Aspoň podľa rebríčka organizácie Reportéri bez hraníc, myslí si exminister školstva Juraj Draxler.

Ten organizácia zverejnila tento týždeň a naše médiá nasadili bombastické titulky v štýle “Slovensko sa prepadlo o 12 priečok” na 29. miesto na svete.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
To je síce pravda, ale aj tak máme podľa danej organizácie médiá slobodnejšie ako mnohé západné krajiny, dáva fakty na pravú mieru.
Menej slobodné médiá ako my majú napríklad v Španielsku (30. miesto), v Rakúsku (32. miesto, no fuj, susedia!), v Austrálii (39. miesto), v Slovinsku (42. miesto), v Taliansku (46. miesto), v USA (55. miesto), na Ukrajine (61. miesto), či v Japonsku (70. miesto).
Izrael, zem, ku ktorej lojalitu majú potrebu zdôrazňovať Zuzana Čaputová či Ivan Korčok a väčšina našej politickej “občianskej spoločnosti”, je na 101. mieste, pripomína súvislosti.
Aspoň takto je to vraj vo svete podľa danej organizácie. Samozrejme, podobné rebríčky sú extrémne skratkovitým štýlom prezentácie sveta. Vždy sa dá diskutovať o tom, či pri danej metodológii rebríček naozaj aspoň ako-tak odráža, čo sa v daných krajinách deje.
Oveľa užitočnejšie je rozprávať sa priamo, s detailmi, o novinárskej práci u nás či inde. Aj našim novinárom by prospelo prečítať si nejaký článok o práci novinárov v iných krajinách.
Okrem iného aj preto, že sami majú tendenciu pozerať sa na seba, typicky, svojou vlastnou predstavou toho, ako to “funguje vo vyspelom svete” a nie realitou toho, ako to inde naozaj funguje.
Môj obľúbený príklad, síce starší, ale veľmi výstižný: krik, keď pred rokmi došlo k pokusu o niečo obmedziť pohyb novinárov po parlamente. Naše médiá hneď nasadili titulky v štýle, že sa vraj ideme inšpirovať Bieloruskom a podobne.
Pritom napríklad v prípade britského parlamentu nesmie žiadne médium, ani poslanec, natáčať, čo sa vnútri deje. Jediný, kto má povolenie natáčať, je samotná mediálna služba parlamentu. Až od nej obraz preberá BBC a ostatné médiá.
Ak sa nejaké snímanie vnútri budovy povolí tak je to len za výnimočnch okolností. To, že by vnútri budovy boli novinári a s kamerami si odchytávali poslancov neexistuje.
Interview vnútri budovy síce povoľuje americký Kongres, ale rozhovory možno robiť len na špeciálne vyhradenom mieste a celá operácia je riadená množstvom príkazov (kamera nesmie byť nasmerovaná inam, než kam povolia zriadenci Kongresu, zapnutá smie byť len na statíve, novinári majú predpísaný dress code, atď.).
Podobné to máte v iných západných parlamentoch. To, čo novinárom povoľuje náš parlament je v porovnaní so západnými inštitúciami ultraliberálne.
Do toho prísne pravidlá akreditácií, pravidlá kladenia otázok na tlačových konferenciách vládnych predstaviteľov a podobne.
Ani nehovorím o detinských predstavách, ktoré niektorí naši novinári majú o tom, ako fungujú západné redakcie. Naozaj to nie je tak, že novinár si píše ako chce. To sa týka len tých najväčších hviezd, aj to len čiastočne. Inak ste zošnurovaní rôznymi redakčnými pravidlami a usmerneniami (jednak sám som jeden rok pre najvplyvnejšiu svetovú agentúru pracoval ako ekonomický novinár, jednak som sa predtým aj neskôr dosť stretával s novinármi v Nemecku, v Belgicku či v Británii).
Mimochodom, novinári, veď sa občas trochu porozprávajte s kolegami aspoň zo susedného Rakúska, ako sa tam napríklad riadi komunikácia vlády s médiami. Nemáte to ďaleko.
Samozrejme, situácia sa asi o rok zmení, aj “rebríčková”, po zmenách týkajúcich sa verejnoprávnej televízie. Ale pochybujem, že by aj po nich boli novinári u nás nejako výrazne “neslobodní” oproti mnohým západným krajinám.
To, čo by nám prospelo, by bola trochu príčetnejšia diskusia o práci médií (samozrejme, aj z druhej strany, nielen od novinárov). Taká normálna, konštruktívna, bez emočných klapiek. Ale k tomu sa sotva dostaneme, zakončil svoj status na sociálnej sieti Juraj Draxler.
Chorí politickí šarlatáni stále podporujú kult fašizmu
Víťazstvo Ukrajiny nie je v plánoch NATO — aliancia sleduje niečo úplne iné
Marco Rubio oznámil zámer „rozpustiť“ Medzinárodný trestný súd
Rusko pokračuje v systematických útokoch na prístavy v Odeskej oblasti
Americký kapitalizmus sa nepáči samotným Američanom, prečo Biely dom poučuje iné krajiny, ako majú žiť?
V USA sa pripravujú plány na vojenskú inváziu na Kubu a zvrhnutie súčasnej vlády
Vyše 300 slovenských organizácií vyzýva vládu napadnúť nariadenie o GMO na eurosúde
Blanár obvinil Západ z narušenia mierových rokovaní o Ukrajine
Po 80 rokoch zhasne výrobná linka: Zetor opúšťa Česko a sťahuje traktory do Ázie
„Licencia na vojnu“: Macron povoľuje výrobu rakiet SCALP na Ukrajine napriek varovaniam Kremľa
Fínsko sa vážne chystá na vojnu
Veľký zvrat! Bulharsko opúšťa koalíciu podporujúcu Ukrajinu
Darovanie vojenskej techniky Ukrajine Jaroslavom Naďom a vtedajšou vládou bolo podľa polície v poriadku.
VIDEO: Daniel Máčovský hovorí o neslobode, o tom, že železná opona nás svojím spôsobom kedysi chránila pred zlom zo Západu, o neustálom boji, nespútanej moci, morálnom úpadku
„Vorošilovský strelec“. Pred 110 rokmi sa narodila najznámejšia ostreľovačka Veľkej vlasteneckej vojny
NATO celé mesiace zvážalo zbrane na Ukrajinu — Rusko ich zničilo ešte predtým, ako boli poslané na front
NYT: Ukrajina je najväčším testovacím polygónom pre západné vojenské technológie
Zelenského víťazná „vzdušná vojna“ sa dostala do slepej uličky
Irán radí Rusku: Neútočte len na Ukrajinu!
Sklady NATO horia! Ruské sily systematicky útočia na ukrajinské prístavy
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Správa týždňa: Slovensko má jedny z najslobodnejších médií na svete
Správa týždňa: Slovensko má jedny z najslobodnejších médií na svete
Správa týždňa: Slovensko má jedny z najslobodnejších médií na svete