V Česku podobne ako pred rokmi v Grécku alebo aktuálne na Slovensku by tiež neuškodilo zrušiť existujúcu verejnoprávnu televíziu a namiesto nej založiť novú. A to z obdobných dôvodov, jednak ekonomických, ale aj preto, že funguje politicky jednostranne. „To, čo dnes prevádzkujú verejnoprávne médiá, je rýdzi daňový parazitizmus. Navyše táto informácia je úplne bezprecedentným oznámením o tom, že Český rozhlas a Česká televízia sú dohodnuté s existujúcou vládou, že si napchajú svoje rozpočty, a potom o to aktívnejšie budú robiť propagandu našej slávnej liberálnej demokracii,“ hovorí český novinár, publicista, komentátor a vysokoškolský pedagóg Petr Žantovský k tomu, ako sa verejnoprávne médiá vďaka „veľkej mediálnej novele“ napakujú.
Mediálnym prekvapením týždňa začína pravidelný prehľad zaujímavostí. „Tým je nesporne správa, že slovenská ministerka kultúry Šimkovičová predložila do Národnej rady návrh zákona o transformácii verejnoprávneho mediálneho prostredia na Slovensku. Návrh obsahuje zrušenie doteraz fungujúceho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a nahradenie novým subjektom s názvom Slovenská televízia a rozhlas. Jeho úlohou bude – citujem – ‚rozvíjať národné povedomie a kultúrnu identitu slovenského národa a obyvateľov Slovenskej republiky bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vek, vieru a náboženstvo, aby programy odrážali rozmanitosť názorov politických, náboženských, filozofických a umeleckých smerov ‚. Tá požiadavka dobiela rozpálila slovenskú opozíciu, Progresívne Slovensko, KDH a ďalšie strany,“ uvádza pre ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Pozastavuje sa nad tým aj preto, že podobné znenie obsahuje zákon o Českej televízii číslo 483 z roku 1991 vo svojom paragrafe 2, kde stanovuje pre ČT a jej mediálne služby viac-menej tie isté úlohy. Len tam nie je pochopiteľne spomenutá Slovenská republika a je tam pridané, že sa má viac podporovať vnútrospoločenská diskusia, pluralita a tiež posilňovať právne vedomie. To sú úplne logické požiadavky v situácii, keď si prevádzku tej televízie platia občania zo svojich koncesionárskych poplatkov.
„Navyše, pokiaľ je mi známe, na Slovensku je už niekoľko rokov dominantný zdroj financií pre doterajšie RTVS štátny rozpočet. To znamená, že tá televízia je štátna v podstate už dnes, len je otázkou, kto si myslí, že je štát, kto si myslí, že by mal byť štát a podobne. Keď bola predchádzajúca vláda na čele s pánom Matovičom či Hegerom nastavená veľmi progresivisticky a globalisticky, tak jej, samozrejme, vysielanie RTVS vyhovovalo,“ chápe mediálny analytik.
Zrušiť existujúcu verejnoprávnu televíziu a založiť novú
Poukazuje na to, že RTVS, ktorá bola obsadená nominantmi z týchto vtedy vládnucich strán, si veľmi starostlivo strážila, čo odvysielať, čo neodvysielať, koho na obrazovku pustiť, alebo nepustiť.
„Bolo to úplne identické ako v Českej televízii. V nej, ako vieme, prebehla na prelome rokov 2000 a 2001 tzv. televízny štrajk. Počas nej – dnes už nežijúci – Karel Schwarzenberg vyhlásil, že Česká televízia patrí tým, ktorí v nej pracujú. To bol veľmi originálny postoj, ktorý sa, bohužiaľ, do značnej miery naplnil. A tak je Česká televízia formulovaná, formovaná a deformovaná najmä ľuďmi, ktorí v nej pracujú a majú vplyv na programovú a obsahovú náplň. Koniec koncov minulý týždeň sme sa tu kritickým okom pozreli na dokument ‚Obchod so strachom‘, ktorý ukázal, že Česká televízia funguje ako čisto propagandistický nástroj, ktorý nemá najmenší záujem na podporovaní či dokonca podnecovaní spoločenskej diskusie a vecnej polemiky,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Naopak Česká televízia je hlásnou trúbou dnešnej vládnej koalície a nemá v tejto chvíli medzi svojimi ľuďmi, čo rozhodujú o dôležitých veciach, žiadny potenciál na zmenu. „Tak by možno aj v českých pomeroch bol podobný krok k úžitku. Podobne ako svojho času v Grécku. Urobili to, čo teraz na Slovensku, zrušili existujúcu verejnoprávnu televíziu a namiesto nej založili novú. A to z obdobných dôvodov, pretože jednak tá televízia fungovala politicky jednostranne a jednak aj z ekonomických dôvodov. Grécka verejnoprávna televízia bola počtom zamestnancov strašne predimenzovaná, mala vysoké náklady a žiadnu efektivitu. Dnes tam vysiela iná verejnoprávna televízia a je na tom podstatne lepšie. Na Slovensku môže dôjsť k podobnému efektu, že štát ušetrí na racionalizovanej programovej schéme novej Slovenskej televízie a rozhlasu,“ myslí si mediálny odborník.
Česká vláda chce vytvoriť médium, čo k nej bude servilné
Pred pár mesiacmi, krátko po voľbách na Slovensku, začul úvahy o tom, že sa oddelí televízna a rozhlasová časť tak, ako to bolo predtým, teda Slovenská televízia a Slovenský rozhlas zvlášť.
„Zjavne to zostáva pod jednou strechou. Aj to ma vedie k domnienke, že dôvody sú okrem iného aj ekonomické, pretože spojenie týchto dvoch inštitúcií môže byť veľmi úsporným opatrením pre výsledný obsahový profil. Takže ja za seba Slovákom už druhýkrát počas dvoch týždňov veľmi tlieskam. Prvýkrát to bolo po prejave pána premiéra Fica, ktorý veľmi diplomaticky a veľmi štátnicky reagoval na úplne urážlivé rozhodnutie českej vlády o zrušení tradičných spoločných zasadnutí oboch vlád. To bola taká rana na diplomatický solar, že som sa obdivoval pánovi Ficovi, že to vybral s takým nadhľadom a na takej štátnickej úrovni. Dnes sa mi javí, že Slovensko pokračuje v správnom smere tým krokom so Slovenskou televíziou a rozhlasom,“ hodnotí Petr Žantovský.
hlavnydennik.sk
Nová séria ruských útokov na ciele v Kyjeve, jeho okolí, ako aj v Sumskej oblasti
Ruský vysokoničivý termobarický raketomet Solncepjok zlikvidoval na Donbase obranné pozície ukrajinskej armády
Slovensko-maďarské vzťahy už nie sú predvolebnou témou, tvrdí Fico po stretnutí s Maďarskou alianciou
Slovensko vysiela nového veľvyslanca do Moskvy
Na Slovensku sa dnes rodí o polovicu menej detí ako koncom 70. rokov
Nikto nedokáže tak zhovädiť českého prezidenta, ako len on sám
Nemci požadujú od Ukrajiny reparácie za Nord Stream
USA vo vojne proti Rusku kašlú na Zelenského a ľud Ukrajiny
Ruská nadzvuková raketa Orešnik – novinka vo svetovom vojenstve
Volkswagen trvá na propouštění a zavírání továren. „Navzdory protestům je to nutnost“
Harabin o prebiehajúcej konfrontácii medzi silami starého anglosaského svetového poriadku a nového sveta reprezentujúceho štátmi skupiny BRICS, ale aj o Huliakovi, ktorého považuje za užitočný destabilizačný nástroj v rukách globalistov na rozdeľovanie národných síl na Slovensku
Kremeľ si všíma, že z okolia Donalda Trumpa zaznievajú volania po mieri na Ukrajine
Baránek o požiadavke mimovládky na čele s Weissom & Zalom, ktorej vadil symbol White Power na fotografii trojice Rózsa, Machala & Bombic, o novej úprave slovenskej štátnej hymny, ktorú ešte pre zverejnením dehonestujú progresívni liberáli, ale aj o nových ničivých ruských hypersonických raketách „Orešnik“ reagujúcich na kroky „chromej kačky“ v Bielom dome
Huliak odkázal koalícii, že bude „za každú cenu“ trvať na obsadení ministerstva životného prostredia nominantom Národnej koalície
Správanie sa Huliaka & spol. podľa Danka paradoxne stmelilo vládnu koalíciu. Predseda SNS zopakoval, že šéfa Národnej koalície a jeho dvoch poslaneckých kolegov „niekto namotal“. Vicepremiér Taraba vyhlásil, že huliakovci svojim požiadavkami absolútne stratili súdnosť a odkázal im, že koalícia si ich nebude kupovať
Rusko zajalo britského žoldniera, ktorý za ukrajinskú armádu a štáty NATO bojoval na území ruskej Kurskej oblasti
VIDEO: Ján Baránek na prezentácii knižky o covid diktatúre: Bol to najväčší zločin od 2. svetovej vojny
Verejnoprávna TASR označila pronárodného kandidáta a víťaza 1. kola prezidentských volieb v Rumunsku za krajne pravicového populistu s proruskými a protizápadnými postojmi
Nákladné lietadlo DHL sa zrútilo na obytný dom vo Vilniuse, hlásia obeť
Američania predpovedajú útoky na Rusko
zo sekcie
Petr Žantovský: Tlieskam Slovákom!
Petr Žantovský: Tlieskam Slovákom!
Petr Žantovský: Tlieskam Slovákom!