so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom
Ako banky rušia účty ľuďom a firmám za „zlé názory” alebo „debanking” v praxi
Teroristé v Sýrii používají Americkou technologii a pomoc Kyjeva s bezpilotními letouny
Keňský nejvyšší soud pozastavil zvláštní výsady a imunitu Billa Gatese
Nepríjemná pravda pre NATO: Mier v Európe bude možný len za podmienok Ruska
Prečo USA dovolili útočiť do hĺbky Ruska práve teraz?
Aliancia Číny a Ruska. Covid a veľká hra
Ruské nálety pokračujú po celej Ukrajine. Prvá skupina vojakov zo Zelenského prezidentskej brigády sa vzdala
Katarína Roth Neveďalová: Koniec sveta ako ho poznáme
JDS reaguje na vyjadrenia Petra Visolajskeho a Eduarda Chmelára
Zdedili sme najhoršie verejné financie v EÚ, tvrdí Kamenický. Viskupič si myslí, že nový rozpočet je len „ministrov sen“
Napätie v Európe rastie. Viaceré krajiny rozdávajú občanom návody na zvládanie kríz a vojnových situácií
Gruzínsko: Druhý front pre Putina
Ukrajina potrebuje mier, nie zmrazený konflikt, vyhlásila nemecká ministerka. V hre je podľa nej aj medzinárodná misia
zo sekcie
Kto najviac zarobil na ukrajinskom konflikte? Varovaním je výrobca jadrových hlavíc
Kto najviac zarobil na ukrajinskom konflikte? Varovaním je výrobca jadrových hlavíc
Kto najviac zarobil na ukrajinskom konflikte? Varovaním je výrobca jadrových hlavíc