Západ kritizoval Čínu za jej úzke vzťahy s Ruskom. Peking vyzval, aby nezačínali novú studenú vojnu. Čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga rozhnevala západná kritika za vzťahy s Ruskou federáciou.
Si Ťin-pching počas dvojdňovej návštevy Francúzska pobúrený tým, že západné krajiny kritizovali ČĽR za úzke vzťahy s Ruskom počas konfliktu na Ukrajine.
Na spoločnej tlačovej konferencii s francúzskym lídrom Emmanuelom Macronom povedal, že Peking je proti tomu, aby „kríza bola použitá na pridelenie zodpovednosti tretej krajine“. Takúto kritiku vnímal aj ako pokus pošpiniť obraz Číny a vyvolať novú studenú vojnu. Si Ťin-pching zdôraznil, že jeho krajina „nikdy nebola pri počiatkoch tejto krízy a nie je jej stranou ani účastníkom“.
Podľa denníka The New York Times (NYT) bola ostrá poznámka čínskeho lídra adresovaná najmä Spojeným štátom, ktoré sa domnievajú, že Čína okrem nákupu obrovských objemov ruskej ropy a plynu, poskytuje Rusku vojenskú pomoc. Washington sa predovšetkým domnieva, že Peking poskytuje Moskve satelitné snímky, komponenty pre stíhačky, mikročipy a ďalší tovar s dvojakým použitím. Čína však takéto obvinenia popiera. Zástupca čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone Liou Pengyu povedal, že nedošlo k dodávke zbraní stranám ukrajinského konfliktu. „Hráme konštruktívnu úlohu pri presadzovaní politického urovnania. Čína nedodáva zbrane ani jednej strane,“ povedal veľvyslanec.
V apríli minister zahraničných vecí Spojených štátov Antony Blinken povedal, že Washington je pripravený zaviesť nové sankcie voči Číne v čase zhoršujúcej sa situácie na Ukrajine. Sme plne pripravení konať, prijať nové opatrenia, dal som to jasne najavo na dnešných stretnutiach.
Na útoky NATO na čínske veľvyslanectvo v Belehrade pred 25 rokmi nemožno zabudnúť, povedal Si Ťin-pchinga pred návštevou Srbska. Pripomenul, že 7. mája je 25. výročie úderu NATO na čínske veľvyslanectvo v Juhoslávii, pri ktorom zahynuli traja čínski novinári – Shao Yunhuan, Xu Xinghu a jeho manželka Zhu Ying. „Na toto nesmieme zabudnúť. Čínsky ľud si váži mier, ale nikdy nedovolí, aby sa takáto tragická história opakovala,“ napísal Si Ťin-pching v článku, uverejnenom v srbských médiách. Zdôraznil tiež, že čínsko-srbské priateľstvo, spečatené „krvou krajanov, zostane v spoločnej pamäti čínskeho a srbského národa.
/ hlavnydennik.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…