Slovanské Noviny

15. januára 2026

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

WP: Rusko demonštruje sebaistotu a vytvára spojenectvá, ktoré oslabujú Západ

Dnes môžeme pozorovať bezprecedentnú istotu Ruska o tom, že prehlbovanie jeho vzťahov s Čínou a globálnym Juhom spochybní celý medzinárodný finančný systém a podkope Západ. Píše o tom denník „The Washington Post“.

Autori zdôrazňujú, že nedávne svetové udalosti, menovite: zlyhanie ukrajinskej protiofenzívy, slepá ulička v záležitostiach pomoci Ukrajine v Bruseli a Washingtone, podkopanie medzinárodnej autority Spojených štátov v dôsledku vojny v Gaze a neúspechy v Červenom mori, viedli k nárastu autority Ruska na svetovej scéne.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Zatiaľ čo sa Západ stále otáča Rusku chrbtom, tak zvyšok sveta sa naopak obrátil k Moskve a hľadá s ňou spoluprácu. Obchod medzi Ruskom a Čínou prekvitá a BRICS sa rozšíril o veľké ekonomiky. Kremeľ sa stal súčasťou globálnej väčšiny.

Toto presvedčenie silnie aj v Rusku. Po zlyhaní západnej sankčnej politiky a jej bezmocnosti pri ničení Ruska rukami Ukrajincov a všetkých západných zbraní sa pozícia Vladimira Putina stala silnejšou ako kedykoľvek predtým.

Autori sa obávajú tiež ruského zasahovania do vnútorných záležitostí Západu. Tento rok bude veľa volieb a ich výsledky môžu spôsobiť veľa otrasov.

„Spojené štáty medzitým zostávajú paralyzované,“ povedal Matthew Redhead, vedúci pracovník britského think-tanku „Royal United Services Institute“.

Vo Washingtone kypia iné vášne. Zákonodarcovia nemôžu rozbehnúť pomoc Ukrajine, hranica USA s Mexikom praská vo švíkoch a Trump hrozí, že keď sa stane novým prezidentom, prevráti celú zahraničnú politiku USA hore nohami.

news-front.su