Vysokoenergetické protóny zo slnečnej škvrny, väčšie ako tucet Zemegulí, vypli družice Starlink nad Ukrajinou vo chvíli nástupu ruskej ofenzívy, takže oslepená ukrajinská obrana ruský postup nevidela. Na túto zhodu okolností upozornil v Parlamentních Listoch žurnalista, v minulosti dlhoročný šéfredaktor časopisu Ekonom, Zbyněk Fiala.
Tiež ste sa pozerali na polárnu žiaru? Tiež ste čítali varovanie, že to môže narušiť snáď aj distribúciu elektriny? Že nebo zasvieti a kuchyňa zhasne? Nebolo to od veci.
Erupcie slnečnej hmoty, z ktorých najmenej sedem smerovalo k Zemi, pochádzali zo slnečnej škvrny s priemerom približne sedemnásťkrát väčším ako je priemer Zeme. Slnečná hmota k nám potom letela rýchlosťou niekoľko sto kilometrov za sekundu.
„Ani jedna zo slnečných erupcií posledných dní nebola nijako oslnivá svojou rýchlosťou ani veľkosťou. Bola to ale taká dlhá a neprerušená séria erupcií, že sa všetky premiešali a vytvorili prvú superbúrku za viac ako 20 rokov,“ povedal AFP profesor vesmírnej fyziky na univerzite v Readingu Mathew Owens.
Geomagnetické búrky môžu narušiť navigačné nástroje a vysokofrekvenčné rádiové vysielanie, upozornila americká Agentúra pre civilné letectvo (FAA). Súčasne uviedla, že neočakáva žiadne významné dôsledky. To sa však pomýlila. Podľa denníka The Washington Post sa ukrajinskí vojaci sťažovali na veľké problémy s používaním prieskumných bezpilotných lietadiel. S týmto problémom sa stretávali najmä jednotky 125. samostatnej brigády územnej obrany ukrajinských ozbrojených síl.
Ráno 10. mája nemohol vojenský personál ukrajinských ozbrojených síl prijímať vysielanie z prieskumných bezpilotných lietadiel. Preto ukrajinská armáda nebola schopná sledovať pohyby ruských vojsk. Komunikáciu medzi jednotkami bolo možné udržiavať iba pomocou telefónov, a ani to nie vo všetkých prípadoch.
Samotný ukrajinský vojenský personál sa domnieval, že prevádzka satelitných komunikačných systémov bola zastavená v dôsledku používania systémov elektronického boja ruskou armádou. Majiteľ spoločnosti SpaceX, americký miliardár Elon Musk priznal prítomnosť „zvýšenej záťaže“ satelitných komunikačných systémov, ale spojil ich s „geomagnetickou búrkou“. Rovnakú verziu nakoniec vyslovili aj ukrajinskí experti.
V stredu 8. mája sa začala séria slnečných erupcií triedy x zo slnečnej škvrny namierenej na Zem. Tieto erupcie majú dve zložky. Tá prvá, röntgenové žiarenie a ďalšie fotóny, dorazí k Zemi za 8 minút. Nasledujú ich vysokoenergetické protóny, ktoré na nás udrú až za deň alebo dva v závislosti od svojej energie. Protóny s vyššou energiou dorazia skôr. Tieto vysokoenergetické protóny nesú elektrický prúd, ktorý vstupuje do zemskej ionosféry a magnetických polí a vytvára geomagnetické búrky.
Vysokoenergetické protóny mali podľa predpovede doraziť k Zemi v piatok 10. mája, čo sa tiež stalo, aj keď dorazili asi o 6 hodín skôr, než sa očakávalo. A 10. mája bol deň, keď ruské pohraničné jednotky medzi Charkovom a Belgorodom začali postupovať na Ukrajinu.
Ukrajina síce má krajinu posiatu hromadami „dračích zubov“ s tankovými prekážkami, tie však nie sú rozostavané do obranných línií a nie sú doplnené mínovými poľami, ako bolo dohodnuté. Aj ukrajinské vojenské sily, ktoré boli na tomto území umiestnené, sledovali iné ciele ako obranu vlastného územia. Boli to z veľkej časti „špeciálne jednotky“ zostavené z „nacionalistických“ práporov vycvičených na úderné výpady do Ruska. Teraz sa ocitli v úplne inej situácii, a tak jednotne opúšťali pozície.
Ruské útoky začali ešte pred príchodom koronárneho výboja vysokoenergetických protónov, možno 10 hodín predtým, ale to už bol ukrajinský Starlink oslepený ruskými útokmi elektronického boja. Je možné, že ruský vpád testoval ako pohraničné sily, tak odolnosť Starlinku voči útoku, a to tesne pred sériou geomagnetických búrok. Nakoniec teda maximálne takticky využil aj kozmické počasie a zostal utajený, pretože slnečné erupcie triedy x namierené na Zem neboli predvídateľné.
To predstavovalo „dokonalú búrku“ aj pre zaslepenú ukrajinskú armádu, ktorá nebola vycvičená ani pripravená na tento včasný útok. Nebola schopná vidieť ani zaútočiť na ruské pozície bez svojich dronov a nebola schopná reagovať cieleným delostrelectvom a raketami. Medzery v neúplných obranných líniách boli veľké a početné, takže ruská obrnená technika sa pohybovala prakticky nerušene.
Smoly tam bolo viac. Napríklad Michal&Petr.com píše, že kyjevská generalita vrhla 11. mája proti postupujúcim ruským jednotkám generála Lapina svoje najnovšie zbrane, samohybné ďalekonosné húfnice Bohdana 155mm na českom obrnenom podvozku Tatra. Húfnice Bohdana sa teraz podľa prezidenta Zelenského pre potreby ukrajinskej brannej moci kdesi tajne vyrábajú tempom 8 kusov mesačne.
Tempo ich výroby však bude zjavne nedostatočné, pretože kanály banderovcov lkali, že húfniciam Bohdana sa nepodarilo preraziť ani do miesta bojov pri Charkove, a boli hromadne zničené ešte na prístupových cestách k frontovým líniám.
Opäť sa tak potvrdilo, že koncepcia lacného dela Caesar-155mm, ktorým sa chce v nasledujúcich rokoch za miliardy vyzbrojiť Armáda ČR, je zhola chybná. Tieto delá, naložené na obrnenom kolesovom podvozku, sa na modernom bojisku ani nedokážu priblížiť na hranicu svojho dostrelu a už sú kompletne zničené, a ani novo namontovaný „protidronový štít“, ako ukazujú ukrajinské fotky a videá, ich nezachránil.
Možno by sme mali tento vesmírny dohovor brať vážne a hľadať riešenie, ktoré ukončí to nekonečné vraždenie. A ktoré obstojí dlhodobo. Za každého kozmického počasia.
/ hlavnydennik.sk /
Bývalý ruský prezident, v súčasnosti podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev už predtým v…
Pripravuje Kyjev “špinavú” bombu? Prečo vojaci OSU študovali jadrovú kriminalistiku v Spojených štátoch? Túto vskutku…
Russia Today (RT) pokrýva témy z rôznych častí sveta vrátane Európy, USA a Afriky, čím…
“Putinove vyhlásenia treba brať vážne,” píše The Economist. Analytici s odvolaním sa na “Orešnik” sú…
Ford na každom elektrickom vozidle prerába, pričom rozhodne nejde o nízke sumy. Automobilový priemysel si…
35. samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, ktorú tvorí 21 krajín z Ameriky a juhovýchodnej Ázie, ktorý…