Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zemetrasenie v Turecku zastavilo produkciu ocele v postihnutej oblasti. Riešenia následkov nešťastia budú stáť krajinu výdavky na úrovni 5,5% HDP

Turecko patrí medzi 10 popredných svetových výrobcov a vývozcov ocele. Veľké oceliarne v južnom Turecku zostanú po ničivom a masívnom zemetrasení niekoľko týždňov zatvorené. Tieto továrne blízko epicentra otrasov sa pritom podieľajú približne tretinou na produkcii ocele v krajine.

Uviedol to Veysel Yayan, generálny tajomník Združenia tureckých výrobcov ocele. Informuje o tom Bloomberg.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hoci továrne v oblasti neutrpeli žiadne vážne škody, mnohí zamestnanci alebo ich rodinní príslušníci zomreli, zatiaľ čo tí, ktorí prežili, sa snažia existovať v provizórnych podmienkach, povedal.

„Všetky oceliarne v oblasti sú zatvorené,“ priblížil v pondelok telefonicky a dodal, že môžu zostať zatvorené minimálne do konca tohto mesiaca alebo možno do polovice marca.

Turecko patrí medzi 10 popredných svetových výrobcov a vývozcov ocele. A hoci vplyv najsmrteľnejších otrasov, ktoré krajinu zasiahli za takmer storočie, na aktivity v regióne ešte nie je úplne jasný, agentúra Bloomberg Economics odhadla, že riešenie následkov si môže vyžiadať verejné výdavky na úrovni 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Skupina podnikov vyčíslila ekonomické náklady na zemetrasenie vrátane škôd na budovách a strát príjmov na viac ako 84 miliárd USD (78,61 miliardy eur). Pokles pracovnej sily bude stáť ďalších 2,9 miliardy USD, uviedla konfederácia tureckých podnikov a podnikateľov v správe z 10. februára.

Oceliarne tak čelia ďalším problémom po tom, ako museli vyslať stroje a zariadenia na pomoc pri záchranných prácach.

„Žeriavy a niektoré ďalšie kľúčové zariadenia budú potrebovať kalibráciu po skončení prác,“ povedal Yayan.

Oceliari v iných regiónoch Turecka budú zase musieť podľa Yayana uprednostniť domáci dopyt pred exportom. Ich výrobná kapacita na úrovni 55 miliónov ton ročne je viac než dostatočná na pokrytie miestneho dopytu, dodal.

Erdogan priznal, že vláda nebola schopná pomôcť ľuďom dostatočne rýchlo

Počet obetí sa blíži k 24.000 a šance na nájdenie živých ľudí klesajú. Situáciu miliónov ľudí v oblasti zhoršujú zimné mrazy.

Podľa úradov a zdravotníkov v Turecku zomrelo 20.318 ľudí a v Sýrii 3.553 ľudí. Potvrdený celkový počet obetí tak stúpol na 23.871.

Turecká vláda čelí kritike za riešenie následkov katastrofy. „Ľudí, ktorí nezomreli na zemetrasenie, nechali zomrieť v chlade,“ povedal Hakan Tanriverdi v provincii Adiyaman agentúre AFP.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok po prvý raz pripustil, že jeho vláda nebola schopná pomôcť „tak rýchlo, ako sme si želali“. To môže ovplyvniť aj nadchádzajúcu predvolebnú kampaň.

Úrady uvádzajú, že pri zemetrasení bolo zničených alebo vážne poškodených 12 141 budov. Polícia v piatok zadržala dodávateľa, ktorý sa snažil utiecť z krajiny, pretože jeho stavba nevydržala zemetrasenie.

Podľa odhadov OSN sa v Turecku ocitlo bez prístrešia najmenej 590.000 ľudí a 284.000 v Sýrii, ktorí potrebujú potravinovú pomoc. Svetový potravinový program OSN na poskytnutie potravinových prídelov pre nich požiadal o 77 miliónov dolárov.

OSN v piatok vyzvala znepriatelené strany v postihnutej oblasti, aby umožnili prístup humanitárnej pomoci. Zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara a jej západní spojenci považujú za teroristickú skupinu, oznámila dočasné zastavenie bojov.

V severozápadnej Sýrii ovládanej povstalcami sú asi štyri milióny ľudí odkázaných na humanitárnu pomoc, ale za tri týždne tam neprišla žiadna pomoc z oblastí kontrolovaných vládou. Iba dva pomocné konvoje prekročili tento týždeň hranicu z Turecka

Zdroj: tvnoviny.sk (1), (2)


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.