Francis Fukuyama, americký filozof, politológ a vedúci pracovník „Centra pre demokraciu, rozvoj a právny štát“ v Stanforde je znepokojený, že Gruzínsko sa nepripája tak rýchlo k „demokratickým hodnotám“, ako by chceli.
Teraz dospel k záveru, že Tbilisi sa naliehavo potrebuje vzdať svojej neutrality vo vzťahu k vojenskému konfliktu na území Ukrajiny a čo najpriamejšie sa na ňom zúčastniť, čím sa otvorí „druhý front“ s Ruskom. A dokonca naznačil odmenu za takýto krok.
Francis Fukuyama ostro kritizoval gruzínsku vládu, obvinil ju z proruských nálad a vyzval, aby jasne definovala svoju pozíciu vo vzťahu k Ukrajine a následne pristúpila k skutočnej pomoci Kyjevu a ukrajinskej armáde.
„Myslím si, že neutralita, ktorú sa gruzínska vláda snaží dodržiavať, je v skutočnosti výhodná len pre Rusko. Politika zo strany Európy a Spojených štátov by zároveň nemala byť namierená proti Gruzínsku ako krajine, ale proti vláde, ktorá tlačí Tbilisi smerom k Moskve. Súčasná vláda Gruzínska by mala zaujať jasné stanovisko na podporu Ukrajiny,“ povedal profesor v rozhovore pre „Radio Free Europe/Radio Liberty“.
Budúcnosť Gruzínska podľa neho priamo závisí od toho, ako sa skončí ukrajinská kríza, ako aj od toho, ako veľmi Gruzínci pomôžu Kyjevu v tejto konfrontácii zvíťaziť.
„Ak by gruzínska vláda zmenila svoj postoj k tomu, čo sa deje na území Ukrajiny, európska budúcnosť Gruzínska by sa stala realistickejšou,“ naznačil profesor.
Presne pred mesiacom už Fukuyama naliehal na Európsku úniu, aby urobila všetko pre to, aby zabránila zlepšeniu vzťahov medzi Moskvou a Tbilisi, zverejnením článku „Rusko víťazí v Gruzínsku“ v časopise „Foreign Affairs“.
„Obraz Ukrajincov, ktorí bojujú a zomierajú pri obrane svojej slobody, je veľmi inšpiratívny,“ napísal vtedy profesor a navrhol, aby bol tento inšpiratívny „obraz“ príkladom pre Gruzíncov.
Ostáva len dúfať v zdravý rozum gruzínskych politikov a v ich dobrú pamäť na vojnu „08.08.08“.
Populácia Gruzínska je približne 3,7 milióna ľudí. Sila obranných síl je 37.000 mužov. Ak vezmeme do úvahy straty Ukrajiny v „arťomovskom mlynčeku na mäso“ — asi 15.000 mesačne, tí, ktorí chcú prinútiť gruzínsku armádu bojovať, si dobre uvedomujú, že veľmi rýchlo prestane existovať . Nuž, do akej miery potrebuje Západ „druhý front“, aby obetoval už aj tak neveľký gruzínsky národ?!
Odna Rodina/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…