Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati), Slovensko doslova odzbrojil sa nedávno kdesi mediálne vyplakal, že pripravil rodinu na to, že si preňho možno čoskoro príde polícia. Sú dve možnosti – buď to dal „na Kisku“ a robí zo seba obeť, alebo si je vedomý toho, že jeho konanie bolo protizákonné. To, že ho riešia orgány činné v trestnom konaní (OČTK) je po zisteniach Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) isté.

O zisteniach NKÚ informoval ešte v sobotu, 2. novembra minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Topky odvolávajúc sa na predsedu NKÚ informujú o zisteniach kontrolórov. Tí prišli hneď na niekoľko závažných nezrovnalostí. Bývalý minister sa však bráni a hovorí o svojich výborných výsledkoch. Že by ich ministerskí úradníci neposkytli NKÚ?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Minister avizoval vyšetrovanie

„Kontrola odhalila neuveriteľný chaos a bezbrehé rozhadzovanie na ministerstve obrany. Potvrdila úplné ignorovanie právnych predpisov a vyvrátila Naďove klamstvá o zákonnom postupe,“ uviedol minister vnútra na sociálnej sieti. Naďa označil za „najhoršieho ministra obrany SR“, lebo namiesto ochrany, v čase konfliktu v susednej krajine, Slovensko totálne odzbrojil.

 „Som presvedčený, že tak, ako si ľudia zaslúžia vedieť pravdu o šafárení bývalej vlády počas pandémie, si zaslúžia vedieť aj odpovede na to, či sa bývalý minister obrany týmto konaním nedopustil správania, ktoré by mali preveriť orgány činné v trestnom konaní,“ vyjadril sa minister vnútra.

Čo zistil NKÚ

Výstup z kontroly hovorí, že Slovensko poskytlo Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote blížiacej sa k 700 miliónom eur. Zástancovia tejto pomoci sa ohradzujú tým, že nám ju bude EÚ kompenzovať cez Európsky mierový nástroj (EPF). Zatiaľ prišla kompenzácia vo výške 82 miliónov eur. Preplatená nám mala byť zhruba polovica (327 mil. eur).

Aj predseda NKÚ Ľubomír Andrássy poukázal na fakt, že Slovensko bolo jedným z najaktívnejších krajín čo do porovnania k HDP.

Nezrovnalosti „premianta“

Medzi dokumentáciou rezortu obrany a generálnym štábom boli výrazné nezrovnalosti medzi tým, čo bolo vládou schválené a čo bolo reálne darované. V rokoch 2022-23 bola chválená vojenská pomoc v hodnote 666 miliónov eur. Na Ukrajinu však šlo o 30 miliónov viac.

„Zástupcovia ozbrojených síl v niekoľkých prípadoch zaslali pomoc nad rámec schváleného uznesenia vládou,“povedal Andrassy.

Ďalšia kritika NKÚ smerovala voči rozhodnutiu kabinetu v demisii, ktorý v marci 2023 chválil darovanie stíhačiek MIG-29 a systémov KUB. Podľa kontrolórov šlo o riziko spojené s kompetenciami vlády v demisii. Tá nemá ústavný mandát rozhodovať o podobných krokoch, NKÚ preto navrhuje, aby situáciu posúdil Ústavný súd.

Najvyšší kontrolný úrad | Ako Slovensko pomáha Ukrajine

Prípad už má v rukách ÚBOK

„Úrad boja proti organizovanej kriminalite Prezídia PZ vedie trestné konanie vo veci zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v jednočinnom súbehu so zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa Trestného zákona,“ uviedla polícia po tom, ako boli OČTK odovzdané zistenia NKÚ. Prípad je vyšetrovaný, ako trestnýčin.

Bližšie informácie však momentálne polícia poskytnúť nemôže, kvôli hrozbe skomplikovania vyšetrovania.

Nekompetentní kontrolóri?

Bývalý minister obrany však hovorí o nekompletnej a nepresnej správe. Slovensko podľa jeho tvrdení získalo za pomoc Ukrajine majetok v hodnote 668,8 milióna eur, čo zahŕňa aj dodatočnú podporu od spojencov, systém protivzdušnej obrany MANTIS a ďalšie výhody a počas jeho pôsobenia na ministerstve boli vyjednané kompenzácie vo výške 1,6 miliardy eur.

Na Naďove tvrdenia NKÚ reagoval informáciou, že informácie, ktoré kontrolóri využívajú, pochádzajú výlučne z kontrolovaného subjektu. V danom prípade ministerstva obrany. Ak by sa vyskytli manipulácie, či nesprístupnenie faktov, je to dôvod na konanie trestných orgánov.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.