Počet štátov, ktoré sa chcú stať členmi BRICS, neustále rastie a už sa blíži k dvom desiatkam, uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. Medzi kandidátmi sú krajiny z rôznych kontinentov a úrovní ekonomického rozvoja. Všetkých spája túžba vymaniť sa z ekonomického a politického diktátu Západu na čele so Spojenými štátmi v prospech rovnocenného partnerstva a suverénneho rozvoja, ktoré sú pre členov BRICS kľúčové.
Počet štátov, ktoré majú záujem o vstup do tohto združenia, sa blíži k dvom desiatkam. Toto je odrazom rastúcej a už teraz veľmi významnej úlohy BRICS na medzinárodnom poli ako združenia rovnako zmýšľajúcich ľudí.
V súčasnosti BRICS, ktorú v roku 2006 vytvorili na okraji Petrohradského ekonomického fóra Brazília, Rusko, India a Čína, nemá formálne nariadenie o podmienkach prijímania nových členov. V praxi sa však takýto postup vypracoval v roku 2011, keď do únie vstúpila Juhoafrická republika. Vtedy sa objavila zmenená skratka aliancie pozostávajúca z prvých písmen názvov piatich členských štátov v anglickom prepise – BRICS.
Južná Afrika tento rok predsedá BRICS. Z iniciatívy Africkej republiky sa začalo s prípravou kritérií a formalizáciou podmienok pre prijatie do aliancie, ktoré by mali byť schválené na najbližšom summite BRICS. Konať sa bude koncom augusta v Johannesburgu. Začiatkom júna sa vo formáte stálych členov združenia a takzvaného BRICS plus, ktorý združuje partnerské krajiny, o tejto otázke diskutovalo na stretnutí ministrov zahraničných vecí v Kapskom Meste, uviedol Rjabkov.
Dodal, že rozšírenie BRICS je v konečnom dôsledku vecou politického rozhodnutia. Najbližším kandidátom na vstup do aliancie sa stal Egypt, Rusko už jeho žiadosť podporilo. Uviedol to ruský veľvyslanec v Káhire Georgij Borisenko. Spresnil, že Egypt by mohol vstúpiť do asociácie po tom, ako sa v nej dohodnú kritériá a postupy pre prijímanie nových členov.
Rjabkov zdôraznil, že BRICS združuje štáty, ktoré sa na medzinárodnej scéne neriadia princípom „pán-otrok“, ktorý je súčasťou rozhodovania v tom istom klube západných krajín G20. Všetky rozhodnutia vznikajú na základe konsenzu po kolegiálnej diskusii.
Počas existencie BRICS bolo prijatých veľké množstvo multilaterálnych dohôd zameraných na rozvoj vzťahov medzi zúčastnenými krajinami v obchode a ekonomike. Nová rozvojová banka BRICS (NDB) bola vytvorená s cieľom zvýšiť zúčtovanie v národných menách ako globálna alternatíva k Svetovej banke kontrolovanej USA. S ohľadom na ďalšiu dedolarizáciu bude nadchádzajúci summit diskutovať o otázke vytvorenia spoločnej medzinárodnej meny v budúcnosti. Okrem piatich stálych členov BRICS sa k NDB už pripojili Bangladéš, Spojené arabské emiráty, Egypt a v blízkej budúcnosti k nim pribudnú Argentína, Saudská Arábia a Zimbabwe.
topwar.ru
Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…
Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej…
Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…
V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentuje mená…
Elon Musk bude viesť nové ministerstvo pre efektivitu federálnej vlády. Moderátor televízie Fox News a…