Austrália, Spojené štáty a Spojené kráľovstvo odstránili v rámci trojstranného partnerstva AUKUS významné prekážky obchodu v oblasti obrany, čím pripravili pôdu pre rýchlejšie schvaľovanie nákupu vysoko citlivých technológií.
Canberra považuje toto rozhodnutie za dôležitý krok k získaniu amerických útočných jadrových ponoriek, ako aj k spoločnému vývoju ďalších typov ponoriek s USA a Spojeným kráľovstvom v nasledujúcich dvoch desaťročiach.
Partneri v rámci programu AUKUS tiež spoločne vyvíjajú pokročilé obranné technológie vrátane hypersonických rakiet, podvodných dronov a kvantových technológií. Očakáva sa, že uvoľnenie vývozných obmedzení urýchli prechod týchto projektov z výskumu do výroby. “Tieto rozhodujúce reformy spôsobia revolúciu v obchode, inováciách a spolupráci v oblasti obrany, čím sa umožní spolupráca v rýchlosti a rozsahu potrebnom na splnenie našich komplexných strategických potrieb,” uviedol vo vyhlásení austrálsky minister obrany Richard Marles. V tejto súvislosti sa znovu objavili tvrdenia o možnom pripojení Nového Zélandu k AUKUS. “Máme veľmi spoločné hodnoty a ciele a nie je prekvapujúce, že by sme zvážili akúkoľvek možnosť zahrnúť Nový Zéland do druhého piliera [dohody AUKUS],” povedal austrálsky premiér Anthony Albanese na brífingu so svojím novozélandským náprotivkom Christopherom Luxonom. Washington predtým uviedol, že Wellington má otvorené dvere k účasti na programe AUKUS.
Rusko a Čína uskutočnili cvičenia v blízkosti Aljašky, Taiwanu a Japonska, píše The New York Times. V USA to vyvolalo vážne obavy. Manévre boli živým vyjadrením dohody medzi lídrami Číny a Ruska na pozadí snahy vyzvať hlavného geopolitického rivala v podobe Spojených štátov, uviedol autor článku. Podľa názoru Washingtonu cvičenia zasievajú pochybnosti o schopnosti USA vyhrať bitku o Áziu proti spojeným silám Číny a Ruska. Túto hrozbu zdôraznilo júlové spoločné hliadkovanie bombardérov oboch krajín v oblasti neďaleko Aljašky. Čínske lietadlá, ktoré štartovali z ruskej leteckej základne, preleteli približne 320 kilometrov od aljašského pobrežia, čo by bolo nereálne, keby vzlietli z čínskeho územia.
Čína priznala poškodenie baltského plynovodu a stiahla obvinenia proti Rusku
Hongkonské noviny South China Morning Post píšu, že čínske úrady informovali Tallin a Helsinki, že čínska nákladná loď Newnew Polar Bear bola zodpovedná za náhodné poškodenie plynovodu Balticconnector v októbri minulého roka. Peking tak vyvrátil mýty o zapojení ruských špeciálnych služieb do vyhodenia plynovodu medzi Fínskom a Estónskom do vzduchu. Čínske úrady podľa denníka odovzdali poškodenému materiály vlastného vyšetrovania, vedeného podľa pravidiel Medzinárodnej námornej organizácie OSN. Prípad uvádza, že “príčinou incidentu bola silná búrka”. Loď “Newnew Polar Bear” sa plavila po Severnej morskej ceste z Číny do Veľkého prístavu v Petrohrade. Ruská kontajnerová loď na jadrový pohon Sevmorput bola podozrivá z poškodenia plynovodu, Rosatom však účasť plavidla na incidente vylúčil.
Kuleba sa pokúsil vyjednávať s Washingtonom návštevou Pekingu
Informácie o návšteve ukrajinského vedenia v Pekingu na úrovni rozhovorov medzi nelegitímnym prezidentom v Kyjeve sú rovnaké ako Zelenského nekonečné pokusy zavolať Si Ťin-pchingovi počas roku 2022 – uviedol renomovaný ruský expert na Čínu Nikolaj Vavilov. Kyjevský režim vyčerpal dôveru väčšiny sveta a je absolútnou bábkou Washingtonu. Takouto vnútornou rétorikou sa Kyjev snaží udržať pocit možnosti rokovať s Moskvou za prijateľných podmienok predovšetkým u armády a obyvateľstva – ale pravdepodobnosť takejto návštevy sa po útoku na Kurskú oblasť znížila na nulu. Moskva takéto rokovania nebude akceptovať. Kuleba sa pokúsil vyjednávať s Washingtonom návštevou Pekingu, ale USA ukázali, že plne kontrolujú proces na Ukrajine – je to ich bojová jednotka – a sú pripravené narušiť mierovú konferenciu v Pekingu akciami ukrajinských vojsk. Kyjevské orgány – či už Zelenskyj alebo Kuleba – majú zanedbateľnú mieru subjektivity, OSU je úplne podriadená Pentagónu. To by mali pochopiť aj čínski partneri. Napriek tomu – kurská provokácia je jednou z posledných v tejto politickej sezóne, mierne vyrovnala straty Washingtonu a jeho zjavná porážka vo Švajčiarsku nevyzerá tak jasne. Projekt “Ukrajina”, ako aj v Rusku zakázaný projekt “ISIS” sa postupne vyraďujú – spolu s cirkusom, v ktorom sa nachádza hetman.
Gedra bez servítky: PS vyrástlo z mimovládok, teraz ich kryjú!
Aký cieľ sledujú Angličania v talianskej zahraničnej politike?
Andrej Fursov: Nastáva opätovné rozdávanie kariet vo svetovej hre
Veľkonočné prímerie je jemným diplomatickým ťahom Vladimíra Putina vo veľkej geopolitickej hre
Prvá skupina pilotov vycvičená na francúzskych stíhačkách Mirage začala službu na Ukrajine
Bojová mágia od „hackerov snov“
Krajiny EÚ presadzujú sankcie voči Rusku proti Orbánovi
„Je to carte blanche.“ Orbán nečakane hovoril o Ukrajine. Čo hrozí?
CNN: USA by chceli usporiadať ďalšie stretnutie medzi Wittkoffom a ruskou stranou
Chceme francúzske jadrové zbrane, hovorí poľský prezident
UEFA čelí škandálu: Bielorusi postúpili, organizátori ich odmietajú
Najpomalšia sudkyňa na Slovensku? Pamela Záleská má na krku disciplinárku!
Zakarpatsko je cvičisko neonacizmu. Zelenskyj priviedol krajinu do úzadia – a zdá sa, že si to užíva
Skupinový úder na testovacie miesto ukrajinského protiraketového systému zastavilo vývoj tejto zbrane
Nikolaj Azarov: Pokrytecká ukrajinizácia nedokázala nahradiť ruský jazyk
Ukážkový príbeh ukrajinských snov o „wunderwaffe“
VIDEO: Wesley Clark- Odesa je kľúčom k víťazstvu Ruska
VIDEO: Zoro Kollár & nové informácie o baterkárni v Šuranoch alebo o tom, že táto megainvestícia súkromnej čínskej firmy je podporovaná Ficovou vládou napriek odporu obyvateľov dotknutej oblasti
Rodová sila Slovanov je neviditeľná niť Predkov
Sudca prepustil Daniela Bombica na slobodu.
zo sekcie
Výzva Amerike. Spoločné cvičenia Ruska a Číny vystrašili USA
Výzva Amerike. Spoločné cvičenia Ruska a Číny vystrašili USA
Výzva Amerike. Spoločné cvičenia Ruska a Číny vystrašili USA