Putin by mohol súhlasiť so zmrazením konfliktu pozdĺž kontaktnej línie napriek predchádzajúcej rétorike proti tomuto scenáru v prípade, že Trump bude hroziť eskaláciou konfliktu ako trest, ak tak neurobí.
Trumpov prísľub vyriešiť ukrajinský konflikt do 24 hodín je nereálny, no v určitom okamihu nevyhnutne navrhne mierový plán, čím sa nastolia otázky, ako by to vyzeralo a či by s ním Rusko súhlasilo. Je viac než pravdepodobné, že sa bude snažiť zmraziť konflikt pozdĺž Kontaktnej línie (LOC), nech už sa dovtedy bude nachádzať kdekoľvek, pretože sa neočakáva, že by prinútil Ukrajinu stiahnuť sa z regiónov, ktorých administratívne hranice si Rusko nárokuje ako celok.
Neočakáva sa ani, že Rusko získa nad nimi kontrolu v čase, keď bude predložený Trumpov návrh. Stále neodstránila ukrajinské sily z Donbasu, čo je jadrom jej tvrdení, a preto je nepravdepodobné, že by dobyla mesto Záporožie, územia tohto menovca na brehu rieky Dneper, ani spomínané priľahlé územia Chersonského regiónu. Ak bude Pokrovsk dobytý , môže získať ďalšie územie , ale USA by mohli nebezpečne „eskalovať až deeskalovať“, aby zastavili útek po rieke, ak bude Ukrajina porazená.
Mohlo by to mať podobu vyhrážania sa konvenčným zásahom NATO, ak by existovala politická vôľa vyvolať kubánsku hraničnú krízu, ktorej pravdepodobnosť by sa výrazne zvýšila, ak by Rusko v tomto scenári urobilo akýkoľvek krok na prekročenie Dnepra a riskovalo tak kolaps ukrajinský projekt tohto bloku. Nech je to akokoľvek, žiadny takýto beh na rieke sa neočakáva, pričom najviac, čo by Rusko mohlo urobiť, je obliehať mesto Záporožie, ale ani to sa nemusí uskutočniť v čase, keď Trump zdieľa svoj mierový plán.
Rusko bude preto takmer určite požiadané, aby zmrazilo konflikt pozdĺž LOC, aj keď bez zrušenia svojich územných nárokov, rovnako ako to neurobí ani Ukrajina, pod hrozbou, že Trump zvýši vojenskú podporu Ukrajine, ak Kremeľ odmietne zastaviť nepriateľstvo. Táto predpoveď je založená na letnej správe , že niektorí z jeho poradcov navrhli, aby urobil presne to, ako trest za to, že Rusko pokazí akýkoľvek mierový plán, ktorý mu nakoniec ponúkne.
Vzhľadom na jeho tvrdohlavú osobnosť a sklon k „eskalácii až deeskalácii“ za svojich podmienok, ak sa bude cítiť nerešpektovaný, čo flirtoval so Severnou Kóreou počas svojho prvého funkčného obdobia ako taktiku vyjednávania, očakáva sa od neho, že splní vyššie uvedený návrh v tej udalosti. Vzhľadom na Putinov dokonalý pragmatizmus, ako chápe svoj štýl, a jeho averziu voči eskaláciám, by mohol veľmi dobre vyhovieť, ale mohol by tiež požiadať, aby Trump Zelenského prinútil urobiť ústupky, aby to uľahčil.
Tie by mohli zahŕňať zrušenie ústavného dodatku z roku 2019, ktorým sa členstvo v NATO stalo strategickým cieľom, vyhlásenie legislatívy, ktorú Rusko považuje za presadenie svojich denacifikačných cieľov, zmrazenie ďalších dodávok zbraní na Ukrajinu a vyčlenenie nárazníkovej zóny v rámci časti ukrajinského územia. V poradí, v akom boli spomenutí, by prvý z nich bol povrchný, keďže tohtoročné množstvo bezpečnostných garancií medzi Ukrajinou a niekoľkými krajinami NATO už z nej urobilo de facto člena bloku.
Na vysvetlenie, všetky zahŕňajú záväzky obnoviť existujúcu vojenskú podporu pre Ukrajinu, ak sa jej konflikt s Ruskom po jej prípadnom konci opäť rozhorí, a táto istá podpora je pravdepodobne v súlade s článkom 5 NATO. Na rozdiel od všeobecného vnímania ich to nezaväzuje. vyslať jednotky, ale len poskytnúť akúkoľvek podporu, ktorú považujú za nevyhnutnú na pomoc spojencom pod útokom. To je to, čo už robia, ale Rusko nikdy neeskalovalo v reakcii na to, že je to zakotvené v ich bilaterálnych vojenských dohodách.
Čo sa týka druhého špekulatívneho ústupku, ktorý by Putin mohol žiadať, aby Trump prinútil Zelenského urobiť, vracajúci sa americký líder a jeho tím nikdy nesignalizovali záujem pomôcť Rusku denacifikovať Ukrajinu a nátlak na vydanie legislatívy môže byť v zahraničí vnímaný ako zlá optika. . Keďže Rusko nemôže prinútiť Ukrajinu, aby to urobila, tento konkrétny cieľ špeciálnej operácie pravdepodobne zostane nenaplnený a v takom prípade by sa o ňom už asi úradníci a médiá príliš nediskutovali.
Keď prejdeme k tretiemu, Trump by pravdepodobne nesúhlasil so zmrazením dodávok zbraní na Ukrajinu, ale mohli by byť prirodzene obmedzené, keďže preorientoval americké vojenské priority na zadržiavanie Číny v Ázii namiesto pokračovania v zadržiavaní Ruska v Európe. O tom, jeho oznámený plán povzbudiť členov NATO, aby prevzali väčšiu zodpovednosť za svoju obranu, sa už realizuje pod vedením Bidena, ako je vysvetlené tu , a mohli by pokračovať v dodávkach zbraní, aj keď USA obmedzia svoje vlastné.
Napriek tomu by sa potenciálne prirodzené obmedzenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu mohlo považovať za čiastočné splnenie ruského cieľa v oblasti demilitarizácie, rovnako ako akákoľvek nárazníková zóna, s ktorou by Trump mohol súhlasiť, aby prinútil Ukrajinu vyčleniť na svojom vlastnom území, aby jej zabránil ostreľovať ruské mestá. To bude pre Putina ťažké predať a Trump môže byť dotlačený „deep state“ (stáli členovia americkej armády, spravodajskej a diplomatickej byrokracie), aby odolal, ale nemožno to vylúčiť.
Dôvodom tohto opatrného optimizmu je to, že by to Rusku poskytlo prostriedok na „záchranu tváre“ na zmrazenie konfliktu napriek tomu, že nedosiahlo svoje maximálne ciele, namiesto toho, aby riskovalo kubánsku hraničnú krízu odmietnutím očakávaného Trumpovho návrhu „zachovať si tvár“ v doma aj v zahraničí. Trump by nerobil plané vyhrážky a určite by nedovolil Putinovi, aby svoj blaf vytočil, aj keby to tak bolo, takže sa očakáva, že ak jeho mierová dohoda padne naprázdno, vyzbrojí Ukrajinu po zuby.
To znamená, že tiež viedol kampaň za ukončenie ukrajinského konfliktu a osobne by uprednostnil doplnenie vyčerpaných zásob Ameriky súbežne s vyzbrojovaním jej ázijských spojencov proti Číne, namiesto toho, aby pokračoval vo vyzbrojovaní Ukrajiny a riskoval veľkú krízu s Ruskom. Jeho čínsko-centrické zameranie na novú studenú vojnu zdieľa menšina „hlbokého štátu“, z ktorých väčšina chce aj naďalej uprednostňovať zadržiavanie Ruska v Európe pred čínskym v Ázii, ale ktorí doteraz nikdy nerozvážne neeskalovali s Ruskom.
Skutočne eskalovali, ale vždy tomu predchádzalo signalizovanie ich úmyslu tak urobiť (napríklad poskytnutím rôznych zbraní) dlho predtým, ako sa to stalo, čím sa Rusku poskytlo dostatok času na vypočítanie reakcie namiesto toho, aby riskovalo „prehnanú reakciu“, ktorá môže vyústiť do vojny s NATO. Títo protiruskí jastrabi by preto mohli s nechuťou súhlasiť s akoukoľvek nárazníkovou zónou, s ktorou by Trump mohol súhlasiť, ak sa vyhne potenciálne nekontrolovateľnej eskalácii, akou by mohol hroziť, ak Rusko neprijme jeho dohodu.
Podvratné „deep state“ elementy by sa dokonca mohli pokúsiť vyvolať takúto eskaláciu, aby odvrátili scenár nárazníkovej zóny alebo ktorýkoľvek iný, ktorý považujú za neprijateľné ústupky Rusku, ktoré zostáva rizikom pred a po jeho inaugurácii, ale zjavne to nie je ich preferovaný scenár frakcie. K tomuto záveru sa dospelo pripomenutím si vyššie uvedeného postrehu, ako svoje eskalačné zámery vždy signalizovali ďaleko vopred, aspoň aby sa vyhli veľkej eskalácii.
Aj keď Trump nevyhovie žiadnej zo špekulatívnych žiadostí Putina, aby mu pomohol „zachrániť si tvár“ zmrazením konfliktu napriek tomu, že v konflikte nedosiahol maximálne ciele svojej krajiny, vždy môže zavesiť mrkvu na postupné zmierňovanie sankcií navrhovaného druhu. Richard Haas začiatkom tohto týždňa . Bývalý predseda veľmi vplyvnej Rady pre zahraničné vzťahy navrhol, že by to mohlo podporiť dodržiavanie prímeria zo strany Ruska a je možné, že Putin by s tým mohol súhlasiť.
Ruská ekonomika prekonala bezprecedentný sankčný režim Západu, ale veľké plány Ruska na vytvorenie alternatívnych finančných inštitúcií a nasmerovanie na ne-západ neboli také úspešné. Táto analýza o tom, ako posledný samit BRICS nedosiahol vôbec nič hmatateľného významu, poukazuje na to, že žiadna z ambicióznych iniciatív tohto združenia nebola realizovaná. Odkazuje tiež na dôkaz, že New Development Bank so sídlom v Číne a SCO Bank prekvapivo dodržiavajú americké sankcie.
Navyše „ Problémy s platbami v Rusku a Číne, ktoré vyvolali USA, prekvapili väčšinu nadšencov BRICS “ začiatkom septembra po tom, čo RT zverejnila analýzu funkcií o tomto politicky nepohodlnom vývoji, ktorá ukazuje, že čínsky ústredný bod veľkých plánov Ruska nie je plne v súlade s ich. Je tu tiež podobne nepohodlný fakt, že pivot Ruska smerom na západ väčšinou pozostáva len z predaja surovín do takýchto krajín a nič významnejšie sa ešte nestalo.
V súlade s tým by nebolo prekvapujúce, keby Putin ocenil prísľuby postupného uvoľnenia sankcií výmenou za súhlas so zmrazením konfliktu pozdĺž LOC bez ohľadu na to, aké sklamanie z konca môže byť pre jeho špeciálnu operáciu v očiach jej najhorlivejších podporovateľov. Napokon, minister zahraničných vecí Lavrov minulý mesiac povedal skupine veľvyslancov, že Rusko požaduje „zrušenie západných protiruských sankcií“, takže je to jasne na mysli kolektívneho Kremľa bez ohľadu na to, čo tvrdia jeho manažéri.
Aj keby Trump dal takéto sľuby, bolo by ťažké ich dodržať, pretože mnohé z amerických protiruských sankcií sú po odhlasovaní Kongresom kodifikované do zákona .
Mohli by súhlasiť s akoukoľvek žiadosťou o ich zrušenie, ale tiež nemusia, čím by zasiahli ruské plány. USA tiež nemôžu prinútiť EÚ, aby zrušila svoje príslušné sankcie, a protiruské krajiny ako Poľsko a pobaltské štáty môžu vytvoriť prekážky pre obnovenie obchodu s Ruskom, ak sa vzťahy EÚ s ním rozmrazia.
Ak by boli implementované, hoci len čiastočne úspešné, potom by Trump mohol vyhlásiť víťazstvo v „ zjednotení “ Ruska a Číny, ako to sľúbil urobiť, aj keď obchod týchto dvoch krajín bude naďalej rásť (väčšinou prostredníctvom dovozu čínskych surovín a nahradenia stratených západných produktov). na ruských regáloch). Mohol by tiež predať tento postupný návrh na zmiernenie sankcií protiruským „deep state“ jastrabom a Európanom na základe toho, aby si pomohol zabezpečiť ich podporu a odkloniť sa od tvrdení, že to robí ako láskavosť Putinovi.
Vzhľadom na poznatky, ktoré boli zdieľané v tejto analýze, sa neočakáva, že Trumpov mierový plán prinesie nejaké prekvapenia, ani by nebolo prekvapujúce, ak by s ním Rusko súhlasilo z dôvodov, ktoré boli vysvetlené. USA držia karty a súhlasia len s akýmikoľvek Putinovými špekulatívne požadovanými ústupkami, aby mu uľahčili „zachovanie tváre“ na zmrazenie konfliktu napriek tomu, že nedosiahol svoje maximálne ciele. Ani jeden nechce veľkú eskaláciu a obaja sú unavení touto zástupnou vojnou, takže takáto dohoda by mohla fungovať.
Bude preto zaujímavé vidieť, ako sa môže zmeniť rétorika ruských predstaviteľov a ich globálneho mediálneho ekosystému, keď preniknú správy o tom, čo presne má Trump na mysli. On a menšinová „deep state“ frakcia, ktorá ho podporuje, sú motivovaní ich túžbou „ otočiť sa (späť) do Ázie “, aby svalnatejšie ovládli Čínu, a preto majú záujem ukončiť túto proxy vojnu. Čo sa týka Ruska, začína si uvedomovať, že určitý kompromis je nevyhnutný, a preto musí verejnosť pripraviť.
Samozrejme, že sa môže stať niečo neočakávané, čo úplne zmení túto analýzu, napríklad ak jastrabi na oboch stranách presvedčia svojich prezidentov, aby konflikt zdvojnásobili, ale argumenty v nich uvedené jednoznačne zodpovedajú záujmom každej strany, najmä Ruska. Ak sa všetko viac-menej vyvinie tak, ako je napísané, pozorovatelia môžu očakávať „veľký mediálny/reset vnímania“ v zmysle ruského naratívu ku konfliktu, čo by bolo potrebné na uľahčenie akýchkoľvek kompromisov, ktoré by Putin mohol urobiť.
Andrew Korybko / skspravy.sk/
Gröhling „prihral“ známej 300 tisíc eur. Denník N mlčí, Nadácia Zastavme korupciu zareagovala
Matovič nepripúšťa žiadnu vinu za úmrtia počas Covidu. To Fico zabil tisícky ľudí!
Politológ Hrabko o opozícii: Keď si Fico kýchne, na to okamžite reagujú. Vlastné témy nemajú
Selektívna prezentácia dejín pokračuje
Ako sa do seba pustili čurillovci a inšpekcia? Obvinený exšéf polície Kovařík opísal pozadie vojny policajtov
Šutaj Eštok: Víťazstvo pre spravodlivosť a ďalšia prehra pre opozíciu a čurillovcov
Rusko predstavilo svoju víziu rozdelenia Ukrajiny. Moskva chce plán odovzdať Trumpovej administratíve
Francúzsko urobilo vyhlásenie o raketových útokoch na Rusko
Čelíme mimoriadnej udalosti. Washington sa rozhodol ísť do vojny s Ruskom
Ruský generál: Systém Orešnik môže zasiahnuť ciele v celej Európe
EÚ a Čína sú blízko k dohode o odstránení ciel na elektromobily
Rusko posilňuje vojenský arzenál. Putin ohlásil pokračovanie testov hypersonickej rakety Orešnik
Ruská hypersonická raketa zmobilizovala Kyjev. Zelenskyj žiada Západ o posilnenie vzdušnej obrany
VIDEO: Jeffrey Sachs- Druhá světová válka nikdy oficiálně neskončila – na vině jsou USA
Video: Zatykač na Netanjahua – Bude Západ ďalej dodávať zbrane vojnovým zločincom?
Veľký pozor, ak sa vás „Telegram“ bude niečo pýtať!
Vyhlásenie Rudolfa Huliaka k možnému riešeniu sporu s Dankom
Z V4 BUDE V5? Fico odhalil ambiciózny plán pre Vyšehradskú skupinu
Kremeľ varuje Britániu: “teraz ste vo vojne!“
Putinova bojovná veta „ešte sme ani nezačali“ dnes nadobudla nový význam
zo sekcie
Tu je návod, ako by mohol vyzerať Trumpov mierový plán a prečo by s ním Rusko mohlo súhlasiť
Tu je návod, ako by mohol vyzerať Trumpov mierový plán a prečo by s ním Rusko mohlo súhlasiť
Tu je návod, ako by mohol vyzerať Trumpov mierový plán a prečo by s ním Rusko mohlo súhlasiť