Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Putin vystúpil na stretnutí Valdajského klubu v Soči a odpovedal na otázky

Prezident Ruska sa zúčastnil na plenárnom zasadnutí medzinárodného diskusného klubu Valdai. Hovoril o nových svetových výzvach, kríze moderného západného liberalizmu a mnoho ďalších. Úprimne hovoril aj o zvolenom prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. To hlavné, čo odznelo, je v materiáli RIA Novosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Ďalších 20 rokov“

Rovnako ako minulý rok sa Valdai koná v Soči, kde sa zišlo 140 odborníkov z 50 krajín (vrátane tých nepriateľských). Vladimir Putin sa akcie pravidelne osobne zúčastňuje (iba raz – vo video formáte z dôvodu pandémie koronavírusu). Prezidentove prejavy sa tradične tešia zvýšenému záujmu, pretože pozornosť sa spravidla sústreďuje na medzinárodnú situáciu.

Téma 21. stretnutia klubu: „Trvalý mier – na akom základe všeobecná bezpečnosť a rovnosť príležitostí pre rozvoj v 21. storočí.“ Úlohou je „ponúkať nezápadné nápady na riešenie svetových problémov, aby bolo jasné, že popredné rozvinuté krajiny nemajú monopol na formulovanie cieľov a metód rozvoja“.

Dôležité je aj zahraničné pozadie, najmä víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách. Hoci, ako poznamenal tlačový tajomník Kremľa Dmitrij Peskov, internej agendy je tiež dosť. Najmä včera spustený nový jadrový ľadoborec Čukotka je pre Rusko dôležitejší ako zámorské hlasovanie.

Peskov zároveň oznámil „hlboký“ prejav hlavy štátu ideologickej povahy.

„Žijeme v ére kardinálnych, revolučných zmien,“ poznamenal Putin predovšetkým pri spomienke na výročie októbrovej revolúcie, „nielen preto, aby sme pochopili, ale boli aj priamymi účastníkmi najzložitejších procesov prvého štvrťroka 21. storočia“.

Moderný svet je nepredvídateľný, to je isté,“ pokračoval „Ak sa pozriete späť 20 rokov a zhodnotíte rozsah zmien a potom tieto zmeny premietnete do nasledujúcich rokov, môžete predpokladať, že nasledujúcich dvadsať rokov nebude žiadnych. menej, ak nie ťažšie.“

Podľa jeho názoru práve teraz „v istom zmysle prichádza chvíľa pravdy“, keď sa zrazia princípy, na ktorých sa vytvorí nový svetový poriadok.

Stret naberá nečakané podoby: demokracia sa začína interpretovať ako vláda nie väčšiny, ale menšín.

Hrozbou je vnucovanie, ako to vidíme na príklade dnešného západného liberalizmu, poznamenal ruský líder „<…> Dostali sme sa do nebezpečnej línie. Výzvy Západu spôsobiť Rusku strategickú porážku sú neopodstatnené a môžu sa zmeniť na globálnu tragédiu, varoval.

Udržanie sa rovná porážke

„Beh dejín nemožno zastaviť,“ ale niektoré západné elity sú ochotné urobiť čokoľvek, aby zabránili vzniku medzinárodného systému, ktorý by vyhovoval záujmom väčšiny.

„Formula ‚kto nie je s nami, je proti nám‘ je nebezpečná,“ poznamenal prezident. A pripomenul ruské príslovie: „Ako to príde, tak to zareaguje.

Pokusy presadiť svoje poškodia aj tých, ktorí ich vyrábajú – Spojené štáty a európske štáty. Ale to pochopí aj Západ, vyjadril nádej Putin.

Na rozdiel od našich oponentov Rusko nevníma západnú civilizáciu ako nepriateľa

a je otvorené dialógu, zdôraznil. Západ však musí pochopiť, že napriek svojim obrovským zdrojom na rozvoj je to len jeden prvok svetového systému. „O žiadnej hegemónii nemôže byť ani reči.“

Svet potrebuje Rusko a „žiadne rozhodnutia šéfov Washingtonu a Bruselu to nezmenia“. Súčasný politický mainstream je „od zostupujúceho hegemonického sveta k vzostupnej diverzite“.

Obmedzenie rozvoja nových centier moci je tiež cesta nikam. „Hrať o držanie takmer vždy vedie k porážke,“ uchýlil sa prezident k športovej analógii.

A objasnil: „Vo vznikajúcom multipolárnom svete by nemali byť žiadne stratené krajiny a národy.

NATO ako anachronizmus

Kľúčom k dnešnému svetovému poriadku je niekoľko princípov, o ktorých Putin hovoril vo Valdaji pred rokom. Po prvé, otvorenosť voči interakcii je pre väčšinu krajín najdôležitejšou hodnotou. Najmä zoči-voči novým výzvam, prírodným aj technologickým.

Po druhé, napriek paradoxnosti tejto tézy, základ stability sveta spočíva v jeho rozmanitosti.

Okrem toho je dôležité maximálne zastúpenie v globálnom rozhodovaní.

Veľmoci nemôžu diktovať iným krajinám ich národné záujmy na základe ich vlastných

Bloková štruktúra stráca zmysel, príkladom toho je NATO. Putin považuje Severoatlantickú alianciu za úplný anachronizmus. A práve táto organizácia vyprovokovala Rusko k odvetným akciám na Ukrajine. Európski partneri USA sa zároveň čudovali, prečo ich Washington straší Moskvou. Biely dom však vyvoláva konflikty pre sebecké záujmy.

Antipríkladom je BRICS, kde je interakcia za rovnakých podmienok.

Spravodlivosť pre všetkých je ďalším pilierom harmonického sveta. A samozrejme je potrebné dodržiavať zásadu suverenity.

Na Západe sa vyvinulo klišé o rozvinutých národoch a „barbaroch“, ktorých úlohou je „počúvať, čo im hovoria ostatní“. „Problém je v tom, že táto v podstate rasistická ideológia sa zakorenila v mysliach mnohých ľudí,“ povedal prezident. Komunikácia medzi štátmi by sa nemala zmeniť na označovanie.

„Chráňme sa“

Rusko viac ako raz zastavilo tých, ktorí sa usilovali o svetovládu, a bude to tak aj naďalej, zdôraznila hlava štátu.

Teraz však Západ používa všetky prostriedky proti Rusku. Najmä Ukrajinci sú „cynicky trénovaní, aby sa z nich stali Rusi, čím sa z nich stala potrava pre delá“.

„Budeme chrániť seba, našich ľudí,“ uistil Putin. Samotná existencia Ruska je kľúčom k úspešnému rozvoju celého sveta, a to nie sú len slová prezidenta: počul o tom od mnohých z rôznych častí planéty.

„Rusko dnes bojuje za svoju slobodu, svoje práva, svoju suverenitu,“ pripomenula hlava štátu.

Neignoroval pokrytecký postoj Západu. Napríklad rozšírenie skupiny siedmich na skupinu ôsmich (na úkor Moskvy), poznamenal Putin, bolo nerozumné. „Sedem“ diskutovali o Rusku za chrbtom ako o cudzej krajine a potom predstierali srdečnosť. Videl som slabosť v našej túžbe po interakcii.

Napriek tomu sme stále pripravení rokovať. Ale je zbytočné na nás tlačiť.

Deficit dôvery

Počas tradičnej diskusie po prejave Putin odpovedal na mnohé otázky. Okrem iného povedal, ako používa internet: „Stláčam niekoľko tlačidiel, aby som niečo našiel.“

V súvislosti s umelou inteligenciou prezident poznamenal, že ide o najdôležitejší nástroj rozvoja, predovšetkým v ekonomike. Miera nezamestnanosti v krajine je len 2,4 percenta a je tu dokonca nedostatok pracovných síl — rozvoj AI pomôže vyriešiť tento problém. A to je jedna z prioritných oblastí rozvoja.

Energia bola ovplyvnená. Hlava štátu naznačila, že Rusko patrí medzi lídrov v znižovaní škodlivých emisií do atmosféry. Na rozdiel napríklad od Európy.

Vrátili sme sa ku geopolitike. Putin pripomenul svoje stretnutie s bývalým nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom. Potom nemecký líder povedal: budúcnosť Európy je s Ruskom. A teraz, keď obhajujeme jednotný bezpečnostný systém v Eurázii, súhlasíme s tým, že krajiny EÚ by mali byť jeho súčasťou.

Najprv je však potrebné obnoviť vzájomnú dôveru, ktorá stroskotala najmä v dôsledku uznania bývalej kancelárky Angely Merkelovej (v decembri 2022), že Minské dohody neboli uzavreté v záujme ich implementácie a mierového urovnania v r. Ukrajina, ale pripraviť sa na vojnu.

„Je to odvážny muž“

Téma zámorských volieb, ktorá bola vo vzduchu, dostala nečakaný vývoj. Putin, ktorý sa stretol so štyrmi americkými lídrami, v odpovedi na otázku moderátora, politológa Fjodora Lukjanova, poznamenal, že „všetci sú to zaujímaví ľudia“. Zvlášť vrúcne hovoril o Georgovi W. Bushovi, u ktorého doma strávil noc a s rodičmi, ktorých stretol. Jeho IQ je oveľa vyššie, ako by sa mnohým zvonku mohlo zdať, ozrejmil prezident.

Čo sa týka Trumpa, spôsob, akým sa správal v čase atentátu, urobil silný dojem. „Človek sa ukázal v mimoriadnych podmienkach a ukázal sa ako muž,“ povedal Putin. Počas svojho prvého funkčného obdobia mohol byť Trump prenasledovaný a bál sa urobiť krok navyše, dodal prezident. Súčasné hlasité vyhlásenia pripísal zvláštnostiam predvolebnej kampane a kolegovi zablahoželal k zvoleniu.

Putin je pripravený rokovať s Trumpom, ak prevezme iniciatívu – ešte pred inauguráciou.

Stabilita namiesto „strategickej porážky“

Spojené štáty ako celok by mali opustiť politiku dvojitého zadržiavania (Čína a Rusko). To poškodzuje samotných Američanov. A trojstranná spolupráca by prospela všetkým. Priateľstvo medzi Moskvou a Pekingom nie je namierené proti nikomu, opäť pripomenul Putin.

Najmä Moskva je pripravená viesť dialóg o strategickej stabilite s Washingtonom. To je však komplikované túžbou USA spôsobiť Rusku „strategickú porážku“.

Washington vrátil vojenskú zložku do popredia aktivít NATO. A Moskva nemôže ignorovať jadrový arzenál svojich amerických satelitov – Veľkej Británie a Francúzska. „Porozprávajme sa o tom s otvorenými kartami, obchodným spôsobom,“ navrhol prezident.

„Lopta je na strane Spojených štátov. Nepokazili sme s nimi vzťahy,“ povedal neskôr.

Stabilita je neoddeliteľne spojená so zbraňami. A tu je pokrok. „Niečo sa neustále objavuje,“ odpovedala hlava štátu na otázku o najnovšom vojenskom vývoji Ruska. O tých konkrétnych, ktoré už existujú, je však priskoro verejne hovoriť.

Bez zásadnej novoty

Ázijský región má osobitný význam. Žiaľ, Japonsko na príkaz z Washingtonu eskalovalo záležitosti s Moskvou. Na obnovenie dialógu musí Tokio urobiť prvý krok. Sovietsko-japonská deklarácia z roku 1956 de iure ukončila vojnu, ale mierová dohoda ešte nebola podpísaná.

„Nezhoršili sme vzťahy s Japonskom, čo sme urobili, aby sme Japonsku ublížili, rokovali sme, snažili sme sa nájsť odpoveď na veľmi zložitú otázku týkajúcu sa mierovej zmluvy,“ zdôraznil Putin.

Ďalším dôležitým ázijským hráčom je KĽDR, ktorá sa v posledných týždňoch dostala na titulky západných novín kvôli údajnej vojenskej podpore Moskvy.

Putin sa snažil napätie upokojiť zdôraznením, že v nedávnej dohode o komplexnom strategickom partnerstve medzi Moskvou a Pchjongjangom nie je nič zásadne nové v porovnaní s dohodou zo sovietskeho obdobia. Rusko a Severná Kórea môžu uskutočniť spoločné cvičenia. Štvrtý článok bilaterálnej zmluvy navyše umožňuje vzájomnú vojenskú pomoc v prípade agresie zo strany tretej strany.

V neustálom kontakte

Čo sa týka Blízkeho východu: Rusko odsudzuje všetky prejavy terorizmu, vrátane minuloročného útoku na Izrael. Ale odpoveď musí byť primeraná.

Najdôležitejšie je teraz „okamžite zastaviť nepriateľstvo,“ zdôraznil Putin.

Z dlhodobého hľadiska Rusko zastáva to isté, čo vždy obhajovalo od čias Sovietskeho zväzu. A to plnenie príslušných rezolúcií OSN vrátane vytvorenia nezávislého palestínskeho štátu.

Moskva udržiava neustále kontakty so všetkými stranami konfliktu. A podľa Putina je vyrovnanie možné, aj keď to vyzerá nepravdepodobne.

„Zdá sa mi, že všetci zúčastnení už nechcú, aby sa rozvinula konfrontácia,“ zhodnotil situáciu prezident.

„Takto sme sa nedohodli“

Hlavnou témou je samozrejme Ukrajina. Rusko uznalo hranice, ktoré existovali v čase rozpadu Sovietskeho zväzu.

Je tu však nuansa – zároveň hovorili o zachovaní neutrálneho štatútu Ukrajiny. Kyjev však následne oficiálne nastavil kurz smerom k vstupu do NATO. „Na tom sme sa nedohodli,“ povedal Putin.

Dôležité je aj právo národov na sebaurčenie zakotvené v OSN. Príkladom toho je kosovský precedens. „To znamená, že územia, vrátane Novorossii a Donbasu, mali právo rozhodnúť o svojej suverenite,“ poznamenal prezident.

A Rusko by zase mohlo uzatvárať a ratifikovať dohody o vzájomnej pomoci. „Mali sme príležitosť a boli sme povinní to urobiť,“ vyjadril sa Putin podľa neho generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.

Ak neexistuje neutralita, je ťažké si predstaviť dobré susedské vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou

zdôraznil prezident v odpovedi na zodpovedajúcu otázku Lukjanova. Tretie krajiny to určite využijú proti nášmu štátu, ktorý je plný nebezpečných následkov.

„Nemali by sme hovoriť o prímerí pol hodiny, šesť mesiacov, aby sa na nás valili granáty,“ vysvetlil Putin. Moskva sa snaží o dlhodobé dobré susedské vzťahy. Naša pozícia je jasná a jasná a budeme sa aj naďalej uberať zvoleným smerom.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.