Slovanské Noviny

19. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Je dôležité pochopiť, že mozog je trochu ako sval. Pozitívna aktivita ho trénuje. Negatívna oslabuje,“ takto zhrnul Trevor Blake svoj výskum, ktorý ukázal, že „fňukanie – sťažovanie sa“ iných ľudí nás robí hlúpejšími.

Polhodina vystavenia sa fňukaniu a nie nevyhnutne osobnému, stačia aj médiá, spôsobí zmätenosť hipokampu, ktorý stratí časť neurónov zodpovedných za rozhodovanie a v hlave sa vytvorí „neporiadok“. Navyše, fňukanie znamená len smutné sťažnosti na život bez najmenšieho pokusu nájsť riešenie problémov. Takýmto ľuďom sa vyhýbajte, ako sa len dá, nenechajte sa strhnúť do fňukania a starajte sa o svoj hipokampus.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Takže: Hnevajú vás sťažnosti iných ľudí? Táto reakcia je úplne opodstatnená. Ako vedci nedávno zistili, potreba počúvať nepretržitý prúd negativity zhoršuje funkciu mozgu.

Štúdia vykonaná Trevorom Blakeom zistila, že negatívne slová stimulujú oblasť mozgu spojenú s vnímaním a poznávaním.

Ak ste nútení príliš dlho počúvať sťažnosti niekoho iného, ​​čoskoro sa začnete správať rovnako. Vedci navyše zistili, že nespokojnosť iných ľudí nás môže urobiť hlúpejšími. Vystavenie negativite na 30 a viac minút, vrátane sledovania tohto druhu informácií v médiách, nás pripravuje o neuróny v hipokampe mozgu, ktorý je zodpovedný za rozhodovanie. Prakticky sa vám v hlave objaví „kaša“.

Odborníci zdôrazňujú, že je veľký rozdiel venovať pozornosť skutočnému problému a sťažnosti. Osoba, ktorá sa iba sťažuje, zvyčajne nehľadá riešenie problému, ale jednoducho chce, aby ste sa zapojili do prúdu jej fňukania.

Ako chrániť seba a svoj mozog pred účinkami negativity:

1.Udržujte odstup

Ufňukaní sú ako bezohľadní fajčiari, ktorí nás vystavujú pasívnemu fajčeniu. Najlepším riešením v tomto prípade je nebyť v blízkosti takejto osoby.

2. Požiadajte o vyriešenie problému

Ak sa nemáte ako dostať zo sťažností svojho partnera, požiadajte ho, aby našiel riešenie svojho problému. Môžete mu jednoducho položiť otázku: „Čo s tým urobíš? Mnohí ufňukaní sa jednoducho prestanú sťažovať, pretože nechcú riešenie.

3. Vytvorte imaginárnu energetickú obranu

Ak nič z vyššie uvedeného nefunguje, skúste použiť techniky psychologickej sebaobrany. Predstavte si, že ste zakrytý neviditeľným energetickým plášťom alebo inou bariérou, alebo že sa ocitnete na vzdialenom ostrove. Pri prechádzke po imaginárnej pláži sa zároveň môžete usmievať a kývať na správnom mieste.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.