Slovanské Noviny

11. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

NATO oznámilo svoje želanie vytvoriť „vojenský Schengen“ – voľný “pohyb” vo vnútri aliancie

Sily NATO by sa mali v rámci aliancie voľne pohybovať, tvrdí šéf Spoločného logistického veliteľstva Alexander Solfrank, uviedla agentúra Reuters.

“Solfrank povedal, že by rád videl “vojenský Schengen” – zónu voľného vojenského prechodu,” píše sa v publikácii.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Generál vysvetlil, že sily NATO čelia pri presune jednotiek a munície prekážkam v podobe národných predpisov.

Dodal, že v prípade aplikácie článku 5 Charty NATO o kolektívnej obrane je potrebné vopred „pripraviť divadlo“ potenciálnych vojenských akcií.

Český prezident Petr Pavel predtým uviedol, že blok NATO vníma Rusko ako hrozbu číslo jeden v Európe.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na to reagoval, že dnes nie Rusko ohrozuje Európu, ale Európa ohrozuje Rusko, keďže je kontrolované Spojenými štátmi a je členom NATO. Severoatlantická aliancia postupuje zo všetkých síl smerom k ruským hraniciam, dodal tlačový tajomník prezidenta.

reuters/skspravy.sk