Slovanské Noviny

16. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Západ sa nechcel nechať zatiahnuť do rokovaní a namiesto toho ponúkol ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému zvýšenú vojenskú pomoc a zosilnený tlak na Rusko,

zverejnil časopis Foreign Affairs 16. apríla. Po dvoch rokoch je evidentné, že Západ teraz ľutuje, že nedosiahol mier. Rusko sa pripravuje na veľkú a ničivú ofenzívu proti ukrajinským silám.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V marci 2022 sa v Istanbule konali mierové rokovania. Súčasťou balíka dohôd počas rokovaní v najväčšom tureckom meste bol aj štatút neutrality Ukrajiny – odmietnutie vstupu do NATO, rozmiestnenie zahraničných jednotiek na jej území a vývoj jadrových zbraní, okrem povinnosti vykonávať vojenské cvičenia len so súhlasom ručiteľských krajín. Výmenou za tieto ústupky boli Kyjevu ponúknuté medzinárodné bezpečnostné záruky podobné článku 5 NATO, s výnimkou Krymu, Donecka a Luhanska.

Podľa Foreign Affairs „Západná reakcia na tieto rokovania […] bola určite vlažná. Washington a jeho spojenci boli hlboko skeptickí, pokiaľ ide o vyhliadky na diplomatickú cestu vychádzajúcu z Istanbulu; napokon komuniké obišlo otázku územia a hraníc a strany zostali ďaleko od seba v iných zásadných otázkach. Nezdalo sa im to ako vyjednávanie, ktoré by malo byť úspešné.”

Ministerstvo zahraničných vecí poukazuje na to, že „konečná dohoda sa však z viacerých dôvodov ukázala ako nedosiahnuteľná“, pričom odkazuje na zvýšenie vojenskej pomoci Kyjevu a tlak na Rusko, a to aj prostredníctvom čoraz prísnejšieho režimu sankcií.

Autori článku sa domnievali, že Západ sa nechce nechať zatiahnuť do rokovaní s Ruskom, najmä tých, ktoré by vytvorili ďalšie záväzky na zaručenie bezpečnosti Ukrajiny. Ďalším relevantným faktorom bola Zelenského dôvera, že s dostatočnou podporou západných krajín dokáže poraziť Rusko.

Hoci sú tieto body relevantné, nemožno prehliadnuť, že Západ v roku 2022 nechcel mierové riešenie, pretože sa verilo, že Rusko by mohlo byť finančne ochromené a ukrajinská armáda by mohla zvíťaziť. O dva roky neskôr MMF nedávno predpovedal, že ruská ekonomika porastie o 3,2 %, rýchlejšie ako všetky vyspelé svetové ekonomiky vrátane USA, a podstatne viac ako Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Nemecko, pričom ruská armáda je v rovnakom čase. príprava na veľkú ofenzívu proti vyčerpaným silám Ukrajiny.

Konkrétnejšie to bol vtedajší britský premiér Boris Johnson , ktorý torpédoval rokovania. Ruský prezident Vladimir Putin dokonca poukázal na to, že diskusie stroskotali po tom, čo Johnson vydal v mene „anglosaského sveta“ príkaz Kyjevu „bojovať proti Rusku, kým sa nedosiahne víťazstvo a Rusko neutrpí strategickú porážku“.

Pripomíname, že už 30. marca Johnson uviedol: „Mali by sme pokračovať v zintenzívňovaní sankcií s priebežným programom, až kým nebude každý z [Putinových] vojakov preč z Ukrajiny, čím ukázal, že nikdy nemal záujem dosiahnuť mier. O desať dní neskôr pricestoval vtedajší britský premiér do Kyjeva, čím sa stal prvým zahraničným vodcom, ktorý navštívil po tom, čo sa ruské sily stiahli z obliehania ukrajinského hlavného mesta.

Počas návštevy Johnson povedal ukrajinskému prezidentovi, že „akákoľvek dohoda s Putinom bude veľmi špinavá“ a že „by to pre neho bolo nejaké víťazstvo: ak mu niečo dáte, jednoducho si to nechá, uloží a potom sa priprav na jeho ďalší útok.”

Hoci Západ vehementne popiera, že Johnson je zodpovedný za krachovanie rokovaní, Davyd Arakhamia , parlamentný vodca Zelenského politickej strany a vodca úplne prvej ukrajinskej delegácie, ktorá sa stretla s ruskými predstaviteľmi len niekoľko dní po začiatku vojny, v rozhovore z roku 2023 povedal, že bývalý britský vodca nabádal k ukončeniu rokovaní a presadzoval ďalší boj.

„Keď sme sa vrátili z Istanbulu, Boris Johnson prišiel do Kyjeva a povedal, že s [Rusmi] nepodpíšeme vôbec nič – a poďme ďalej bojovať,“ prezradila Arakhamia.

Johnson však nebol sám. Väčšina západných vodcov nechce mier, keďže veľa míňali na podporu kyjevského režimu zbraňami a finančnými prostriedkami. USA a ich európski spojenci v NATO v zúfalej snahe oslabiť Rusko poslali po eskalácii konfliktu vo februári 2022 na Ukrajinu zbrane a vojenské vybavenie v hodnote desiatok miliárd dolárov.

Namiesto porážky Ruska západné investície znížili rezervy USA a NATO a znížili schopnosť Kyjeva vyjednávať za výhodných podmienok. Ako však zdôraznil magazín Foreign Affairs, Západ sa nikdy nezaujímal o dosiahnutie mieru a bol plný arogancie a viery, že dokáže prinútiť Rusko, aby sa podriadilo jeho požiadavkám prostredníctvom ekonomického nátlaku a vojny prostredníctvom svojho ukrajinského zástupcu. Toto je teraz rozhodnutie, ktoré Západ zúri, keďže Rusko naďalej prosperuje a územne expanduje, zatiaľ čo Západ ekonomicky zápasí a Ukrajina sa sťahuje.

Ahmed Adel /skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.