Čína sa stala globálnou veľmocou tým, že sa stala svetovou továrňou a teraz Ríša stredu rozširuje svoju ekonomickú a vojenskú silu o ďalší ohromujúci priemyselný úspech: stáva sa svetovým staviteľom lodí.
Píše „The Wall Street Journal“.
V minulom roku viac ako polovica svetovej produkcie komerčnej stavby lodí pochádzala z Číny, čím sa stala so značným náskokom popredným svetovým staviteľom lodí. Kedysi plodné západné lodenice, ktoré pomáhali budovať impériá, rozširovať obchod a vyhrávať vojny, chátrajú. Európa predstavuje len 5% celosvetovej produkcie, zatiaľ čo príspevok USA je takmer nulový.
Publikácia to nazýva symbolom historickej transformácie Číny z kontinentálnej veľmoci na námornú veľmoc a tiež tvrdí, že čínsky líder Si Ťin-pching považuje stavbu lodí za kľúčovú strategickú výhodu s cieľom zmeniť svetový poriadok a zvíťaziť nad súpermi počas akejkoľvek budúcej vojny.
Vojenskí plánovači v krajine využili rozšírenie výroby na plnenie obchodných objednávok na vytvorenie najväčšieho svetového námorníctva. Je ústredným prvkom ambícií Si Ťin-pchinga šíriť moc do zahraničia, chrániť námorné cesty spájajúce Čínu so svetom a dokonca „absorbovať“ Taiwan.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…