Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Šéf diplomacie štátu Burkina Faso ocenil partnerstvo s Ruskom, ktoré označil za vyhovujúcejšie ako predchádzajúce historické väzby s Francúzskom.

Ruská federácia sa už dlhší čas snaží posilniť svoj diplomatický, politický a ekonomický vplyv v Afrike, ktorú poškodil zhubný hegemonistický vplyv západného neokolonializmu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rusko doteraz podpísalo zmluvy o pravidelnej vojensko-technickej spolupráci s 33 štátmi afrického kontinentu. Na tlačovej konferencii v Soči to v sobotu 9. novembra 2024 podľa agentúry TASS uviedol poradca ruského prezidenta Anton Kobiakov, ktorý je súčasne výkonným tajomníkom organizačného výboru fóra pre prípravu a realizáciu podujatí v rusko-africkom formáte.

Kobiakov doplnil, že „úloha poskytovateľa bezpečnosti“ pre africké krajiny je pre Ruskú federáciu „praktickou, životne dôležitou nevyhnutnosťou“.

Poradca ruského prezidenta o tom informoval na okraj prvej ministerskej konferencie Fóra partnerstva Ruska a Afriky, ktorá sa začala v sobotu a potrvá do nedele.

Dejiskom podujatia je federálne územie Sirius, ktoré vzniklo v roku 2020 rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina s cieľom rozvíjať olympijské a environmentálne dedičstvo.

Na konferencii sa očakáva okolo 1500 účastníkov vrátane viac ako 40 ministrov z afrického kontinentu. Zúčastní sa na nej aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Hovoriť sa má o priebežných výsledkoch implementácie rozhodnutí prijatých na africko-ruskom summite v Petrohrade v roku 2023. Podľa TASS sa diskusie zamerajú na širokú škálu otázok – spoluprácu v oblasti bezpečnosti, v boji proti terorizmu, o predchádzaní pretekom v zbrojení vo vesmíre. Témou rokovaní má byť aj partnerstvo v ekonomike a podpore investícií, potravinová bezpečnosť, digitalizácia verejnej správy, vzdelávanie, školenia diplomatov, zdravotníctvo a prevencia epidémií.

Agentúra AFP vo svojej správe o africko-ruskom summite pripomenula, že Rusko sa už dlhší čas snaží posilniť svoj diplomatický, politický a ekonomický vplyv v Afrike. U mnohých lídrov na tomto kontinente našiel silnú odozvu naratív šírený Moskvou o škodlivom neokolonializme a hegemónii Západu.

Burkine Faso vyhovuje partnerstvo s Ruskom viac ako s Francúzskom

Minister zahraničných vecí afrického štátu Burkina Faso v sobotu ocenil spoluprácu s Ruskom, ktorá jeho krajine „vyhovuje lepšie“ ako jej historické väzby s Francúzskom. Šéf burkinskej diplomacie Karamoko Jean-Marie Traoré to vyhlásil v sobotu v ruskom prímorskom letovisku Soči, kde sa zúčastňuje na summite Rusko-Afrika.

Traoré vo svojom príhovore na fóre v Soči povedal, že Rusko je „partnerom, s ktorým môžeme dosiahnuť pokrok“. Vyhlásil tiež, že v Burkine Faso nevládne žiadny strach z vojenskej závislosti od Moskvy.

„Ponuka vo forme spolupráce s Ruskom je vhodnejšia pre ľud Burkiny Faso,“ uviedol Traoré pre agentúru AFP. Vyhlásil tiež, že Rusko, podobne ako aj Burkina Faso, trpí „klišé, ktoré (o ňom) vytvorili partneri“ na Západe.

AFP pripomenula, že Rusko sa už dlhší čas snaží posilniť svoj diplomatický, politický a ekonomický vplyv v Afrike. U mnohých lídrov na tomto kontinente našiel silnú odozvu naratív šírený Moskvou o škodlivom neokolonializme a hegemónii Západu.

Burkina Faso bola v prvej polovici 20. storočia francúzskou kolóniou. Vzťahy s Parížom sa však po vojenskom prevrate v roku 2022 výrazne zhoršili. Moskva do Burkiny Faso – ako aj do niekoľkých ďalších afrických krajín – vyslala vojenských inštruktorov, aby im pomohli v boji proti islamistom.

Traoré pritom v rozhovore pre AFP odmietol myšlienku, že by jeho krajina mohla byť od Moskvy príliš závislá.

„Nie je priestor na strach, pretože vieme, čo chceme a kam chceme ísť. A vieme, ako chceme spolupracovať s našimi novými partnermi,“ povedal pre agentúru AFP.


Zdroj: hnonline.sk / bleskovky.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.