Slovanské Noviny

4. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Z ukrajinskej armády od januára do konca októbra dezertovalo viac vojakov ako počas predchádzajúcich dvoch rokov. Na svojej internetovej stránke o tom píše britský denník Financial Times (FT).

Ukrajinskí vyšetrovatelia tento rok začali 60 000 trestných stíhaní proti vojakom, ktorí opustili svoje pozície. Je to skoro dvojnásobok takýchto prípadov za roky 2022 a 2023 dohromady. Týmto mužom v prípade odsúdenia hrozí až 12 rokov vo väzení.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Koncom októbra pri Vuhledare v Doneckej oblasti stovky príslušníkov pechoty zo 123. brigády odišli zo svojich pozícií, píše FT. Títo vojaci sa vrátili domov do Mykolajiva a niektorí z nich tam usporiadali ojedinelý protest, počas ktorého požadovali viac zbraní a výcviku.

„Prišli sme do Vuhledaru len s automatickými puškami. Tvrdili, že by tam malo byť 150 tankov, ale bolo ich tam 20… a nič, čo by nás krylo,“ citujú FT nemenovaného dôstojníka zo 123. brigády. Niektorí z dezertérov sa vrátili na front, ďalší sa ukrývajú, iní sú podľa ukrajinských úradov vo väzbe.

Odídu na výcvik a potom utečú

Muži vo veku od 18 do 60 rokov majú zakázané opustiť Ukrajinu, ale niektorí využili to, že boli do zahraničia poslaní na vojenský výcvik a ušli. Okolo 12 takýchto prípadov sa každý mesiac stane v Poľsku, uviedol nemenovaný poľský bezpečnostný činiteľ.

FT poznamenáva, že ministerstvo obrany vo Varšave oznámilo, že s otázkami ohľadom ukrajinských dezertérov sa treba obracať na ukrajinské úrady.

FT píše, že veľké množstvo prípadov dezercie len prehlbuje ťažiskovú situáciu, v ktorej sa Ukrajina nachádza. Vďaka prevahe v ľudskej sile Rusko na východe v posledných mesiacoch postupuje najrýchlejšie od roku 2022.

Ukrajina zároveň nie je schopná vojakov z frontu vymieňať za vojakov z tyla, a dopriať tak unaveným obrancom oddych. Podľa vojenských analytikov to vedie k väčšiemu počtu obetí aj k tomu, že medzi mužmi, ktorí by inak možno do armády vstúpili, sa šíri strach.

Nemôžu si oddýchnuť

Dôstojník 123. brigády povedal, že jeho jednotka nebola ani raz vymenená. Za normálnych podmienok by v rámci rotácie strávili mesiac na základni, kde by odpočívali, cvičili nových vojakov a opravovali poškodenú techniku. Mnoho vojakov je tak podľa FT vyčerpaných, naštvaných a potýka sa s psychickými problémami.

Hoci ukrajinské ozbrojené sily majú okolo milióna príslušníkov, len asi 350 000 ich je v aktívnej službe. Medzi dezertérmi potom drvivú väčšinu zaujímajú vyhorení bojovníci, a to ako z pechoty, tak z útočných jednotiek.

Množstvo prípadov je také obrovské, že ukrajinská justícia naň nestačí. V snahe priviesť viac vojakov späť na ich pozície ukrajinský parlament nedávno zmiernil postih dezertérov. Obvinenie je tak možné zrušiť v prípade, že sa vojak tohto činu dopustil prvýkrát a potom sa vrátil k svojej jednotke.

Na Ukrajine majú mimoriadne zlú povesť armádne náborové strediská, ktorých pracovníci niekedy mužov bili a chytali priamo na uliciach alebo v prostriedkoch hromadnej dopravy. Pochybnosti vyvoláva práca zdravotných komisií, kedy sa stáva, že schvaľujú výnimky z vojenskej povinnosti za úplatky.

Minister obrany Rustom Umerov sľúbil zmeny smerom k dobrovoľným odvodom, kedy si budú muži vybrať brigádu a zameranie.

Bohdan, ktorý vlani prišiel o pažu a teraz pracuje ako vodič armádneho nákladného auta a jazdí medzi frontom a zázemím v oblasti Dnipra, FT povedal, že mnoho Ukrajincov vojnu vytesňuje a zabúda na obete, aké vojaci prinášajú, aby im zabezpečili bezpečnosť.

Nemá nič proti tomu, aby si civilisti žili v pokoji, ak by armáda mala všetko, čo potrebuje. „Ale musíme žobrať – drony, okuliare pre nočné videnie, peniaze na opravu áut,“ poznamenal.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.