Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Z právnej analýzy o darovaní stíhačiek MiG-29 Ukrajine sľubovanej Naďom je neoficiálny právny názor odborníkov z ministerstva obrany. „Je mi úprimne jedno, čo si myslia rôzni právnici, ktorí o reálnom fungovaní štátu nevedia ale že absolútne nič,“

… šokuje odchádzajúci šéf rezortu obrany s presvedčením, že rozhodnutie darovať stíhačky Ukrajine bolo správne aj zákonné

Dočasne poverená vláda slovenského premiéra Eduarda Hegera na rokovaní v piatok 17. marca 2023 rozhodla, že Kyjevu poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) zverejnil v pondelok na sociálnej sieti právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Ako zdôvodnil na tlačovej konferencii, svojmu nástupcovi chcel nechať „čistý stôl“. Naď však v apríli odmietol materiál zverejniť. Nepomohla ani žiadosť cez infozákon.

Minister obrany v rozhodnutí o nezverejnení informácie z 25. apríla skonštatoval, že ministerstvo obrany požadovanou informáciou nedisponuje vôbec, daná informácia u povinnej osoby „neleží“ a povinná osoba s takou informáciou nepracuje.

„Žiadateľom požadovaná informácia sa nenachádza v žiadnej listinnej alebo elektronickej evidencii, resp. v registratúre povinnej osoby a teda sa nenachádza v jej dispozičnej sfére. Preto, aby mohla byť predmetná informácia sprístupnená, musela by byť povinnou osobou kvalifikovaným spôsobom spracovaná a vytvorená,“ zdôraznil Naď v rozhodnutí.

Exminister naďalej je presvedčený o správnosti rozhodnutia darovať stíhačky Ukrajine, ale aj o zákonnosti rozhodnutia.

„Tento dokument som odovzdal pred samotným rozhodnutím aj pánovi ministrovi spravodlivosti, ďalším členom vlády, podpredsedovi vlády pre legislatívu aj ministrovi zahraničných vecí. Všetci sa oboznámili s tým dokumentom a vyjadrili s ním súhlasné stanovisko aj ich ľudia a na základe toho bol spracovaný aj materiál na rokovanie vlády,“vysvetlil Naďv súvislosti s analýzou.

Ide podľa neho o neoficiálny dokument – právny názor ľudí z rezortu obrany, ktorý mal slúžiť ako podklad pre rozhodnutie ministra. Očakáva, že aj po zverejnení analýzy pretrvajú rôzne právne názory. Jediný, kto sa môže k veci relevantne vyjadriť, je podľa exministra Ústavný súd SR. Analýza je anonymizovaná, aby spracovatelia neboli vystavení politickému tlaku.

Naď (Demokrati) krátko po 19. hodine zverejnil tzv. právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Ako zdôvodnil, svojmu nástupcovi chcel nechať „čistý stôl“.

Materiál pojednáva o legálnosti darovania 13 sovietskych stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Podľa Naďa zverejnený dokument dokazuje, že nedošlo k porušeniu ústavy. K zverejneniu utajovanej analýzy ho v nedeľu v relácii V politike na TA3 dotlačil poslanec Hlasu Erik Tomáš. Exminister súhlasil s tým, že pôjde o „symbolické ukončenie pôsobenia na ministerstve“.

Pritom v minulosti odmietal materiál zverejniť. Nepomohla ani žiadosť cez infozákon. Ešte ako minister obrany v rozhodnutí o nezverejnení informácie z 25. apríla skonštatoval, že ministerstvo obrany požadovanou informáciou nedisponuje vôbec, daná informácia u povinnej osoby „neleží“ a povinná osoba s takou informáciou nepracuje.

Žiadosť o zverejnenie právnej analýzy bola ministerstvu doručená 7. marca 2023. Na dnes zverejnenom dokumente je perom napísaný dátum 14. marca. Vláda o darovaní uzemnených sovietskych strojov mala rozhodnúť o tri dni neskôr od vypracovania právneho dokumentu. Detail schváleného vládneho materiálu zo 17. marca TU.

„Ide o podklad, ktorý bol vypracovaný odborníkmi rezortu obrany a mal slúžiť ako jedno zo stanovísk na moje informované rozhodovanie v procese. Takéto poradné stanoviská som počas svojej funkcie dostával doslova denne, pretože som potreboval poznať názor odborníkov na rôzne témy. Je to bežnou praxou na každom jednom ministerstve,“ uviedol na sociálnej sieti Naď.

„Poslať pre nás už nevyužiteľné stroje na Ukrajinu, kde zachraňujú ľudské životy, je z morálneho hľadiska jasným imperatívom. Navyše, som absolútne presvedčený, že aj z právneho hľadiska bol proces absolútne v poriadku. To, že popletený právny “odborník” so špecializáciou na ochranu osôb a majetku Fico, sa kvôli pokynom z Moskvy hádže o zem a dal na mňa trestné oznámenie za sabotáž proti našej republike, mi je ale že úplne jedno,“ dodal Naď.

„Čo sa predpokladám, že sa stane je to, že opäť spustíme kolečko, kde sa bude 100 právnikov vyjadrovať PROTI a 100 ZA tento proces tak, ako prebehol. Nevadí, keď toto sú najväčšie problémy tejto republiky, tak nech sa páči,“ dodáva hlavný vojnový štváč, ktorý tri roky šéfoval ministerstvu obrany SR.

„Pre vládu SR bolo na adekvátne rozhodovanie absolútne smerodatné stanovisko ministrov spravodlivosti, zahraničných vecí, právnikov z Úradu vlády a z kancelárie prezidentky. A tí s naším postupom súhlasili. A je mi úprimne jedno, čo si myslia rôzni právnici, ktorí o reálnom fungovaní štátu nevedia ale že absolútne nič,“ šokuje Naď.

Podotkol, že sa pre zverejnenie dokumentu rozhodol, aby novému ministrovi obrany Martinovi Sklenárovi nechal čistý stôl.

„Robím tak po konzultácii s Martinom, ktorý samozrejme bol osobne v mojom najužšom tíme v procese darovania MiGov, právne stanovisko poznal vopred a tiež sa s ním stotožnil,“ uzavrel podpredseda Demokratov.

Darovanie 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub je predmetom medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorú v marci schválila vláda Eduarda Hegera. Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky.

Ako Slovensko darovalo Ukrajine sovietske stíhačky?

• Dočasne poverenému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi a dočasne poverenému predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi (obaja Demokrati) sa v marci na medzinárodnej úrovni podarilo vyrokovať darovanie 13 sovietskych stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Rovnako sa im to podarilo obhájiť pred vládnym kabinetom aj na Slovensku. Sporné však zostáva dodržovanie ústavných pravidiel. Vláda chcela uzemnenými a vyradením stíhacími lietadlami pomôcť Ukrajine brániť sa pred agresorom, no poslanci parlamentu jej 15. decembra 2022 vyslovili nedôveru.

• Prezidentka Zuzana Čaputová v decembri vládu odvolala a poverila ju dočasným výkonom pôsobnosti v obmedzenom rozsahu. Tým odvolaná vláda stratila aj kompetenciu rozhodovať o zásadných otázkach zahraničnej politiky. Tieto otázky by za ňu mal teda riešiť parlament, no poslanci sa k téme darovania stíhačiek mohli vyjadriť len na výboroch. Vláda sa rozhodla, že dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer (Demokrati) vystaví plnú moc rozhodnúť pre Naďa.

• Naď zdôraznil, že podľa neho darovanie vojenského materiálu nie je zásadnou otázkou zahraničnej politiky. Je presvedčený, že darovaním vyradených lietadiel Slovensko len pokračuje v tom, na čom sa už dohodlo. Zásadná otázka zahraničnej politiky by sa podľa neho naskytla až vtedy, keby Slovensko chcelo prestať pomáhať Ukrajine. Podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka z Právnickej fakulty Univerzity Komenského ide pri vysvetľovaní Ústavy SR o monológ dočasne povereného kabinetu. „Ak odvolaná vláda tvrdí, že medzinárodná zmluva o darovaní vojenského materiálu susedovi vo vojne nie je zmluvou vojenskej povahy, minimálne by k tomu mala zverejniť právnu analýzu, ktorou argumentuje,“ zdôraznil.

Darovaním bojových stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu došlo k porušeniu medzištátnej dohody s Ruskou federáciou podpísanej v roku 1997

Občiansky aktivista Miroslav Heredoš koncom marca zverejnil vo verejnom záujme kópiu zmluvy o vojensko-technickej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Ruskom z apríla roku 1997.

„Je to medzištátna dohoda z roku 1997 o vojensko-technickej spolupráci, ktorá v článku 6 jasne hovorí, že akékoľvek zbrane alebo vojenská technika vyrobená v Rusku sa bez súhlasu Ruska nesmie posunúť zo Slovenska do tretej krajiny,“ uviedol Heredoš.

„Dohoda na konci uvádza, že ak by bola aj dohoda niekedy zrušená, tak článok 6 naďalej platí. Naď skutočne porušil všetko čo sa dalo, okrem Ústavy SR a svojich kompetencií aj dokázateľne medzištátnu dohodu s Ruskou federáciou z roku 1997,“ dodal občiansky aktivista.

V tejto súvislosti upozornil, že právnici sa už tomuto prípadu venujú a chystajú príslušné kroky voči dočasne poverenému ministrovi obrany SR Jaroslavovi Naďovi.

„Naď oklamal aj kolegov z vlády SR, keď túto zmluvu pred nimi zamlčal a v Predkladacej správe pre vládu uviedol, že darovanie MiG-29 na Ukrajinu je V SÚLADE S MEDZINÁRODNÝMI ZMLUVAMI ALEBO DOKUMENTAMI, KTORÉ MÁ SLOVENSKO UZATVORENÉ S INÝMI ŠTÁTMI. Naď tak klamstvom vtiahol vládu SR do porušenia medzinárodnej dohody, ktorú máme s Ruskou federáciou! Naď klame, zaťahuje občanov do vojny, porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy úplne bezprecedentne! Ako občania SR musíme vedieť, že Naď podviedol celé Slovensko a Ústavný súd,“ pripomenul ďalej Heredoš a vyzval Generálnu prokuratúru SR, aby v tejto záležitosti konala, nakoľko nás „Naď ťahá do vojny“.

Zdroj: InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.