Slovanské Noviny

2. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na zasadnutí Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra to vyhlásila šéfka banky štátov BRICS. Bývalá brazílska prezidentka, dnes šéfka Novej rozvojovej banky štátov BRICS Dilma Rousseffová označila multipolárnu ekonomiku s novými centrami moci ako jeden z prostriedkov pre globálnu stabilitu.

Rozvinuté krajiny globálneho Severu nie sú schopné účinne riešiť výzvy, ktorým čelí svetové svetová ekonomika. Riešením je rozvoji multipolárneho usporiadania sveta a ekonomiky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Predsedníčka Novej rozvojovej banky a bývalá prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová sa takto vyjadrila vo štvrtok na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF), ktoré sa začalo tento týždeň.

„Takzvané rozvinuté krajiny alebo, ako sa tiež nazývajú, krajiny globálneho Severu bezpochyby nie sú schopné poskytnúť riešenia pretrvávajúcich problémov, ktorým svet v súčasnosti čelí,“ povedala Rousseffová.

„Na to potrebujeme multipolárnu ekonomiku s novými centrami, ktoré by mohli pomôcť odolávať globálnym šokom a krízam. Je schopná znížiť riziko globálnej hospodárskej nestability spôsobenej problémami vo veľkých ekonomikách,“ argumentovala šéfka NDB.

Novú rozvojovú banku (New Development Bank – NDB), ktorá má v súčasnosti svoje sídlo v Šanghaji, založili štáty BRICS ako alternatívu k finančným inštitúciám ako Medzinárodný menový fond a Svetová banka, kde dominujú Spojené štáty, v roku 2014 Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika s cieľom poskytovať finančné prostriedky na projekty v oblasti infraštruktúry a udržateľného rozvoja. Banka oficiálne začala svoju činnosť v roku 2015 a neskôr sa k nej pripojili Bangladéš, Spojené arabské emiráty, Egypt a Uruguaj. O členstve v nej rokuje aj Saudská Arábia.

Rousseffová vlani v auguste uviedla, že NDB zvažuje žiadosti o členstvo od takmer 15 krajín. Diverzifikácia geografického zastúpenia banky je podľa jej vyjadrenia jednou z jej hlavných priorít. Pezradila tiež, že NDB plánuje začať poskytovať úvery v menách Južnej Afriky a Brazílie v snahe ešte viac znížiť ich závislosť od amerického dolára, keďže veriteľ aktívne podporuje multipolárnejší medzinárodný finančný systém.

BRICS vyzval nečlenské krajiny, ktoré sa usilujú o členstvo, aby sa zúčastnili na samite skupiny, ktorý je naplánovaný na koniec októbra v ruskej Kazani. Začiatkom roka 2024 sa k hospodárskemu zoskupeniu BRICS pridali Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Odvtedy prejavilo záujem o prijatie ďalších 15 krajín vrátane Bahrajnu, Bieloruska, Kuby, Kazachstanu, Pakistanu, Senegalu a Venezuely. Srbsko malo taktiež dostať pozvánku.

Záujem uchádzať sa o členstvo v hospodárskom bloku BRICS vyjadrilo najnovšie aj Thajsko a Turecko.


Zdroj: rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.