Samosprávy na Slovensku sú v kritickej finančnej situácii. Dôvodom sú neuhradené náklady samosprávam na prenesený výkon štátnej správy na úseku stavebného konania. Na zhoršujúcu finančnú situáciu samospráv v pondelok upozornilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

„Prepad podielovej dane príjmov fyzických osôb v týchto mesiacoch sprevádza neuhrádzanie nákladov samosprávam na prenesený výkon štátnej správy na úseku stavebného konania. Momentálny problém nie je výška úhrady výdavkov na prenesený výkon, ale to, že tieto peniaze samosprávam neprišli,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Upozornil, že situácia v obciach je kritická, tie menšie už nedokážu z podielových daní pokryť ani základné výdavky ako napríklad odvody za zamestnancov. „Apelujeme na vládu, aby rokovania o dofinancovaní miest a obcí na tento rok boli čo najskôr. Uvedomujeme si, že súčasná vláda nie je zodpovedná za stav spôsobený minulými vládami, avšak je jedinou vládou, s ktorou môžeme túto problematiku riešiť,“ priblížil Božik.
Po pondelkovom rokovaní ZMOS upozornilo, že situácia s nedostatočným financovaním miest a obcí sa zhoršuje. Podľa Božika mnohé obce si musia brať pôžičky a zakladať debetné účty, aby mohli pokryť základné povinnosti vrátane vyplatenia odvodov či uskutočniť niekoľko mesiacov pripravované letné podujatia.
/ hlavnydennik.sk /
Šesť rokov po tragédii v Prešove a otázok neubúda
VIDEO: Veľké víťazstvo je za nami- Prešov doplatil na neúctu k pamätníku sovietskych vojakov
Pepe Escobar: To, čo nechcú, aby ste vedeli o reakcii Iránu
Blaha sa pýta prokurátora: Ešte stále Naď efektívne hospodáril?
Toto je cena za virálnu slávu: Purpurové pole pod Tatrami doplatilo na sociálne siete
Prešov doplatil na neúctu k Pamätníku Sovietskej armády – dostal pokutu
Šrot alebo cenná vojenská technika? Kde skončili raketové systémy KUB preverí polícia, Kaliňák obvinenia odmieta
Rozhodnutie Slovenska a Maďarska o nákupe drahšieho „derusifikovaného“ plynu: Priemyselné odvetvia budú ovládané USA a Azerbajdžanom
Irán zaútočil na Izrael a americké ciele
Sionistické letecké útoky na Libanon práve stopli krehký americko-iránsky dialóg
Zerohedge: Evropa 2.0, za hranicemi Bruselu: Konec Evropské unie, jak ji známe
To je poriadny šok – tu už prestáva akákoľvek sranda! Gauner Naď v roku 2023 predal rakety systému KUB za 500 eur!
Západ naďalej rozvracia Rusko zvnútra
SPIEF 2026 — zhrnutie
Americká armáda vraj začala oslobodzovanie Európy v roku 1944
V Európe sa zrazu zachceli rozprávať s Ruskom…
V Maďarsku to vrie! Tisíce ľudí vyšli do ulíc, dav sa postavil za prezidenta proti Magyarovi
Zelenskyj v Londýne s európskymi lídrami: Chystá sa veľká vojnová porada
Pôjdu Rusi na Kyjev?
Viac ako 3 000 dronov nad Ukrajinou! Zelenskyj vyzval svet
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
ZMOS: Samosprávy sú v kritickej finančnej situácii
ZMOS: Samosprávy sú v kritickej finančnej situácii
ZMOS: Samosprávy sú v kritickej finančnej situácii