Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa zastal policajtov po víkendovom zákroku proti mužovi so sekerou v ruke, ktorý po zásahu taserom zomrel. Minister vnútra je presvedčený, že z policajtov netreba robiť strašiakov a nesmie sa im brániť v používaní oprávnených prostriedkov na ochranu druhých, ako aj na sebaobranu.

“Takýchto policajtov, ktorí si čestne a svedomito vykonávajú svoju prácu a každý deň nasadzujú svoje životy, sú na Slovensku stovky. Tragická a samozrejme neospravedlniteľná udalosť z Košíc nemôže v spoločnosti vytvárať z policajtov strašiakov a nesmie im ani brániť používať oprávnené prostriedky na ochranu druhých, ako aj na sebaobranu,” povedal minister vnútra na adresu policajtov zo Žiliny, ktorí cez víkend zakročili voči nebezpečnému útočníkovi so sekerou, ktorý dlhodobo ohrozoval ľudí vo svojom okolí.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Použitie tasera ako nesmrtiacej zbrane vo víkendovom prípade ocenil aj policajný prezident Ľubomír Solák. „Použitie tohto prostriedku bolo určite lepšie ako použitie zbrane,“ ocenil postup policajtov s tvrdením, že zasahovali v zastavanej oblasti.
Opozícii a médiám poslal výzvu: “Vyzývam opozičných poslancov a médiá, aby upustili od šikanovania poctivých policajtov a neohrozovali svojím konaním bezpečnosť ľudí na Slovensku.”
Mimovládka kritizuje použitie tasera
Proti mužovi so sekerou policajti použili taser ako donucovací prostriedok a následne chvaty a hmaty, aby ho spútali. Neskôr sa mu však priťažilo a začali mu zlyhávať životné funkcie. Policajný prezident Solák uviedol, že sa snažili zadržanému pomôcť. „Privolali rýchlu záchrannú pomoc a začali s oživovaním,“ priblížil. Privolaní záchranári neskôr skonštatovali exitus.
„Tasery nie sú bežnými policajnými nástrojmi, ale nebezpečnými a potenciálne smrtiacimi zbraňami. Z nášho terénneho výskumu vyplynulo, že niektorí policajti siahajú po taseroch ako po deeskalačnej technike, aj keď celej polícii by malo byť jasné, že taser nie je deeskalačnou technikou,“ reagoval v pondelok riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.
Je presvedčený o tom, že policajti, ktorí majú tasere vo svojej výbave, musia absolvovať patričný tréning a zariadenie používať výhradne v súlade so zásadami nevyhnutnosti a primeranosti tak, ako to definujú základné princípy OSN pre použitie sily a strelných zbraní.
hlavnydennik.sk
Rokovania o konečnej podobe mierovej dohody medzi USA a Iránom sa začnú po tom, ako Teherán overí splnenie amerických záväzkov vrátane zrušenia námornej blokády a uvoľnenia zmrazených aktív.
VIDEO: Robert Fico o možnom podpise mierovej dohody medzi Iránom a USA, plánovanom stretnutí s maďarským premiérom Péterom Magyarom, o rozpadávajúcom sa falošnom obraze Slovenska prezentovanom protislovenskými médiami a opozíciou, opätovnom obnovení výroby hliníka v Žiari nad Hronom
Spojeným štátom a Iránu sa podarilo dosiahnuť mierovú dohodu. Oficiálne ju podpíšu v piatok 19. júna 2026 vo Švajčiarsku. Izrael sa do poslednej chvíle snažil dosiahnutie dohody zmariť útokmi na Libanon.
„Ochrana zdravia obyvateľov musí mať prednosť pred vedeckými, komerčnými či geopolitickými záujmami,“
Prestížna návšteva indického premiéra dala facku protislovenským médiám! Zo závisti jeho príchod úplne odignorovali Enko aj Aktuality
VIDEO: Steven Spielberg věří, že Den odhalení silně otřese vírou křesťanů po celém světě
Ukrajina zaútočila, Rusko reagovalo! Výsledok: Ukrajina má deväť mŕtvych, v Rusku hlásia 3 obete
Nord Stream: prečo je pre poisťovne výhodný ako páchateľ Zelenský a „ukrajinská stopa“?
Irán vyhlásil víťazstvo nad americko-sionistickým nepriateľom. Trump potvrdil dohodu
Kyjev, Charkov a Odesa sú pod masívnym útokom. Ukrajincom nevyšiel štart rakiet na Krym
Lode sveta, naštartujte motory. Nech tečie ropa, vyhlásil Trump. USA oznámili dohodu s Iránom
VIDEO: Mazurek v emotívnom prejave- Musíme zachrániť Európu a poraziť zradcov!
Na Slovensko pricestoval indický premiér
Kanada bude vyrábať drony pre ukrajinských nacistov
Čierny trh je presýtený: v Európe požadujú ukončenie dodávok zbraní do Kyjeva
Brusel by mal od Kyjeva požadovať vysvetlenie týkajúce sa biolaboratórií
Súčasný Západ je postavený na kostiach miliónov obetí
Falošné pokuty už chodia do mobilov. Takto vás chcú obrať o peniaze
Putin v rozhovore s Trumpom zhodnotil dopad útokov Kyjeva na ukrajinské ozbrojené sily
NATO panikári: Rusko odhaľuje „červené tlačidlo“ vo vesmíre. Obloha v priebehu niekoľkých sekúnd „oslepne“. Nová zázračná zbraň
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Šutaj Eštok sa zastal policajtov zo Žiliny
Šutaj Eštok sa zastal policajtov zo Žiliny
Šutaj Eštok sa zastal policajtov zo Žiliny