Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rada bezpečnosti OSN nepřijala návrh rezoluce, která požadovala zavedení okamžitého humanitárního příměří v Pásmu Gazy a pozastavení bojů mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás. Proti byly Spojené státy, které v RB OSN společně s dalšími čtyřmi stálými členy disponují právem veta.

Pro hlasovalo 13 z 15 zemí, včetně Spojených arabských emirátů, které návrh rezoluce přednesly, Ruska nebo Číny. Británie, další ze stálých členů, se zdržela.

Zástupce USA Robert Wood bezprostředně po hlasování návrh rezoluce označil za „uspěchaný“ a nedostatečně projednaný. Spojené státy k němu podle svého diplomata přesto přistoupily „v dobré víře“. Nakonec však byly proti, protože návrh podle Wooda neuznával právo Izraele na sebeobranu, neodsuzoval brutální činy, včetně vražd a sexuálního násilí, kterých se bojovníci Hamásu dopustili v jižním Izraeli 7. října, a nežádal propuštění rukojmích, které islamistické organizace od té doby v Pásmu Gazy stále drží.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Dokud se Hamás v Gaze bude držet své ideologie zkázy, jakékoliv příměří bude přinejlepším dočasné a rozhodně nebude znamenat mír. Každé příměří, za kterého bude Hamás v Pásmu Gazy vládnout, bude odepírat Palestincům šanci vybudovat pro sebe lepší budoucnost,“ řekl Wood a zopakoval americký postoj, podle kterého by klid zbraní dal Hamásu příležitost přezbrojit a zopakovat útok proti Izraeli ze 7. října. Dlouhodobým řešením konfliktu je podle USA vznik samostatné Palestiny, zopakoval Wood.

Hamás podle agentury Reuters americké veto označil za neetické a nehumánní. Je podle něj „přímou účastí na zabíjení našich lidí, páchání dalších masakrů a etnických čistek“.

Návrh rezoluce požadující okamžité příměří představily Spojené arabské emiráty (SAE), podle kterých je situace v Pásmu Gazy „katastrofická a téměř nezvratitelná“.

Generální tajemník OSN António Guterres se dříve dnes na plénu RB OSN odkazoval na data zveřejněná palestinským ministerstvem zdravotnictví ovládaným Hamásem, podle nichž boje v Pásmu Gazy mají přes 17.000 palestinských obětí, z toho tisíce žen a dětí, a hovořil o neúnosné humanitární situaci. Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan si na témže jednání stěžoval, že OSN data zveřejněná palestinskými úřady přijímá nekriticky a že Hamás počty obětí záměrně nadsazuje, aby mezinárodní společenství vyvíjelo na Izrael větší tlak.

Také podle zástupce USA Wooda „Hamás záměrně umisťuje svoji infrastrukturu do civilních oblastí, ačkoliv to nemění fakt, že způsob, jakým se Izrael brání, je důležitý“. Američtí představitelé v uplynulých dnech několikrát zopakovali, že při jednáních se svými izraelskými protějšky apelují, aby armáda minimalizovala počet civilních obětí. Řada zemí, především z arabského světa, tento přístup kritizuje jako nedostatečný a neefektivní.

Dnešní návrh rezoluce je v pořadí šestým, o kterém RB OSN hlasovala od začátku současného válečného konfliktu 7. října. Z šesti prošel zatím jediný, který navrhla Malta, a který vyzýval k zavedení humanitárních pauz a dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy, podotýká stanice Al-Džazíra.

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.