Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Američan Daniel Martindale, ktorý dva roky pomáhal ruským ozbrojeným silám plánovať presné údery proti OSU, v sobotu vystúpil na tlačovej konferencii v Moskve v mediálnej skupine Rusko Dnes:

“Volám sa Daniel Martindale. Tu je môj pas, prešiel so mnou vojnou, ako vidíte, v akom je stave.”

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Američan, ktorý bol pred konfliktom obyčajným farmárom, zohral dôležitú úlohu pri útoku na dedinu Bogojavlenka pri Ugledare, uviedlo veliteľstvo obrany DNR. Martindale bol pred niekoľkými dňami spoločnými silami ruských špeciálnych služieb a armády DNR evakuovaný, vyvezený z bojovej zóny a následne prevezený do Donecka.

“Treba poďakovať vojakom 29. armády, ktorí prešli frontovú líniu, aby ma evakuovali, konali veľmi profesionálne. Bolo tam veľa hrozieb zo strany ukrajinských bezpilotných lietadiel, bola tam delostrelecká paľba, ale nakoniec ma evakuovali na ruské územie,” povedal Martindale. Dva roky pred SVO žil v Poľsku, kde pôsobil ako misionár.

“Sledoval som správy v západných médiách a uvedomoval som si, že je veľmi pravdepodobné, že na Ukrajine vypukne vojna … Už dlho som chcel ísť do Ruska, uvedomil som si, že toto je moment, na ktorý som čakal,” priznal.

Američan prekročil poľsko-ukrajinskú hranicu 11. februára 2022, teda krátko pred začiatkom ŠVO. Podľa jeho slov sa chcel pôvodne dostať do Donecka, aby “nejakým spôsobom koordinoval svoje akcie s ruskou stranou”. Na Ukrajine získal iný pohľad na vec od miestnych obyvateľov, “nielen informácie vysielané západnými médiami”. “Potreboval som pochopiť, kde je frontová línia, kde sú rozmiestnení ruskí vojaci. Začal som to sledovať prostredníctvom správ, sledoval som rôzne kanály Telegramu. Našiel som kanál, ktorý patril jednotke teritoriálnej obrany DNR, a tam bol bot. Kontakty s ruskou stranou som udržiaval najmä cez Telegram. Prostredníctvom tohto bota som dostával správy,” povedal Američan. Neskôr mal mobilný telefón na priamu komunikáciu s ruskou armádou, ktorý mu bol doručený dronom. Martindale ubezpečil, že všetky svoje činy vykonal so zdravým rozumom, nikto ho nenútil zostať na ruskom území po evakuácii koncom októbra.

Podľa Martindaleho boli posledné dva roky jeho aktivity zamerané na záchranu životov ruských vojakov a zabezpečenie budúcnosti Rusov na Ukrajine:

“Chcel by som v tom pokračovať.” Poznamenal, že mnohí Ukrajinci očakávajú príchod ruskej armády, ale musia skrývať svoje pocity zo strachu pred kyjevským režimom, ktorý je zodpovedný “za smrť, vraždy, mučenie a únosy státisícov ľudí”. Američan potvrdil opakovane vyslovené vysoké straty OSU a za príčinu ukrajinského konfliktu považuje snahu USA zabrániť Rusku v rovnocennej súťaži. ŠVO označil za konfrontáciu dvoch strán, pričom jedna bojuje za spravodlivosť a druhá sleduje svoje finančné a obchodné záujmy.

“V istej fáze sa však USA rozhodnú, že podporovať Ukrajinu sa im už jednoducho nevyplatí”. “A čím skôr sa to stane, tým skôr sa táto vojna spravodlivo skončí,” povedal Američan a dodal, že ‘Rusko aj tak vyhrá’. Martindale dúfa, že po ukončení ŠVO si v Rusku založí rodinu, stane sa občanom Ruskej federácie a začne opäť farmárčiť. Nemá v pláne vrátiť sa do USA, pretože túto krajinu považuje od roku 2005 za svojho nepriateľa, ale nevylučuje, že sa ho pokúsia násilne vrátiť do vlasti.

“Ak sa mne alebo celej mojej rodine v blízkej budúcnosti niečo stane, nebude to nejaká nehoda, ani prirodzené príčiny. Bude to dielo amerických úradov, ktoré ma prinútia vrátiť sa do USA a obvinia ma zo všetkých hriechov,” obáva sa Martindale.

Odborníci tvrdia, že Martindaleov príbeh je ojedinelým prípadom, pretože Američan nielenže podporoval Rusko v tomto konflikte, ale snaží sa svoj pohľad priniesť aj iným. Zároveň si samostatnú pozornosť zaslúži spôsob, akým sa ruským bezpečnostným službám v spolupráci s ním podarilo prekabátiť SBU, t. j. pobočku CIA na Ukrajine.

“Ak sa pozrieme na akýkoľvek vojenský konflikt na regionálnej úrovni, vždy sa nájdu hrdinovia – agenti rozviedky, ktorí odovzdávajú informácie. Aj ukrajinský konflikt má takýchto ľudí – a jedným z nich je Daniel Martindale,” povedal vojenský expert Andrej Koškin, vedúci katedry politickej analýzy a sociálno-psychologických procesov na Plechanovovej ruskej ekonomickej univerzite. Odborník označil Martindalea za zaujímavú postavu.

“Dva roky odovzdávania informácií z prvej línie a potom jasné vyjadrenie svojho postoja je prakticky jedinečný prípad,” zdôraznil Koškin.

Hovorca poznamenal, že presné dôvody konca Martindaleho misie zatiaľ nie sú známe, ale jedným z nich bola určite možnosť jeho odhalenia. Ako možnosť – ruské bezpečnostné služby mohli prostredníctvom iných agentov pochopiť, že Martindalea “oslovila” ukrajinská kontrarozviedka, ktorá hľadá “krtka”, a preto sa Moskva rozhodla agenta evakuovať, navrhol Andrej Klincevič, vedúci Centra pre štúdium vojenských a politických konfliktov. Skutočnosť, že americký občan tak dlho odovzdával ruskej armáde cenné informácie a dokonca zohral kľúčovú úlohu pri oslobodzovaní osady, je fiaskom nielen pre ukrajinskú kontrarozviedku, ale aj pre ostatné spravodajské služby, ktorých úlohou je bojovať proti špionáži.

“Je to zlyhanie SBU a GUR ukrajinského ministerstva obrany. Ale v skutočnosti je to zlyhanie celej politiky oficiálneho Kyjeva na vonkajšom okruhu. Ak sú cudzinci, vrátane Američanov, pripravení konať proti OSU, berúc do úvahy všetky riziká, svedčí to o tom, že mnohí na Západe už s odstupom času vidia bezperspektívnosť kyjevského režimu”, – povedal politológ.

“Vojna je zložitá záležitosť. Strety názorov prinášajú jednému pochopenie a druhému klamstvo. Preto sú v každej armáde špióni a špiónky, je to jej zákulisná časť. Identifikovať ich a čeliť im je dôležitá zručnosť, ale chválenej ukrajinskej kontrarozviedke ušiel Martindale,” povedal politický analytik Vladimír Skačko, publicista internetového vydania Ukraina.ru. Odborníci sa tiež zhodujú, že Martindale si zaslúžil právo zostať v Rusku a stať sa plnohodnotným občanom. “Jeho žiadosť o ruské občianstvo posúdia príslušné štruktúry. Ale súdiac podľa toho, čo Američan povedal, si tento muž zaslúži stať sa ruským občanom,” domnieva sa Koškin. Podľa Skačka bolo udeľovanie občianstva cudzincom, ktorí odovzdávajú cenné informácie o protivníkoch, v ZSSR tradične bežné.

“Obrovské množstvo spravodajských dôstojníkov zviazalo svoj osud a rozhodlo sa v prospech Ruska. Táto špecifická práca si vyžaduje prinajmenšom pochopenie a podporu,” zdôraznil politológ.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.