Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného so vzduchom a následného vytvorenia mohutnej tlakovej vlny.

Ruské ozbrojené sily použili termobarický raketový systém na zničenie opevnených ukrajinských obranných pozícií v južnej časti Doneckej ľudovej republiky, informovalo o tom v pondelok 25. novembra 2024 ruské ministerstvo obrany.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ruská armáda pri tejto príležitosti zverejnila zábery z útoku pomocou termobarického raketometu TOS-1A Solncepjok, na ktorých je po ich použití vidieť mohutné explózie na zemi.

https://www.rt.com/russia/608153-thermobaric-strike-mod-video/video/6744297585f5407fc10d7c05

Ruské ministerstvo obrany začiatkom novembra zverejnilo podobné video, na ktorom je vidieť úder pomocou systému TOS-1A na pozície ukrajnskej armády pôsobiacej v ukrajinskej Charkovskej oblasti v severnej časti frontu.

Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného so vzduchom a následného vytvorenia mohutnej tlakovej vlny. Podľa britského ministerstva používali ruské, respektíve sovietske vojská takéto rakety už počas vojen v Afganistane a Čečensku.

Ich účinky označil britský rezort obrany ešte v roku 2022 po vypuknutí ofenzívy na Ukrajine za „devastujúce“: dokážu ničiť infraštruktúru a spôsobiť vážne zranenia vnútorných orgánov, popáleniny a smrť. Takéto zbrane síce nie sú zakázané, ich používanie je však striktne regulované medzinárodným vojenským právom a ich nasadzovanie voči civilistom je nelegálne.

V januári tohto roku Rusi predstavili vylepšenú verziu raketometu s označením TOS-2 Tosočka a už teraz sa hovorí o tretej generácii.

TOS-3 Dragon má kombinovať silné stránky oboch predchodcov a odstrániť slabiny, ktoré mali. Podľa informácii agentúry TASS si Závod dopravného strojárstva Omsk patentoval vývoj nového raketometu. Podrobnosti síce nezverejnili, no ochranná známka so schematickým obrázkom čo-to napovedá.

TOS-3 má za cieľ odstrániť slabiny svojich predchodcov – slabý dostrel TOS1 a neobratný podvozok TOS-2. Dragon by mal mať dlhší dostreľ ako verzia TOS-2, ktorá údajne dokáže útočiť na ciele do 15-tisíc až 24-tisíc metrov. Nevýhodou TOS-2 je ale jej umiestnenie na kolesovom podvozku vozidla 6×6 Ural. Ten je neobratný a má problémy s ukrajinským blatom. Konštruktéri ho preto zrejme osadia na pásový podvozok ako pri TOS-1, ktorý pozostáva z podvozku tanku T-72, z ktorého je odobratá veža.

Výrobu raketometov Kremeľ spustil ešte v 80. rokoch pod názvom TOS-1 Buratino. Využili ich v Afganistane a neskôr ich nasadili aj v Čečensku a v Sýrii. Na Ukrajine ich Rusi nasadili do bojov pri Bachmute či v Avdijivke. Samotná zbraň síce nie je zakázaná Ženevským dohovorom, no jej používanie na civilné ciele porušuje medzinárodné humanitárne právo.

Okrem pozemných mobilných systémov má ruská armáda vo svojom arzenáli aj termobarické letecké bomby, ktoré údajne s ničivým účinkom použila v konflikte na Ukrajine.

Ruská armáda v posledných mesiacoch vo svojej vojenskej operácii napreduje a získava čoraz viac územia, najmä po tom, čo ukrajinská armáda v auguste podnikla cezhraničný vpád do ruskej Kurskej oblasti.

Ukrajinskí predstavitelia svoj zúfalý krok zdôvodnili snahou prinútiť ruskú armáda, aby stiahla svoje vojská z iných častí frontu, a že dobyté územie by mohlo slúžiť ako vyjednávací prostriedok pri prípadných mierových rokovaniach. Agentúra Reuters však v nedeľu informovala, že Ukrajina stratila viac ako 40 % územia, ktoré sa jej podarilo dobyť pri počiatočnom nápore.

Ukrajinské jednotky prišli od vpádu do Kurskej oblasti o viac ako 35 300 vjakov a podľa Ruska stratili stovky tankov, bojových vozidiel pechoty a ďalšej cennej vojenskej techniky vrátane systémov, ktoré Kyjevu darovali jeho západní podporovatelia.


Zdroj: rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.