Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Blízky priateľ bývalého prezidenta policajného zboru Milana Lučasnkého a súčasne policajný generál vo výslužbe Ivan Ševčík si myslí, že polícia je spolitizovaná. Vysvetlenie a odpovede na iné otázky, medzi inými aj súvis gen. Lučanského a registované partnerstá, sa dočítate v článku.

Kto je Ivan Ševčík

Ivan Ševčík bol do hodnosti generála menovaný v roku 2015, dnes je vo veku 59 rokov vo výsluhovom dôchodku. V policajnom zbore, či na Ministerstve vnútra SR prešiel viacerými, aj riadiacimi pozíciami, ako elitný vyšetrovateľ ÚBOK-u (dnešná NAKA, pozn. red.) sa podieľal na vyšetrovaní niekoľkých závažných káuz.

O vražde na Zámockej

„Ako vyšetrovateľ poznám trestný čin vraždy, no toto sa mi zdá priveľmi spolitizované. Aj zákon pozná len vraždu, nie je tam špecifikovaná nejaká vražda homosexuála, vražda novinára, ako to bolo v minulosti. Mala by sa tomu venovať normálna pozornosť,“ hovorí gen. Ševčík.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vôbec sa mu nepáči medializácia tohto prípadu, rozoberanie verzií a motívov. „Verzia, alebo motív má byť intímna záležitosť medzi vyšetrovateľom, operetívcom a prokurátorom. To sa všetko musí preverovať v ich kruhu, pretože tých verzií môže byť viac. A toto prepieranie na verejnosti zdarnému vyšetrovaniu neprospieva,“ myslí si bývalý vyšetrovateľ, ktorý s úžasom sledoval tlačovku tria Daňko – Kiš – Lipšic, ktorí dali veľkoryso priestor na otázky novinárom.

Príliš veľa otázok

Generál vo výslužbe nerozumie prečo sa hneď zverejňovali podrobnosti. „Mali ich zo začiatku len informovať – áno, takýto skutok sa stal, robíme na tom, vyšetrujeme ho. Oni verejnosť informujú doslova a do písmena pár hodín po skutku o nejakých skutočnostiach v čase, kedy majú najviac robiť, keďže pri vraždách je prvých 24 hodín kritických.“

Určitú manipuláciu v ľuďoch evokujú aj novinárske otázky, ktorými podsúvajú nejaké verzie, motívy, ktoré budú ďalej politicky zneužívané. Vďaka tomuto prípadu sa podľa neho do spoločnosti popodsúvajú rôzne agendy, ako to vidíme v súčasnom parlamente.

Teroristický čin

Dôkazové materiály, ako komunikácia na Twiteri, či list na rozlúčku mali byť podľa Ševčíka hneď zablokované, aby sa nedostali do médií a na verejnosť. 

„Nevidím do spisu, neviem, aké majú dôkazy, ale myslím si, že terorizmus je pritiahnutý za vlasy,“ hovorígenerál Ševčík, ktorý sa obáva zneužitia toho, že páchateľ je mŕtvy. Takisto podľa neho malo ostať len v spise to, kto ďalší mal byť cieľom útoku.

„Im trestný čin terorizmu vyhovuje, pretože ho nemôžeme kritizovať, poukazovať na nedostatky, či spochybňovať, lebo je to trestný čin, lebo toto oni potrebujú,“ kritizuje OČTK Ševčík.

Odporca sociálnych sietí

Gen. Ševčík aj sociálne siete považuje za nástroj manipulácie a šírenia rôznych ideológií.  „Keď vidím, čo sa deje na policajnom facebooku, je mi z toho doslova zle. Ako je zneužívaný policajný facebook, ktorá má byť apolitická a tam si nejaký admin vylieva svoje srdiečko, píše si svoje politické názory a svojim konaním, ako obalenie policajného znaku do dúhovej vlajky doslova uráža policajtov,“ kritizuje generál Ševčík to, čo sa nepáči mnohým, ani z radov polície.

Odchod policajtov z PZ

„Môže za to celá tá situácia – akého máme ministra, policajného prezidenta, viceprezidentov… Odchádzajú najskúsenejší vyšetrovatelia a ostávajú tí, ktorí ešte nemajú odslúžené roky. V PZ vládne určitá skepsa, ale aj strach,“ hovorí generál vo výslužbe a ako príklad uvádza seba, že nech príde kdekoľvek, je vnímaný ako „toxická osoba“ a ľudia sú ochotní stretávať sa s ním len na civilných miestach.

„NAKA síce nie sú len čurillovci, ale ľudia sa boja niečo povedať, pred niekým telefonovať. Vládne tam veľmi zlá situácia, dokonca berú vyšetrovateľov priamo zo školy, lebo skúsenejší tam slúžiť nechcú,“ krúti hlavou Ševčík a pýta sa, aký kariérny rast má taký policajt, ktorý príde rovno na NAKA, lebo veď vyššie už sa ísť nedá.

Prečo je to problém?

„Títo vyšetrovatelia prichádzajú na súdoch do kontaktu so špičkovými právnikmi. Veď taký neskúseného policajta domotá, ako malého chlapca, takže môže akurát tak doma tichúčko plakať do vankúša,“ vysvetľuje generál vo výslužbe úskalia toho, že do elitnej jednotky sú prijímaní takmer policajní elévi.

Čo potrebuje policajný zbor

„Určitú koncepciu rozvoja a stabilizácie aj na 15-20 rokov, aby sa s tým nedalo hýbať. Aby si každý policajný prezident nerobil zbor podľa vlastných predstáv. Aby aj ten policajt videl, kde má istotu. Nie nové útvary, ktoré nemajú ani kde sedieť, nová organizačná štruktúra. 

Musí byť odborníkmi, hlavne odborníkmi vybudovaná nová štruktúra, ktorá bude platná,“ je presvedčený generál Ševčík. Hlavne si myslí, že do polície by sa mala vrátiť poctivá operatívna práca, kde každý policajt na okrese zodpovedal za niečo.

Čo by znamenalo zrušenie paragrafu 363

„Volajú po tom tí, čo chcú, aby nastala určitá svojvôľa niektorých prokurátorov, vieme kde, aby si mohli robiť, čo chcú. Aby aj zle, nezákonne spracovaný spis mohol ísť na súd a nech ten rozhoduje,“ vysvetľuje generál vo výslužbe Ivan Ševčík.

Pietna spomienka na kolegu

Aj v tomto rok sa gen. Ševčík chystá zorganizovať pietnu spomienku na Milana Lučanského. V tejto súvislosti pripomína skutočnosť, že LGBT+ aktivisti pri registrovaných partnerstvách argumentujú tým, že manžel, manželka, majú právo nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie, čo im umožnené nie je.

„Martina Lučanská chcela vidieť zdravotnú dokumentáciu svojho manžela, keď bol v Trenčíne. Nepovolili jej to. Lebo nemala súhlas od manžela overený notárom. Tak povedzte mi, o čo tu komu ide?“ Nerozumie generál Ševčík.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d