Ministerstvo obrany Veľkej Británie nemá záznamy o tom, že by ponorky Kráľovského námorníctva boli v oblasti katastrofy ruskej ponorky Kursk, ktorá sa 12. augusta 2000 potopila v Barentsovom mori. Redakcii ruskej agentúry Sputnik to oznámili v sekretariáte velenia Britského kráľovského námorníctva.
Už skôr Vjačeslav Popop, veliteľ Severnej flotily v čase potopenia ponorky Kursk v auguste 2000, v rozhovore pre Sputnik oznámil , že ponorka sa potopila v dôsledku zrážky s ponorkou NATO, ktorá sa dostala príliš blízko k ruskému plavidlu. Podľa správ v ruských a zahraničných médiách sa v čase cvičenia Severnej flotily v auguste 2000 v oblasti nachádzali jadrové ponorky Memphis a Toledo amerického námorníctva a tiež Splendid Britského kráľovského námorníctva.
Portál News24 uvádzal, že ruské ministerstvo obrany požiadalo Pentagon o kontrolu týchto dvoch ponoriek, žiadosť však bola zamietnutá a americké úrady uviedli, že všetky ponorky “sú v prevádzkyschopnom stave”. Rovnaká odpoveď nasledovala aj z Londýna.
Reakcia Veľkej Británie
Sputnik sa obrátil na britské ministerstvo obrany so žiadosťou o potvrdenie informácií, že sa britská ponorka nachádzala v oblasti cvičenia ruského námorníctva. Žiadosť obsahovala aj otázku o tom, či ruské ministerstvo obrany požiadalo Britov o inšpekciu svojich ponoriek.
Ministerstvo obrany Veľkej Británie agentúre odpovedalo, že tieto informácie je možné zverejniť iba na základe špeciálnej žiadosti podľa Zákona o slobodnom prístupe k informáciám .
„Čo sa týka vašej žiadosti s prosbou o potvrdenie, že „nejaká jadrová ponorka Britského kráľovského námorníctva bola v Barentsovom mori 12. augusta 2000“, môžem potvrdiť, že Ministerstvo obrany nemá záznamy, ktoré by uspokojili túto časť vašej žiadosti,“ uvádza sa v písomné odpovede britského ministerstva obrany.
Sekretariát navyše v súlade s článkom 16 Zákona o slobodnom prístupe k informáciám Sputniku postúpil údaje z archívu oficiálnych záznamov zo zasadnutia britského parlamentu zo 14. novembra 2000. V ten deň minister pre európske záležitosti Keith Vaz v odpovedi na otázku poslanca ohľadom správ o zapojení britskej ponorky do potopenia Kursku povedal, že Geoff Hoon, vtedajší minister obrany Veľkej Británie, už uistil svoj ruský náprotivok, že žiadna britská ponorka nebola v oblasti potopenia ruského plavidla.
„Štátny minister pre medzinárodné záležitosti neurobil voči Rusku žiadne vyhlásenia v súvislosti s obvinením, že sa na katastrofe Kursku podieľala britská ponorka. Minister obrany, ktorý na vec dohliadal, už ruského ministra obrany uistil, že v čase, keď sa Kursk potopil, neboli v oblasti žiadnej ponorky Britského kráľovského námorníctva,“ vyplýva z údajov archívu parlamentu.
Ponorka Kursk sa potopila 12. augusta 2000 v Barentsovom mori, zomrelo všetkých 118 členov posádky. Podľa oficiálnej verzie k tragédii došlo kvôli výbuchu torpéda na palube, po ktorom nasledovala detonácia munície.
Maroš Šolc
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…