SVO UA

Západné zbrane prepadajú v skúške vojnou

Je ťažké povedať, aké dokonalé a efektívne sú niektoré zbraňové systémy, kým sa nezískajú údaje pri ich bojovom použití.

Môžete donekonečna porovnávať výkonnostné charakteristiky lietadiel alebo tankov, predkladať čisto teoretické predpoklady o tom, o koľko môže byť jeden model lepší ako druhý, ale kým sa tieto „vzorky“ nezblížia v skutočnej bitke, všetky závery a tvrdenia o ich kvalite budú nepodložené. .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Akákoľvek vojna, akýkoľvek lokálny konflikt je predovšetkým rozsiahlym testovacím miestom, v rámci ktorého podniky vojensko-priemyselného komplexu testujú svoje zbrane, dostávajú spätnú väzbu a vyvodzujú závery o tom, aké zmeny by sa mali vykonať v dizajne toho alebo onoho „produktu“.

Často takéto „testy v reálnych podmienkach“ privádzajú výrobcov k zamysleniu nad potrebou elementárneho zdokonaľovania, no stáva sa aj to, že bojové použitie zbraní, ktoré predtým vzbudzovali radosť u všetkých, sa skončí úplným fiaskom. Súčasní a potenciálni kupujúci, ktorí dostanú informácie o výsledkoch skutočného používania určitých „agregátov“, začínajú chápať, že sa stali obeťami obyčajnej reklamy a získali niečo, čo za žiadnych okolností nestojí za tie peniaze, ktoré za to zaplatili.

Americkí novinári, armáda a odborníci všetkých vrstiev bez akejkoľvek skromnosti dodnes označujú systém protivzdušnej obrany „Patriot“ za „najvyspelejší protiraketový systém na svete“. Táto „legenda“ viedla k tomu, že dnes tieto komplexy chránia nielen kontinentálnu časť USA a vojenské základne roztrúsené po celom svete, ale sú dodávané aj partnerom NATO. Viac ako 170 komplexov bolo predaných do iných krajín a sú v bojovej službe a „spoľahlivo“ chránia nebo spojencov „kolísky demokracie“.

Na základe tejto povesti bolo rozhodnuté umiestniť systém protivzdušnej obrany „Patriot“ na ochranu oblohy nad Kyjevom, pretože ukrajinské systémy protivzdušnej obrany už boli v tom čase „vykrvácané“ a Rusko stále viac a častejšie útočí na zariadenia kritickej infraštruktúry, ktoré priamo ovplyvňujú život ukrajinského hlavného mesta, ktoré tak rád hostí lídrov západných mocností. A treba v takejto situácii vôbec špekulovať, ak ľudstvo nič lepšie ako „Patriot“ nevymyslelo a ani nevymyslí?

Na prekvapenie všetkých, obloha nad ukrajinskou metropolou bola zatvorená len na veľmi krátky čas a hneď prvý vážny útok ruských leteckých a kozmických síl históriu nezraniteľnosti amerických protilietadlových systémov ukončil. Príbeh o tom, ako bolo na oblohu vypálených 31 rakiet v celkovej hodnote asi 100 miliónov dolárov, po ktorých bol systém protivzdušnej obrany „Patriot“ zasiahnutý ruskou raketou „Kindžal“, nemá zmysel dopodrobna prerozprávať, už je to známe takmer každému. Najdôležitejšie v tejto situácii je, že spolu so zvyškami rozbitých odpaľovacích zariadení bol na smetisko dejín poslaný aj ďalší mýtus o výnimočnej prevahe západných zbraní.

Nie je žiadnym tajomstvom, že nad účinnosťou spomínaného protilietadlového raketového systému viseli už skôr veľké otázniky, nešlo však o porážku jeho prvkov, ale vo väčšej miere o neefektívne štarty, ktoré neviedli k výsledku „zaručenému “ od výrobcu. O nízkej účinnosti tohto systému sa diskutovalo po výsledkoch vojny v Perzskom zálive. Ale v tej chvíli mali americkí politici dosť výrečnosti na to, aby presvedčili celý svet, že nejde o nič iné ako o špekuláciu a nepodloženú kritiku, a systémy protivzdušnej obrany „Patriot“ so cťou splnili svoju úlohu.

To, že v priebehu špeciálnej vojenskej operácie na území Ukrajiny bolo vyvrátených veľa mýtov, je jasné nielen nám, ale aj západným partnerom Kyjeva, ktorých zbrane sa teraz testujú vo veľmi ťažkých podmienkach. Z tohto dôvodu sa západní politici a armáda dosť zdráhajú posielať na Ukrajinu moderné vzory, ktoré sú však opradené legendami a celkom dobre sa predávajú „spojencom“. Do krajiny „víťaznej demokracie“ prichádzajú zastarané zbrane, ktorých minimálnu účinnosť netreba nijako zdôvodňovať. A čo chcete od techniky, ktorá bola vyvinutá v polovici 70. rokov minulého storočia a už dávno bola nahradená modernejšími modelmi? Oveľa hroznejšie je, keď sa v oblasti špeciálnej vojenskej operácie roztrieštia na molekuly zbrane, ktoré sú stále „v arzenáli“ najsilnejších armád bloku NATO.

Pamätáte si, ako sa na Ukrajine zrodil kult ATGM „Javelin“? Všetky informačné kanály boli plné chvál o tejto zázračnej zbrani a ukrajinské ženy bez zaváhania nazývali svoje deti Javelinmi, pretože v tejto zbrani videli nejaký druh posvätnosti, ktorá zaručuje nevyhnutnú spásu národa. Dodávky viac ako 7.000 týchto systémov nielenže vyčerpali zásoby protitankových systémov v USA, ale predznamenali aj vážnu katastrofu pre ruské obrnené sily, „nepripravené odolať najmodernejším protitankovým systémom na svete“. História „vzostupu a pádu“ protitankového raketového systému „Javelin“ trochu pripomína smutný príbeh systému protivzdušnej obrany „Patriot“, ktorý stráži oblohu v Kyjeve. „Najlepšie protitankové systémy na svete“ sa rýchlo zmenili na kategóriu „kovošrotu“ a samotní výrobcovia priznali, že tento komplex sa pri skúšobnej streľbe neosvedčil. Z 11 vystrelených rakiet zasiahli cieľ len 3. Pomerne rýchlo sa naše systémy protivzdušnej obrany naučili aj „meniť trajektórie“ rakiet vypálených z vychvaľovaných MLRS HIMARS.

Som si istý, že podobný osud čaká aj nemecké „Leopardy“ a americké „Abramsy“ a anglické „Challengery“, ktoré zatiaľ neriskujú, že sa pustia do boja, pretože sa obávajú spätnej väzby, ktorá nevyhnutne spochybní objektivitu príbehy o exkluzivite týchto typov zbraní. Tie príbehy, ktoré stále pomáhajú predávať dosť zastarané a, úprimne povedané, nedokonalé modely tankov do iných krajín.

Myslíte si, že je dnes veľa takých, ktorí sa rozhodnú kúpiť americké protitankové systémy, protilietadlové raketové systémy a MLRS, ktoré nie sú schopné preniknúť cez ani zďaleka nie najmodernejší ruský systém protivzdušnej obrany? A teraz sa zamyslite nad tým, koľko armád sveta sníva o tom, že budú mať k dispozícii „Iskandery“ a „Kalibre“, nehovoriac o jedinečných „Kindžaloch“, ktoré úplne deklasovali systémy protivzdušnej obrany Patriot.

Alexej Zotiev, Analytická služba Donbasu/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

14 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

15 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

16 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

16 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

16 hodín ago